Kohoutovice.org
rozcestník pro Kohoutovice

Politik ve vedení obce i sportovního spolku, stále ve střetu zájmů

Vlivný politik, dlouhodobě hájící především zájmy svého sportovního spolku. Dříve kohoutovický starosta a místostarosta, nyní radní. Dlouholetý předseda spolku Tatran Kohoutovice, nyní místopředseda. Získal do majetku Tatranu půlku údolí Voříškova, nyní má jako radní na starost i druhou půlku údolí, kterou chce získat také pro organizovaný fotbal.

Jiří Zorník je politik za ODS, v kohoutovickém zastupitelstvu je od roku 2002. V letech 2006 až 2010 byl v Kohoutovicích starostou, další čtyři roky místostarostou, dnes je radní. 

Zároveň byl dlouhá léta předseda spolku Tatran Kohoutovice (dříve TJ Tatran Kohoutovice), od roku 2021 je jeho místopředseda.

Za Zorníkova starostování byla část údolí Voříškova s fotbalovým hřištěm převedena do majetku Tatranu a oplocena (viz Jak to bylo a jak to bude s údolím pod Voříškovou). Zorník připravil i převedení zbytku údolí, to se mu již ale nepodařilo dotáhnout. V roce 2017 těsně před schválením na brněnském zastupitelstvu na to přišla opoziční kohoutovická zastupitelka a po zveřejnění této informace došlo k tomu, že to brněnské zastupitelstvo neodhlasovalo.

V roce 2020 představilo vedení Kohoutovic projekt sportovního a volnočasového areálu pro širokou veřejnost v té druhé půlce údolí Voříškova, což by znemožnilo vybudovat další velké fotbalové hřiště, které spolek plánoval. Politici ODS a TOP09, kteří byli taky ve vedení obce, zareagovali tak, že v polovině volebního období sesadili starostu Petra Šafaříka, ČSSD a ANO a vytvořili novou koalici, ve které sice nezískali starostu, ale získali v kohoutovické radě rozhodující většinu.  

Nyní po volbách v roce 2022 podobná koalice pokračuje. Politici ODS s TOPkou (tedy Dalimilem Ospalým) už sice nemají většinu ve vedení Kohoutovic, ale mají velkou podporu starosty Jakuba Hrušky. Nesnaží se již získat zbytek údolí do majetku spolku, ale prosazují stavbu dalšího velkého fotbalového hřiště, který koliduje s projektem na volnočasové využití toho území pro širokou veřejnost. A Zorník dostal “projekt sportovního a volnočasového areálu Voříškova” jako radní na starost. 

_________________________________________________________________________________________________________________

Zorník se jako místostarosta podílel i na dalších kohoutovických kauzách. V roce 2011 spolu s ODS a ČSSD prosadil selektivní privatizaci bytů ve vybraných domech. Ostatní žádosti byly zamítnuty přes protesty veřejnosti a faktickou nezákonnost schvalovacího procesu (do jednacího sálu se nevešli všichni lidé, kteří přišli na jednání, a stáli po chodbách úřadu, kde nebylo možné sledovat jednání a vyjadřovat se). V letech 2012-13 spolu s ODS a ČSSD prosazoval zabrání lesa pro parkoviště za Chopinovou a stavbu hotelu na louce za poštou, oběma projektům zabránily protestní akce občanů. 

dne 28.4.2023, jana konečná, Kohoutovice.org

Další články v rubrice Politici a kauzy

Další články v rubrice Spolek Tatran

Další články v rubrice Sportoviště

Další články v rubrice Údolí pod Voříškovou ("Tatran")

Translate »