Kohoutovice.org
rozcestník pro Kohoutovice

Péče o zeleň

Sečení luk se zlepšilo, většinou už se neseká až “na hlínu”, ale o něco výš. Bohužel stále se nikomu nepodařilo vymoct, aby se seklo mozaikově, aby se neseklo ve vedrech (typicky špatně je sečení v srpnu), a aby se nesekla místa, kde charakter porostu je sám o sobě dostatečně nízký .
Nově vysazené stromky mají leckde již zavlažovací vaky a (doufejme) zajištěnou zálivku, takže by snad už nemělo docházet k jejich uschnutí jako u těch, které byly vysazeny v minulých letech. Otázkou zůstává správné rozmístění stromků a jejich správný výběr, měly by stínit chodníky, lavičky a pěšiny a místo “košťátek” by se měly vysazovat ty s širokou korunou.
Dalším neduhem bývala neodbornost pracovníků MOP, kteří špatně udělaným řezem zahubili některé letité ovocné stromy, doufejme, že k tomuto již nedochází.
jana konečná, srpen 2022

Relax pro lidi, ale i domov pro hmyz. Mozaikových sečí v parcích Brna přibývá, ne tak v Kohoutovicích

7.5.2023 | Michal Hrabal, Oldřich Haluza - Brněnský Deník | Žádný komentář

Takzvané mozaikové seče mohou být domovem mnoha druhů rostlin nebo hmyzu. V brněnských parcích mohou lidé už od roku 2020 (kdy o tom psal Denik.cz) stále častěji vidět ostrovy s vysokou trávou vedle vysekaných ploch. V Kohoutovicích tehdy udělali také mozaikovou seč, ukázkově na jednom místě, novináři si ji nafotili a napsali o ní do novin. Letos, v roce 2023, posekali pracovníci MOPu a najaté firmy opět úplně všechno například od Voříškové až po Borodinovou. Navzdory slibům starosty, že takto už se to dělat nebude.

Informace od radnice – co mě letos zaujalo? Fukary a staré smlouvy.

5.5.2023 | Jana Konečná | Žádný komentář

Na informaci nebo dokument od úřadu má každý občan právo. Musí ale požádat podle zákona 106/1999 o svobodném přístupu k informacím. Kohoutovickou radnici můžeme požádat papírově na radnici nebo emailem na el.podatelna@kohoutovice.brno.cz, do předmětu zprávy uvést "Žádost o informaci podle zákona 106/1999". Radnice musí odpovědět do 30 dní. Kromě toho musí odpověď zveřejnit na svém webu (údaje o tazateli zcela začerní a ten zůstává pro veřejnost anonymní).

Fukary se používat nemají

3.5.2023 | Zdroj: Ekologický institut Veronica | Žádný komentář

Pokud pracovníci používají fukary, má se volat městská policie 156. Většinou je to v rozporu s vyhláškou města Brna.

Park Kamenný vrch vznikl hned pod Kohoutovicemi

13.4.2022 | Oldřich Haluza - Brněnský deník, Dáme na Vás | Žádný komentář

Nový přírodní park nad sídlištěm Kamenný vrch se v úterý otevřel Brňanům. Jedná se o jeden z vítězných projektů participativního rozpočtu. Nabízí výhled na část sídliště a jeho okolí včetně blízkých obcí na Brněnsku. Lidé v místě najdou dvě zastřešená místa pro odpočinek s výhledem, workoutovou sestavu, posezení a ohniště.

Sečení v nevhodný termín likviduje včelám potravu i je samé

29.12.2021 | Karel Zvářal, Ekolist | Žádný komentář

Sečení trávníků v době květu pampelišky ničí jeden z mála vydatných jarních zdrojů včelí pastvy (někde jediný), a navíc jich ještě spousta v zápalu práce zahyne pod bubny sekaček. Při mulčování hynou nejen včely, ale i ukrytá mláďata kosů, drozdů, ježků nebo zajíců, a samozřejmě veškerý luční hmyz. Jak z logiky věci vyplývá, stačilo by posunout termín sečení o 1–2 týdny, až květ pampelišky dozraje a vytvoří nažky s bílým lehounkým chmýřím. Pro sečení městských trávníků proto platí, tak jako pro máloco jiné, známé pořekadlo – někdy méně znamená více. Místo tří až pěti sečí by stačily dvě. Jedna po odkvětu pampelišky na konci května, druhá v půli srpna.

Studie na využití dešťovky – studie adaptačních opatření na využití srážkových vod

21.6.2021 | redakce Kohoutovice.org | Žádný komentář

Redakce Kohoutovice.org sleduje osud studie adaptačních opatření na využití srážkových vod, kterou v červnu 2020 avizovalo vedení Brna i nynější starosta (tenkrát zastupitel) Jakub Hruška. Podle nich měla být do půl roku hotová a měla se provádět i v Kohoutovicích.

Pro vznikající Park Kamenný vrch hledají vhodnou luční směs a révu

22.8.2020 | Jana Drápalová, starostka MČ Nový Lískovec (Zelení) | Žádný komentář

Mnoho Kohoutovičáků s potěšením sleduje, co se děje těsně za hranicemi Kohoutovic. Nový Lískovec buduje na Kamenném vrchu zgruntu nový park na místě bývalých zahrádek. Studii, projektovou dokumentaci i realizaci parku hradí Brno z peněz, které projekt "Park Kamenný vrch" vysoutěžil v roce 2018 z participativního rozpočtu Brna "Dáme na vás".

Víte, že… aneb kam teče voda

15.5.2020 | Jana Konečná | Žádný komentář

Víte, že chodníky mají být výš než okolní tráva? Proč? No přece proto, aby voda netekla do kanalizace, ale aby se vsákla do okolí. Ano, tohle a pár dalších zajímavostí jsem se dozvěděla od ing. Davida Veselého z Povodí Moravy.

Před naším domem pokáceli… (příběh s kohoutovickým dovětkem)

23.4.2019 | Jana Vlčková, Ekolist | Jeden komentář

Před domy na Glinkové káceli krásný strom, obrovskou třešeň, paní z přilehlého domu byla zoufalá, mohla jen přihlížet. Někdo si zažádá a úřední šiml zařehtá pilou, lidi kolem přijdou k hotovému. Podobný příběh má paní Vlčková, otiskl jej Ekolist.

Kosení a zeleň po Kohoutovicku

9.8.2018 | Dana Kalčíková, zastupitelka (Zelení a nezávislí) | Počet komentářů: 2

Jedním z důvodů, proč stále bydlím v Kohoutovicích, je pro mne skutečnost, že jde v rámci Brna o zelenou oázu, která mi díky svému umístění na kopci uprostřed lesů zajišťuje příjemné bydlení. Nedovedu si představit, že bych bydlela v centru města na vybetonované ulici, kterou denně projedou tisícovky aut. I když by to pro mne znamenalo úsporu času, bydlení blíže k obchodům či mým volnočasovým aktivitám. To je důvod, proč mne znepokojuje, co se se zelení především mimo les v Kohoutovicích dlouhodobě děje.

Přežijí příští Vánoce?

8.12.2016 | Věra Francová | Žádný komentář

strom-thumbNaše čtenářka popsala svoje martyrium kolem pěkné borovice Douglasky před vlastním domem, pro kterou se málem staly osudnými letošní Vánoce. Zareagovala tak na video našeho čtenáře, který natočil kácení vánočního stromu přímo pod okny kohoutovických paneláků.

Kohoutovický vánoční strom

5.12.2016 | redakce | Žádný komentář

vanocni-strom-thumb

Zajímavé video nám poskytl jeden náš čtenář, kterému tímto velmi děkujeme. Natočil cestu kohoutovického vánočního stromu, který se vezl pouze z ulice Voříškova k hornímu Albertu. Ve čtvrtek 8. prosince se tento smrk rozsvítí při Vánočním zvonění.