Duha nad Kohoutovicemi

Kohoutovice.org
občanský rozcestník pro Kohoutovice

Politici a kauzy

Chráněno: Radnice pokračuje v napravování nízkých cen za pozemky

3.4.2024 | Z úřední desky radnice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Kohoutovická radnice, v reakci na dotaz občana před rokem, pokračuje v narovnávání cen za pronájem obecních pozemků. Zarážející jsou smlouvy, kdy nájemce získal překvapivě nízkou cenu 1,10 až 4 Kč za metr a rok v letech, kdy běžní nájemci už dostávali 20 Kč za metr a rok. Další taková smlouva se napravuje právě nyní (je možné do toho vstoupit i jiným zájemcům). Podrobnější info jsou dočasně na úřední desce radnice, v tomto článku po zadání hesla.

Chráněno: Únorové zasedání zastupitelstva: MOP a holubi

5.3.2024 | Redakce Kohoutovice.org podle dokumentu radnice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Když se nám nechce zajít podívat na zasedání zastupitelstva, můžeme se spokojit se zápisem. I z něj se dá leccos vyčíst, například z hlasování jednoduše zjistíme, které návrhy byly problematické. Zajímavé jsou i Dotazy, připomínky a podněty zastupitelů, tedy de facto opozice. Ze zápisu se sice nedozvíme, co vedení radnice na dotazy odpovědělo, ale aspoň to, na co se opoziční zastupitelé ptali.

Údolí Voříškova: projekt 2023

15.11.2023 | Úřední deska kohoutovické radnice, úvod redakce | Žádný komentář

Území určené pro hromadnou rekreaci, sport, zábavu a soustředěné formy rekreačního bydlení a ubytování je věnováno 280 organizovaným fotbalistům spolku Tatran Kohoutovice z.s., kteří už vedle jedno hřiště mají. Pro zbytek obyvatel (přes 13 tisíc) je vymezen malý kousek území (13 %). Na radnici, ve vedení Kohoutovic, má tuto kauzu na starosti dlouholetý předseda spolku Tatran Kohoutovice Jiří Zorník.

Chráněno: Z historie: Garáže místo lesa za ulicí Chopinova

30.7.2023 | jana konečná, Kohoutovice.org | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Příklad kauzy z let 2010 až 2012, kdy se kohoutovickým občanům podařilo odvrátit pochybný projekt vedení radnice. Ten měl být v tichosti protlačen do finiše bez informování občanů. Opoziční politik z úrovně Brna tehdy upozornil kohoutovické občanské sdružení, které dostalo informaci k občanům. Vznikla občanská iniciativa, která zapůsobila při finálním hlasování na brněnské zastupitele a dokázala tak nachystaný projekt zarazit.

Chráněno: Nizoučký nájem za několik obecních pozemků (z 2007 až 2011)

8.6.2023 | Jana Konečná, Kohoutovice.org | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Kohoutovická radnice začala napravovat staré smlouvy na obecní pozemky, které měly nájem za velmi nízké ceny. Většina takových smluv je z konce minulého století, což je logické. Nizoučký nájem za zahrady ale dostalo několik lidí od vedení radnice ještě i mnohem později, a to v letech 2007 až 2010. Ostatní přitom dostávali téměř dvacetinásobný.

Chráněno: Politik ve vedení Kohoutovic i sportovního spolku Tatran, stále ve střetu zájmů

28.4.2023 | jana konečná, Kohoutovice.org | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Chráněno: Dlouholetý předseda spolku Tatran by už radši neměl řídit Kohoutovice (k údolí Voříškova)

28.1.2023 | jana konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Dlouholetý předseda spolku Tatran Kohoutovice je zároveň významným kohoutovickým politikem. Za jeho starostování získal Tatran do majetku větší část údolí Voříškova a oplotil ho. Nyní se jedná o tom, zda ve zbylé části údolí bude další fotbalové hřiště nebo bude využit pro širokou veřejnost. A spolek Tatran to ve vedení Kohoutovic dostal na starosti.

Chráněno: Parkovací domy s kancelářemi má mít soukromý investor? Pojďme o tom nejdřív mluvit.

23.8.2022 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Vedení Kohoutovic chce parkovací domy na Voříškové a Stamicové, stavět i vlastnit má soukromý investor. Kontroverze vyvolává hlavně ten na Stamicové.

Nástupce svrženého starosty (Jakub Hruška) má škraloup, byl propuštěn za falešné podpisy

27.1.2021 | Veronika Horáková, iDnes.cz | Žádný komentář

V brněnských Kohoutovicích to vře. Předminulý týden tam odvolali starostu, protože podle zastupitelů porušoval zákon. Jeho nástupce však nyní čelí nařčení, že když byl zaměstnán na Povodí Moravy, podváděl s podpisy.

Hřiště ano či ne? (Karel Kalivoda)

21.1.2021 | Karel Kalivoda, zastupitel, dříve místostarosta (ANO) | Jeden komentář

Článek pana Jaromíra France mne donutil napsat ještě pár řádků k volnočasovému areálu Voříškova. Pokusím se popsat vše co se ohledně fotbalového hřiště a následně volnočasového areálu v tomto volebním období odehrálo.

Brno: I malé zakázky nabídneme od nynějška všem firmám a ne třem osloveným

30.7.2019 | Pavla Hloušková, Brněnský deník | Žádný komentář

Brno nově zpřístupní veřejnosti všechny smlouvy a objednávky, nejen ty nad 50 tisíc Kč. Kromě toho začne nabízet i malé zakázky (pod 200 tisíc Kč) všem firmám, a ne třema osloveným dodavatelům jako doposud. Kohoutovická radnice dosud pro svoje zakázky oslovuje vždy jen tři firmy.

Chráněno: 2014 až 2018: ČSSD, KDU-ČSL, A co Brno? + Moravané bez radního

3.10.2018 | jana konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Odměny si zvýšíme, ale odpovědnost za škody po nás nechtějte

8.2.2018 | Dana Kalčíková, zastupitelka (Zelení a nezávislí, Sdružení Pro Kohoutovice) | Jeden komentář

PenízeV rozpočtu na rok 2018, který zastupitelé schválili v prosinci, číhá nemilé překvapení v položce, ze které jsme placeni my, politici. Zatímco v roce 2017 stačilo na platy starosty, místostarostů a členů komisí a výborů 3,09 mil. Kč, na rok 2018 koalice odsouhlasila razantní zvyšování odměn. Ty přijdou na celkem 4,515 mil. Kč.

Potvrzeno soudem – Kohoutovický Kurýr je cenzurován v rozporu s Tiskovým zákonem

22.2.2017 | Dana Kalčíková, zastupitelka (Zelení a nezávislí) | Počet komentářů: 7

kohoutovicky_kuryrV říjnu roku 2015 se začala odvíjet na stránkách MF Dnes „kauza“ tehdejšího tajemníka kohoutovické radnice Zdenka Krutka. Šlo o to, že v minulosti již jednou tajemníkem byl a odešel poté, co se prokázalo, že zpronevěřil obecní peníze. Jako zastupitelka jsem využila svého práva psát příspěvky do Kohoutovického Kurýra a v článku jsem především žádala tajemníka a starostu, aby vysvětlili obyvatelům Kohoutovic, co se tehdy stalo a jak je možné, že se pan Krutek v roce 2013 na pozici tajemníka i přes špatnou zkušenost vrátil. Článek byl zcenzurován a dosud nevyšel. Já jsem byla nucena podat žalobu na město Brno a v ní se domáhat otištění článku. A soud mi dal za pravdu.

Soud rozhodl: Kohoutovický zpravodaj musí vydat článek opoziční zastupitelky

20.1.2017 | Ema Zezulová, Brněnský deník | Žádný komentář

kohoutovicky_kuryrHlavní novinové deníky i Česká televize informovaly jen pár hodin po vynesení důležitého soudního rozhodnutí. Opoziční zastupitelka v Kohoutovicích Dana Kalčíková měla nárok na zveřejnění článku, který ji opakovaně redakční rada místního zpravodaje odmítala vydat. Zastupitelka za zelené a nezávislé se loni v březnu s žalobou obrátila na brněnský městský soud. Ten jí v pátek vyhověl.

Chráněno: Radní Lenka Vejrostová chce jít vlastní cestou

19.12.2016 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

vejrostova-thumbRadní Lenka Vejrostová byla před dvěma roky nováčkem v politice. ČSSD ji postavila na třetí místo volební kandidátky a po vítězství v obecních volbách ji umístila v radě městské části. Důvodem byl možná její otec, významný politik, který současně nekandidoval. Na zasedáních zastupitelstva si radní nikdy nebere slovo, v rozhovoru pro naše čtenáře uvedla například to, že jí vadí vandalové a lhostejní pejskaři.

Návod – jak dostat pod kontrolu radniční periodikum

8.12.2016 | Dana Kalčíková, zastupitelka (Zelení a nezávislí) | Počet komentářů: 3

kohoutovicky_kuryrOpoziční zastupitelka popisuje praktiky, díky kterým je Kohoutovický kurýr ještě stále "hlásnou troubou" politiků, kteří radnici vedou. Podle tiskového zákona mají sice zastupitelé právo na uveřejnění svých článků, ale v kohoutovickém periodiku nemá opozice zaručené místo. O příspěvcích rozhoduje uskupení, ve kterém mají vždy převahu koaliční politici. Pro snadné uskutečnění vlastních záměrů dali také post šéfredaktora člověku, který je odpovědný pouze jim, protože bydlí ve vzdálené mimobrněnské obci.

Spory o zpravodaj: Koalici jsem radši opustil, sdělil zastupitel

31.10.2016 | Eva Bártová, Brněnský deník (Rovnost) | Žádný komentář

Jiří SpoustaChceme stejnou příležitost, které se domůžeme třeba i soudní cestou, řekl za bohunickou radniční opozici Miloš Vrážel. Zastupitelům vadí změna pravidel zpravodaje, která koaličním odpůrcům vyhradila pro názory jednu stranu. „Starosta a vedení zneužívají postavení a cenzurují a komentují naše články," uvedl Vrážel. V Kohoutovicích by opozice alespoň za jednu jí určenou stranu byla ráda.

Chráněno: Radní Václav Božek nechce kritiku

14.10.2016 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Václav Božek Václav Božek, radní za ČSSD, byl dosud také krajským zastupitelem a náměstkem hejtmana Michala Haška. Po prohraných krajských volbách hovoří o svém dalším působení v politice kohoutovické. Stojí o zlepšení koaličně opozičních vztahů, ale nelíbí se mu "nekompetentní kritika". Na politický odpočinek se nechystá, ale na místo kohoutovického starosty nepomýšlí. Politik poslal odpovědi písemně a doplňující otázky nepřipustil.

Chráněno: Ven z cenzury Kurýra aneb návrh zastupitele Jiřího Spousty

20.6.2016 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

kohoutovicky_kuryrZastupitelstvo, které se sejde ve středu 22. 6. v 17 hodin na radnici, bude jako 9. bod programu řešit situaci kolem článků od zastupitelů pro Kohoutovický kurýr. (Připomínám, že hned po zahájení zasedání mají prostor občané na své dotazy). V minulých měsících radní zadrželi několik článků od opoziční zastupitelky. Byly podané včas, podle zákona měly být uveřejněny a zastupitelka ve snaze o zveřejnění dospěla až k soudní žalobě. Na druhé straně vyšel článek zastupitele - radního, i když byl dodaný až po uzávěrce. Situace několikrát řešili zastupitelé, v dubnu třeba schválili návrh místostarosty Petra Hrušky na možnost úprav článků bez následné autorizace. Koaliční zastupitel Jiří Spousta tehdy odmítl hlasovat s koalicí a následně vypracoval návrh, který může dát situaci do shody se zákonem. Navrhl, aby příspěvky zastupitelů (maximálně 350 slov) nepodléhaly schvalování a byly bez úprav uveřejňovány. Celý návrh přetiskujeme:

Cenzura Kohoutovického kurýra – smutná realita

6.6.2016 | Dana Kalčíková, zastupitelka ze Zelení a nezávislí, sdružení Pro Kohoutovice | Jeden komentář

kohoutovicky_kuryrNásledující článek o cenzuře v Kohoutovickém kurýru napsala kohoutovická zastupitelka za Zelené a nezávislé, sdružení Pro Kohoutovice Dana Kalčíková do březnového čísla Kurýra, od té doby jeho zveřejnění blokuje redakční rada. Podle zastupitelky s velkou pravděpodobností skončí u soudu žalobou na nezákonnou cenzuru podobně jako její loňský článek o podivném výběru tehdejšího tajemníka radnice.

Chráněno: Zastupitelé o billboardech, prohrané při a poradenství správci

14.3.2016 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

zastupitelstvo-2016-02-thumbZasedání zastupitelstva, které proběhlo 24. února 2016, doporučilo aktualizovat smlouvu o reklamách na městských pozemcích a odmítlo zjistit případnou škodu, která mohla vzniknout za minulá období. Dále koalice nepřistoupila na opoziční návrh, aby se vymáhala škoda, která městské části vznikla kvůli neplatně podané výpovědi, hovořilo se i o placené činnosti bývalého radního pro firmu MOP Brno. Celé jednání je možné shlédnout na videozáznamu.

Žaloba na uveřejnění článku opoziční zastupitelky

13.3.2016 | Daniel Holý, spolek Oživení | Počet komentářů: 2

oziveniOpoziční zastupitelka městské části Brno – Kohoutovice se na Oživení obrátila se žádostí o zajištění bezplatného právního zastoupení při podání žaloby na uveřejnění doplňující informace dle tiskového zákona a následného zastupování při soudním sporu. Obsahem článku zastupitelky byla výzva k vysvětlení, jak je možné, že osoba tamního bývalého tajemníka radnice, která zpronevěřila peníze městské části Brno – Kohoutovice, byla starostou opětovně dosazena do stejné funkce.

Chráněno: Politik Ladislav Macek

10.3.2016 | jana konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Ladislav Macek byl v letech 2002-2006 místostarostou Kohoutovic za ČSSD, v letech 2006-2014 byl radním v Kohoutovické radě.

Bývalý radní pobírá od Brna dál 25 tisíc měsíčně. Město o tom nevědělo

9.3.2016 | Lukáš Valášek, MF Dnes | Počet komentářů: 4

mfdnes-tajna-smlouva-pro-exnamestka3Někdejší náměstek brněnského primátora pro územní rozvoj Ladislav Macek z ČSSD se ve funkci zviditelnil hlavně jako politik, který si nechal svými podřízenými úředníky zlegalizovat načerno postavené rodinné sídlo s bazénem a saunou u brněnské přehrady.


Rozpočet Kohoutovic na rok 2016

2.12.2015 | Dana Kalčíková, zastupitelka za Zelení a nezávislí, Sdružení Pro Kohoutovice | Žádný komentář

penizeRok se s rokem sešel a je tu opět návrh rozpočtu Kohoutovic na následující rok. Zatím vše běží podle scénářů z let minulých. V rámci dodržování zákona zveřejnila radnice na úřední desce tabulku, které kromě několika osob, jež se živí účetnictvím, nikdo nerozumí. A vyzvala veřejnost, aby k této tabulce podávala připomínky.

Občané mohou mluvit na zastupitelstvu

10.11.2015 | Jiří Ohnutek | Žádný komentář

zastupitelstvo-dotazNa adresu naší redakce přišel příspěvek, který se vrací k nedávné novince, pro Kohoutovice převratné. Příspěvek zveřejňujeme v plném znění.V minulosti zpronevěřil peníze. Starosta ho chce odvolat, jenže nesmí

13.10.2015 | Jana Ustohalová, MF Dnes | Počet komentářů: 4

safarik-krutek-thumbTajemník úřadu v Brně-Kohoutovicích Zdeněk Krutek zatajil závažné obvinění ze zpronevěry. Starosta Petr Šafařík (ČSSD) jej proto chce odvolat. Ale narazil. Zákony totiž jeho odvolání brání.Můj koníček – můj kůň. Nikdy mě nepodrazí

12.10.2015 | Helena Sedláčková | Počet komentářů: 2

Ladislav MacekŘíká v rozhovoru Ladislav Macek

Ladislav Macek byl dlouholetý a významný člen ČSSD. Po několik volebních období vystřídal různé posty, a to jak na úrovni městské části, ale také na úrovni magistrátu města Brna. Byl zastupitelem, radním i místostarostou Kohoutovic a také zastupitelem, radním a náměstkem primátora města Brna. V komunálních volbách v roce 2014 již nekandidoval a zůstal pouze předsedou místní organizace ČSSD v Kohoutovicích. V červnu letošního roku ho v této funkci vystřídal Václav Božek.

Tajemník radnice odešel kvůli zpronevěře. Pak vyhrál konkurz a je zpět

3.10.2015 | Jana Ustohalová, MF Dnes | Počet komentářů: 2

penizeTajemník úřadu brněnské městské části Kohoutovice a vlivný člen jihomoravské sociální demokracie Zdeněk Krutek už jednou stejnou funkci na této radnici zastával. Jenže v roce 1998 z ní musel odejít kvůli obvinění ze zpronevěry peněz. Před rokem a půl zvítězil v konkurzu na stejné místo a je zpět na radnici.

Chráněno: Školka Bellova se zatepluje, vyhrál druhý

17.8.2015 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

bellova-skolka-thumbNedávno jsem potřebovala palubky na chatu. Koukla jsem do hypermarketu na cenu "kusovek" a těšila se, jak ušetřím u dodavatele na internetu. Ale ouha, ceny ve velkoskladu byly o více než polovinu vyšší, i když dodávky šly po větších množstvích. (Majitel firmy mi vysvětlil, že z cen na internetu je možné domlouvat slevu.) - Vzpomněla jsem si na to posléze nad výsledkem veřejné soutěže o zateplení školky v Kohoutovicích.

Chráněno: Zastupitelstvo se má otevřít dotazům občanů

8.6.2015 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

zastupitelstvo-thumbV červnu se bude hlasovat o návrhu změn, které nás občany jistě zajímají. Dotazovat se našich volených zástupců na veřejném zasedání zastupitelstva, toto právo nám bylo zatím upíráno. Nyní by se stav mohl znormalizovat v dobrém slova smyslu. Přijďte se podívat ve středu 10. 6. od 17 hodin na radnici.

Porušování zákona se stalo normou

28.5.2015 | Viktor Šeďa, Dana Kalčíková a Petr Ledvina, zastupitelé za Zelení a nezávislí, Sdružení Pro Kohoutovice | Počet komentářů: 7

Tento článek byl zaslán ke zveřejnění redakci Kohoutovického kurýra. Přestože je v souladu se Zásadami pro vydávání, nebyl zveřejněn. Vzhledem k tomu, že je to článek zastupitelů, je tento počin redakční rady v rozporu s tiskovým zákonem a redakční rada se zachovala protizákonně.

Střípky ze zastupitelstva
Nešlo by to jinak?

12.3.2015 | Helena Sedláčková | Jeden komentář

Zastupitelstvo březen 2015Stručný popis toho, co se na zastupitelstvu 11. března projednávalo a jaká usnesení byla přijata, to si mohou za pár dní přečíst všichni v zápise z jednání, který bude zveřejněn na webových stránkách. Dovolím si proto v následujících řádcích popsat pár situací, o kterých se v zápisech nedočteme.

Chráněno: Přijďte 17. 12. na radnici, zastupitelé možná odstraní cenzuru Kurýra

12.12.2014 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

radnice-podzim-04Pokus o zrušení cenzury Kohoutovického kurýra a větší transparentnost jednání zastupetelstva, rozpočet na příští rok, který neschválil ani finanční výbor s převahou koalice. To a mnoho dalšího bude k vidění ve středu 17. 12. 2014 od 17. hodiny na kohoutovické radnici na veřejném zasedání zastupitelstva. Tak přijďte!


Občané, nechoďte na zastupitelstvo!

6.11.2014 | Helena Sedláčková | Počet komentářů: 16

2014-nove-zastupitelstvoTento vzkaz zazněl, v přeneseném slova smyslu, z úst starosty na ustavujícím zasedání zastupitelstva městské části Brno-Kohoutovice, které se uskutečnilo 5. listopadu 2014. Motivem k tomu, aby člověk zašel na jednání místních politiků, je nějaká starost, nějaký problém, se kterým se na ně chce obrátit, aby jej řešili. Třeba privatizace bytů, nebo rozkopaný chodník…Ale nedozví se nic, protože vůbec nebude mít možnost se na nic zeptat. Pokud totiž problém, se kterým se na zastupitele chce obrátit, není zrovna v programu jednání, a to je málokdy, tak má smůlu. Zasedání je skončeno a občan zůstane sedět a zírat. Jak je to možné?

Magistrát odkýval náměstkovi černou stavbu. Úředníci chybovali, uznal soud

18.9.2014 | Lukáš Valášek, Kristýna Kolibová, iDnes.cz | Počet komentářů: 4

macekNáměstek pro územní plánování Ladislav Macek (ČSSD) si načerno postavil u brněnské přehrady vilu. Brněnský krajský soud zrušil změnu územního plánu z roku 2011, která mu část staveb na pozemku legalizovala. Macek je podezřelý ze střetu zájmu, protože změnu posvětili jemu podřízení úředníci.


Aquapark v Kohoutovicích dostane půl milionu. Pořídí dveře

4.9.2014 | Lenka Šklubalová, Rovnost | Žádný komentář

AquaparkReferendum o poloze nádraží zatím nevyhlásíme, vzkazují lidem brněnští zastupitelé. Jednání o něm vůbec nezařadili na program úterního zasedání. I tak projednávali více než dvě stě třicet bodů. Kromě jiného se politici zabývali investicí do stavby nového velodromu, dotací pro Technické sítě, opravou akvaparku v Kohoutovicích nebo přerušením územního řízení na odsun nádraží.

Kaluže v kohoutovickém aquaparku má vyřešit soud

1.7.2014 | Petra Kozlanská, Rovnost | Jeden komentář

aquapark-Kohoutovice 03 - thumbSpor o kaluže v kohoutovickém aquaparku doputoval až před soud. Voda prosakuje podlahou a poškozuje vybavení strojovny. Město z vad viní stavební firmu, ta zase vidí chybu už v původním projektu. Problémy aquapark provázejí už otevření v roce 2010. Teď má být ale konečně jasno, kdo za chyby může.


Pro koho se v Brně mění územní plán

6.6.2014 | Martin Ander, SZ | Počet komentářů: 4

upKauza potají upraveného územního plánu ve prospěch rodiny náměstka primátora otevírá mnohem zásadnější otázku – komu má prospět obří chaotická Aktualizace, ve které se leccos ztratí a unikne pozornosti veřejnosti.Náměstek nabízí za pláž les. Jeho cenu zvedlo, když znalec „našel“ stromy

2.6.2014 | Lukáš Valášek, iDnes.cz | Žádný komentář

chataNáměstek brněnského primátora Ladislav Macek má v popisu práce hájit stavební zákony. Nejvíce ale proslul, když jeho rodina načerno postavila u brněnské přehrady chatu s bazénem. Částečně na městském pozemku, který nyní chce směnit za jiný. Jeho hodnota se v krátké době podivuhodně zvýšila.


Chráněno: Interpelace na kohoutovické zastupitele nebudou, snad jindy

8.4.2014 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

2014-zastupitelstvo-thumbTi, kdo zašli v březnu na veřejné zasedání kohoutovického zastupitelstva, odcházeli rozezlení a znechucení. Co se přihodilo? Mělo se schvalovat, že občané budou moci pokládat svým zastupitelům různé dotazy tak, jako je to běžné jinde. Schvalování se však nekonalo, návrh zastupitelky za KSČM Heleny Sýkorové na úpravu jednacího řádu byl vyřazen z programu.


Náměstek načerno stavěl vilu u přehrady, za pozemek rodina nabízí les

25.3.2014 | Lukáš Valášek, iDnes.cz | Jeden komentář

IM000601.JPGLadislav Macek z ČSSD je náměstek brněnského primátora pro územní plánování. Přesto jeho rodina u přehrady před lety postavila načerno stavbu. Úřadu slíbila opravu původní chatičky. Ve skutečnosti na místě zbudovala - zákonu navzdory - sídlo s bazénem, sportovním hřištěm a altánem.


Připomínky k návrhu aktualizace územního plánu Brna

31.1.2014 | Dana Kalčíková, o.s. Pro Kohoutovice | Počet komentářů: 19

upmb2Kontroverzní návrh aktualizace územního plánu, který zvedl obrovskou vlnu kritiky po celém Brně, nenechal chladným ani občany v Kohoutovicích. Současné vedení brněnského magistrátu zpřístupnilo svůj návrh veřejnosti sice značně nepřístupně, přesto se občanskému sdružení Pro Kohoutovice podařilo detailně prostudovat navržené změny. Členka sdružení Pro Kohoutovice Dana Kalčíková pak vypracovala k návrhu připomínky, které mohou zamezit zhoršení kvality života kohoutovických občanů. Aby tyto připomínky vzal magistrát v potaz, je nyní třeba podpisů 200 občanů, kteří Danu Kalčíkovou podpoří coby zástupkyni veřejnosti (viz pokyny na konci článku). Podpisové archy budou pak doručeny náměstkovi primátora Ladislavu Mackovi, vedoucí odboru územního plánování a rozvoje (OÚPR) Kateřině Leopoldové a primátoru Romanu Onderkovi, kteří jsou za návrh odpovědní.

Chráněno: Dozvuky zastupitelstva

3.1.2014 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

kameraRáda bych na úvod zmínila jednu výbornou změnu: v dobách jen nedávno minulých (třeba před dvěmi lety) totiž kohoutovičtí občané nemohli na zasedání zastupitelstva vůbec promluvit, jen sledovat. Jakoby mezi nimi a zvolenými zástupci stála nějaká neviditelná hradba. Ale když jsem tam přišla těsně před Vánoci, hradba tam nebyla. Přihlížející občané mluvili, ptali se, říkali svůj názor. A radní se pokoušeli odpovídat.

Účet za Vánoční zvonění 2013

31.12.2013 | Lukáš Stejskal, Jana Konečná | Počet komentářů: 2

vanocni-zvoneni-2013-05

Redakci Kohoutovice.org zaujala pozvánka v prosincovém Kohoutovickém kurýru, kde firma Starez-Sport zve kohoutovické občany na Vánoční zvonění. Protože pozvání od kohoutovické radnice v magazínu nebylo, vypadalo to, že nás bude na tradiční adventní akci bavit akciová společnost, jejímž jediným akcionářem je město Brno.

Chráněno: Ze zápisu rady 20. 11. 2013 – kronika, úřední deska, Kurýr, školství a nepečovatelství v Juventusu

13.12.2013 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

radnice-podzim-04Po další schůzi rady jsem pokračovala v detektivní práci. Z nicneříkajících holozáznamů zápisu schůze typu "starosta podal informaci" jsem díky žádostem podle zákona o svobodném přístupu k informacím získala bližší představu, o čem radní na schůzi jednali. Tato schůze měla mnoho bodů, dnes k těm spíše "kulturním".

Příliš štědré Vánoční zvonění

11.12.2013 | Helena Sedláčková | Počet komentářů: 2

vanocni-zvoneni-2013-05

Loni pořádala Vánoční zvonění radnice, letos povolala firmu Starez - Sport. Bylo to lepší. Stromek je opravdu pěkný, myslím, že jeden z nejhezčích, co tam kdy při této příležitosti stál.

Dramaturgie nepřinesla nic nového. Děti zpívaly koledy z třídních besídek a pár tanečků předvedly děti z kroužků v Legatu. Viděli jsme to už tolikrát…a rodiče těchto dětí to nejspíš letos uvidí ještě jednou při vánočních besídkách ve školách a školkách. Ale co taky pořád vymýšlet, že?

Kohoutovický kurýr: Pište nám co chcete, my co chceme zveřejníme

6.11.2013 | Helena Sedláčková | Počet komentářů: 12

lipskoPo delší době se vracíme k tématu cenzury v Kohoutovickém kurýru, nedobytné pevnosti propagandy místní samosprávy. Jeho bývalá redaktorka Helena Sedláčková vás seznámí s tím, jak dopadla její stížnost na porušování Zásad pro vydávání Kohoutovického kurýra.

Martin Ander: Náměstek Macek chce umožnit stavět v zeleni obchody …

25.10.2013 | www.bystrcnik.cz, -vl- | Jeden komentář

radnice"Aktualizace územního plánu se dotkne všech městských částí. Pokud by vstoupil v platnost návrh magistrátu, v Bystrci by například umožnil postavit další supermarket za Albertem na Ečerově nebo stavbu jedenáctipodlažního domu na Horním náměstí," uvedl Vladimír Lošťák. V Kohoutovicích by změna umožnila zastavět například louku za poštou pod ulicí Stamicova, a to nejen její horní část, ale úplně celou. Na dotaz Kohoutovice.org uvedl předseda brněnských Zelených Martin Ander: "Navrhované změny se týkají regulativů, které se plošně promítají všude, po celém Brně. Prostě, když OUPR navrhuje umožnit stavět obchody v zeleni, tak se to samozřejmě týká i zeleně v Kohoutkách." Veřejnou diskusi o tomto tématu pořádá kohoutovická radnice 7. listopadu 2013 v 17:30 hodin v jídelně ZŠ Chalabalova. Následuje článek Viktora Lošťáka převzatý z Bystrčníka ..."

Přeposílám tu čůzu

17.9.2013 | PhDr. Marie Sotolářová | Počet komentářů: 13

klavesnice-rukaPo přečtení Kohoutovického kurýra č. 7-8/2013 jsem napsala slušný a faktograficky reagující příspěvek na zveřejněné informace. Několik dnů před termínem uzávěrky jsem jeho znění elektronicky přeposlala do redakce časopisu i předsedovi redakční rady s žádostí o posouzení a zveřejnění v následujícím čísle.

A jak to dopadlo?

Klasický příklad (zne)užití místního periodika aneb test transparentnosti

16.9.2013 | PhDr. Marie Sotolářová | Počet komentářů: 6

radnicePřidávám se do diskuze ohledně vyváženosti informací v Kohoutovickém kurýru. S příkladem, jak netransparentně se manipuluje s pečlivě vybranými informacemi, nemusím chodit do hluboké minulosti. Tento článek byl zaslán do Kohoutovického kurýra 9/2013 s žádostí o otisknutí. Nebyl zveřejněn.

Bývalá redaktorka: v Kohoutovickém kurýru je cenzura

31.7.2013 | Deník Rovnost | Počet komentářů: 14

kohoutovicky-kuryrV Kohoutovickém kurýru je cenzura. Tvrdí to jeho bývalá redaktorka Helena Sedláčková. „Když se redakční radě obsah článku nelíbí, příspěvek hodí do koše," říká. Vydavatelem je zastupitelstvo městské části. „Redakční rada je politická, z devíti členů jich sedm zasedá i v radě Kohoutovic. Opoziční hlasy pak radní přehlasují," dodala bývalá redaktorka.

Jak tomu bylo a bude s cenzurou v Kohoutovickém kurýru

26.6.2013 | Helena Sedláčková | Počet komentářů: 3

kohoutovicky_kuryrNa posledním zasedání kohoutovického zastupitelstva v červnu 2013 jsem přednesla příspěvek týkající se porušování Zásad pro vydávání Kohoutovického kurýra. Aby čtenáři nemuseli tyto „zásady“ vyhledávat a pátrat po tom, v čem spočívalo ono porušení, shrnu to do jednoho slova - cenzura.

Chráněno: Radnice ani po roce nezlepšila komunikaci s občany

3.6.2013 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

odpadkovy_kos_2Po roce jsem zopakovala zjišťování, jakým způsobem nakládá kohoutovická radnice s dotazy svých občanů. Bohužel jsem zjistila, že se situace nezlepšila a dotazy ke zveřejnění jsou stále pečlivě vybírány.
Článek tedy věnuji pokračujícímu kohoutovickému fenoménu "Hážeme dotazy občanů pod stůl."

Kurty připraví děti o sáňkování, vadí lidem

9.11.2012 | Deník Rovnost | Počet komentářů: 5

Tělocvičny a hotel pro milionáře místo zelené louky. Tak vnímají někteří obyvatelé brněnských Kohoutovic plán soukromého investora na stavbu sportovního areálu v tamní Stamicově ulici. Společnost V – Honey jim ve čtvrtek projekt představila na veřejné debatě.

Chráněno: Žena přes palubu. Dotace Tatranu na tapetě.

17.8.2012 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Koalici ČSSD+ODS z kohoutovické radnice opustila jedna ze dvou jejích žen. A nechce už být spojována s dotacemi pro TJ Tatran.

Chráněno: Schůze rady 16. 7. 2012 – vyvolené firmy „vyhrály“ obecní zakázky

30.7.2012 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Radní opět zadávali práce výběrem z několika málo firem. Soutěžit totiž mohly jen firmy předem vybrané a oslovené. Stalo se na schůzi rady 16.7.2012.

Chráněno: Koalici ČSSD+ODS vyšla nekalá privatizace bytů

18.7.2012 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Zastupitelstvo Brna posvětilo nekalou privatizaci bytů z dílny kohoutovické koalice ČSSD+ODS. Politici si zachovali moc nad rozdáváním množství zakázek i nadměrných příjmů z bytového fondu.

Chráněno: Radnice háže dotazy do koše, místostarosta Zorník neodpovídá vůbec

16.5.2012 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Taky vám vaše radnice neodpovídá na dotazy? Občanské sdružení Pro Kohoutovice srovnalo výsledky radnic v Bystrci a Kohoutovicích a zjistilo, že kohoutovická radnice háže polovinu dotazů do koše.

Chráněno: Garáže Chopinova: záznamy setkání občanů s radnicí a vlastníky

3.5.2012 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Kohoutovická radnice se pokusila velkou část lesa (jeden a půl hektaru) za ulicí Chopinova vyhradit pro hromadné garáže. Zastupitelstvo Brna ustoupilo odporu občanů Kohoutovic a záměr zatím nepustili dál. Na první veřejné projednání 2.5.2012 přišly již ne desítky, ale stovky občanů. Bystrčník situaci v sále zdokumentoval i formou fotografií a videa.

Chráněno: Schůze rady 18.4.2012 – zakázka oslovené firmě, prodej pozemku

27.4.2012 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Zatímco okolní městské části vybírají firmy na opravy a údržbu domů v majetku obce transparentně na netu, rada MČ Kohoutovice stále ještě přiděluje zakázky vybraným firmám.

Chráněno: Garáže Chopinova: rada a zastupitelstvo rok 2010

22.4.2012 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Kohoutovická radnice chce velkou část lesa za ulicí Chopinova vyhradit pro hromadné garáže. Zastupitelstvo Brna ustoupilo odporu občanů Kohoutovic a záměr zatím nepustili dál. Příspěvek dokumentuje schvalovací proces rady a zastupitelstva koncem roku 2010.

Starosta zve a policie strhává letáky – Nedůvěřujeme vám, přesvědčte nás, píší kohoutovičtí svému starostovi

14.4.2012 | Viktor Lošťák, www.bystrcnik.cz | Počet komentářů: 10

Radní Macek se obhajuje a napadá – Občane neškoď! (Deník referendum)

13.4.2012 | Olga Hubíková (Deník referendum) | Počet komentářů: 6

Chráněno: Záznam jednání zastupitelů – Hynek Bouší: Výsledek považuji za vítězství

10.4.2012 | Viktor Lošťák, www.bystrcnik.cz | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Chráněno: Schůze rady 28.3.2012 – zakázky osloveným firmám

7.4.2012 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Zakázky osloveným firmám Gromatic, OSS Brno, Enbra as.

Chráněno: Chopinová neprošla, je čas na diskusi. Letáky neostouzejí, ale informují.

3.4.2012 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Kohoutovická radnice chce změnit územní plán za ulicí Chopinova a velkou část lesa vyhradit pro hromadné garáže. Jde o celé červeně vytečkované území. Na hlasování zastupitelstva Brna 3.4. ustoupili zastupitelé názoru občanů Kohoutovic a záměr nepustili dál.

Chráněno: Parkoviště místo lesa? Dopis zastupitelům Brna

2.4.2012 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Chráněno: Schůze rady 7.3.2012 – Stavební dvůr, dotace Tatranu…

22.3.2012 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Rada řeší lokalitu "Stavební dvůr" a hlavně rozdává dotace: 100 tisíc TJ Tatran (hlasoval i předseda TJ Tatran Jiří Zorník), desítky tisíc gymnastkám i asociaci sportu na Merhautové ulici. Ostatní neziskovky včetně knihovny dostanou jen několik tisíc.

Chráněno: Garáže místo lesa? Chopinova a politici.

14.3.2012 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Tisková zpráva os pro Kohoutovice: Kohoutovická radnice chce změnit územní plán a velkou část lesa vyhradit pro parkoviště. Občané Kohoutovic nemají tušení.

Chráněno: Pumpa z Oka vypadla? Klepu na dřevo…

11.3.2012 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Starosta Petr Šafařík řadu let mluví o přípravě motoristického centra s parkovacím domem a benzínovou pumpu v lokalite "Oko" za restaurací Montána v Kohoutovicích. Proti záměru se zvedl silný odpor občanů, kteří namítali, že pumpa přitáhne do Kohoutovic osobní i nákladní auta, které by se jinak Kohoutovicím vyhnuly. Investor PS Brno nyní v plánech pumpu nemá, musel by ji tam přidat až na základě nového požadavku radnice nebo magistrátu.

Černou stavbu náměstka primátora Brna zlegalizuje verdikt jeho odboru

5.3.2012 | Deník MF Dnes | Žádný komentář

Po čtyřech letech odkladů a sporů s úřady se rodině primátorova náměstka Ladislava Macka zřejmě podaří legalizovat černé stavby kolem jejich chaty na Brněnské přehradě. Umožní to změna územního plánu, kterou schválil magistrátní odbor podřízený právě Mackovi. Střet zájmů náměstek odmítá.

Chráněno: Kohoutovická radnice zadává zakázky postaru

28.2.2012 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Bystrc, Jundrov i Bohunice vybírají firmy na opravy a údržbu bytů transparentně na netu – Kohoutovice stále ještě nabízejí účast ve výběrových řízeních jen vybraným firmám. Dočkají se i kohoutovičtí lepšího hospodaření své radnice?

Chráněno: Schůze rady 25.1.2012 – nekvalitní práce MOPu, Zorníkova redukce okolí Inline dráhy

20.2.2012 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Rada je nespokojená s prací MOPu s pohledávkami a schvaluje firmy, které osloví kvůli zakázkám.

Chráněno: Politici a MOP chystají „Středisko dopravy a zeleně“

27.1.2012 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Chráněno: Investor benzínku také nepotřebuje

9.12.2011 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

15.11.2011 se zástupci o.s. Pro Kohoutovice sešli se starostou Petrem Šafaříkem a zástupci investora PS Brno, panem Hanákem a panem Hrochem. Investorovi jsme přednesli výhrady, které podle našich informací mají obyvatelé Kohoutovic k benzinové pumpě v rámci motoristického centra.

Chráněno: Zastupitelstvo schválilo privatizaci politikům ČSSD+ODS, občané zůstali za dveřmi

22.11.2011 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Kohoutovická radnice drží nejvyšší podíl ne-zprivatizovaných bytů v celé republice. Koalice ČSSD+ODS na druhý pokus protlačila privatizaci svým kolegům a stopku většině ostatních navzdory tomu, že průběh zasedání zastupitelstva byl nelegální, protože desítky občanů se nevešly do sálu. (Řádnou stížnost občanů na nelegálnost tohoto zasedání koalice ČSSD+ODS později odmítla.)

Chráněno: ČSSD+ODS prosadili pokračování heren

20.11.2011 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Ostatní Brno herny zakazuje, my je povolujeme. A to rovnou ty nejokatější, "abychom měli hráče pod veřejnou kontrolou". Protože přece "v Kohoutovicích nemáme negativní sociální jevy, spojené s hráčstvím". Působení heren na děti a mladistvé koalice ČSSD+ODS neřešila.

Chráněno: ODS přehlasována, nebude propagace loterií v KK

10.11.2011 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Reklamy na hernách

10.11.2011 | Petr Jaeger a Jarmila Kejdová (OVÚP), Radek Rabušic, místostarosta | Žádný komentář

Na dotaz ohledně možností radnice zakázat nebo aspoň omezit reklamu na hernách odpověděli vedoucí Odboru výstavby a územního plánování Ing. arch. Jarmila Kejdová a referent JUDr. Petr Jaeger jen v tom smyslu, že „povolování nebo odstraňování reklam a reklamních zařízení je poměrně složité a v některých případech i neřešitelné“.

Chráněno: Starosta Petr Šafařík říká: „Pumpu nechci“. O slíbené anketě mlčí a chystá územní rozhodnutí.

12.10.2011 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Oko a námitka ke konceptu územního plánu

5.5.2011 | Jakub Kořínek, Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Jeden komentář

Rovnost: Macek jmenoval radního Mikše ředitelem městské firmy

14.3.2011 | Rovnost | Počet komentářů: 2