Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Starosta zve a policie strhává letáky – Nedůvěřujeme vám, přesvědčte nás, píší kohoutovičtí svému starostovi

Lesy brzdí krněnský rozvoj, musí se vybetonovat (Žítbrno)

Nezávislý audit ukázal, že se v kohoutovických lesích obtížně parkuje. Lesy proto budou vykáceny a zality betonem. Za tímto futuristickým projektem stojí náš nejoblíbenější náměstek primátora, neohrožený stavitel čehokoli kdekoli, Bc. Ladislav Macek…..

www.zitbrno.cz

Poté, co nespokojení obyvatelé Kohoutovic zabránili svými protesty na jednání brněnského zastupitelstva přijmout usnesení, jež by podle nich směřovalo k vykácení 1,5 hektaru lesa, se dění z Brna vrací do městské části. Další událostí má být veřejné projednání záměru s občany.

„Žádám vás, abyste se k nám, občanům, postavil čelem a tuto kauzu s námi transparentně projednal,“ píše v otevřeném dopisu starostovi Kohoutovic Petru Šafaříkovi (ČSSD) mluvčí protestujících Petr Ulrich.

Starosta už dříve oznámil, že veřejnou schůzi s občany svolá. Nejdříve mluvil o termínu v dubnu, později o počátku května. Odklady se občanů dotkly, stejně jako fakt, že o konkrétním datu se jako první se značným předstihem dozvěděli majitelé pozemků, o nichž se jedná. Pro majitele je vlastnictví lesa nevýhodné, změna na stavební parcely by jim přinesla významný zisk.

„Jak to, že o termínu ví přednostně jedna strana a druhá nikoliv?“ zeptala se na webu radnice paní Marie Sotolářová.

„Ubezpečuji Vás, že jednáme o tom, aby se na jednání dostavili nejen zástupci MČ, ale také z MMB a z institucí, které mohou podat relevantní údaje k zamýšlené úpravě územního plánu a návazných řešení. Mám-li sdělit, proč „o záležitosti ví jedna strana a druhá nikoliv“ mohu se pouze domnívat, že je to dáno právě výše uvedenými předběžnými vyjednáváními o přítomnosti námi oslovených zástupců,“ odpověděl starosta Šafařík.

Že se s mlhavou odpovědí lidé nesmíří dali rázně najevo otevřeným dopisem. Podepsán je pod ním Petr Ulrich, neformální vůdce protestujících.

„Žádám vás, aby setkání s občany proběhlo v termínu, který je pro pracující občany příhodný. Ve světle vašich dosavadních činů vás podezírám z manipulativního chování, kdy záměrně termín stanovujete na dobu, kdy se občané nemohou uvolnit z práce a ještě navíc na dobu mezi státními svátky, kdy se dá očekávat, že většina občanů bude na dovolené a na setkání dorazí pouze vaši motivovaní příznivci – vlastníci pozemků,“ napsal starostovi Petr Ulrich.

V dopise je dále vysloven požadavek, aby setkání moderovala nezávislá osoba a všechny strany sporu dostaly rovnocenný prostor.

„Setkání moderované vámi, nebo vašimi lidmi a tak plně ve vaší režii je pro nás za daných okolností nelegitimní a manipulativní,“ myslí si Petr Ulrich.

Kohoutovičtí si nejdříve anketou zjistili, jaký termín je pro ně nejpříhodnější. Nejvíc se lidem hodilo nedělní odpoledne. O setkání v neděli 22. dubna pak požádali starostu.

Jedná se o dobu, kdy občané nemají pracovní závazky vůči svým zaměstnavatelům a mohou se tak setkání zúčastnit,“ vysvětluje Petr Ulrich. „Naše důvěra ve vás nyní neexistuje. Přesvědčte nás, že zájem občanů je pro vás určující a dáte jim proto přednost před vlastní nedělní rekreací,“ zní závěr otevřeného dopisu.

Letáky aktivistů strhali strážníci

Letáky, které kohoutovičtí aktivisté vyvěsili v lese, aby informovali své spoluobčany, strhali strážníci městské policie. Policie připustila, že jednala z konkrétního podnětu, odmítla však sdělit, kdo byl jeho původce. Protestující se domnívají, že strážníky poslala přímo radnice.

Akci strážníků v kohoutovickém lese zdokumentoval 2. dubna odpoledne jeden z místních obyvatel.

Starosta Šafařík spekulace odmítl. „Městskou policii nemůžeme úkolovat. Strážníky jsem nikam neposílal,“ odpověděl o den později na dotaz Bystrčníku.

Janu Konečnou, mluvčí občanského sdružení Pro Kohoutovice, které je na letácích podepsáno, informovala policie, že vyvěšování v lese je nezákonné.

„Lidé nemají žádnou možnost, jak získat zásadní informace o místě, kde bydlí: v Kohoutovickém Kurýru se je nedočtou, také mají zakázáno ptát se na zasedání zastupitelstva svých zastupitelů. A většina dotazů na oficiálním webu radnice zůstane také bez odpovědi,“ komentovala Jana Konečná.

Dopis aktivisté odeslali 12. dubna. O den později se na webu kohoutovické radnice objevilo pozvání: „Akce se koná ve středu 2. května 2012 v 17:00 hodin v jídelně ZŠ Pavlovská.“ Starosta tedy svůj původní termín požadavkům občanů nijak nepřizpůsobil.

Případ se mezitím dostal do brněnských i celostátních médií, referovala o něm regionální televize. Známý web Žít Brno, utahující si z brněnského magistrátu, mu věnoval článek….

Redakčně zkráceno, celý článek viz Bystrčník: Nedůvěřujeme vám, přesvědčte nás, píší kohoutovičtí svému starostovi

Ke stažení:

Otevřený dopis Petra Ulricha starostovi Kohotovic Petru Šafaříkovi (ČSSD)
VEŘEJNÁ DISKUZE Chopinova – pozvánka na 2. května
Čistý les – pozvánka

dne 14.4.2012, Viktor Lošťák, www.bystrcnik.cz

Další články v rubrice Radnice - jak je na tom s otevřeností k občanům

Další články v rubrice Uzavřeno: Garáže versus les za Chopinovou

 1. Jura napsal:

  Milí aktivisté, akce “Čistý les” je již tradiční, koná se několik let v obdobném termínu koncem května a nemá naprosto nic společného s problematikou lesa za Chopinovou. Letos se bude čistit les v Libušině údolí.
  Mimochodem, co kdyby o.s. “Pro Kohoutovice” pro Kohoutovice taky něco konkrétního a hmatatelného udělalo nebo zorganizovalo? Kromě protestů a negace všeho “radničního”.

 2. Anna Jančaříková napsal:

  Milý Juro :-)

  Je to zajímavá koincidence, že akce “čistý les” za Chopinovou vyšla zrovna na chvíli, kdy bylo potřeba strhnout letáky :-)
  No, ale buďme rádi, že zatím tam vůbec les je a že je co čistit.

  A co se týče těch “hmatatelných” aktivit – to už je otázkou priorit. Nám rozkrývání neprůhledných praktik radince, které mají mít bohužel velmi hmatatelné výsledky v podobě devastace okolní krajiny, připadá velmi konkrétní a konstruktivní. Pokud Vám ne, přidejte se k nám a vemte si na starost “okrašlovací a PR startegii” sdružení a organizujte to, co připadá hmatetelné Vám :-)

 3. Jana Konečná, os Pro Kohoutovice napsal:

  V tomto bodě magazín Bystrčník možná trošku přestřelil, čištění leasa dělá křesťanská mládež každý rok v tuto dobu, já jsem za to moc ráda.

  Co jsme zatím udělali? Zprovoznili jsme informační web k dění v Kohoutovicích, kde jsou přehledně i informace, které Kurýr ani oficiální web radnice neposkytují. Vloni tam byla fotosoutěž ‘každý měsíc fotka z Kohoutek jako hádanka). Vloni v dubnu připomínky ke konceptu územního plánu Brna pro území Kohoutovic (podepsalo jej přes 500 občanů).

  Skoro bych řekla, že je toho až dost…:)

 4. Petr Vavroušek napsal:

  Pekny den!
  Jsem vdecny za Vasi iniciativu! Uz v roce 2006 jsme bojovali proti vezi v Hobrtenkach, bohuzel zrejme jen proto, aby se cela vec stejne  odhlasovala v roce 2009! Kohoutovice maji unikatni prostredi lesu tak si je nenechme znicit!

 5. Jakub Kořínek napsal:

  Jdu čistit s vámi.
  Pojďte čistit s námi.
   

 6. Ondřej Valeš napsal:

  Dobrý den všem,
  jakožto hlavní vedoucí mládežnické organizace Společenství křesťasnké mládeže v Brně Kohoutovicích se musím ohradit proti tvrzení:
  “Ale ani kohoutovická radnice nelení a chystá „protitah“. Na 16. květen vyhlásila akci křesťanské mládeže – akci „Čistý les“. Žádá dobrovolníky, aby pomohli v čištění místního lesa.„Je jasné o co jim jde. Na brigádě bude málo lidí, nepřijdou protestující, řekne se, že lidi o les vlastně nestojí a že si tedy pokácení zaslouží,“ myslí si jeden z aktivistů.”
  Pokud se o životní prostředí v Kohoutovicích zajímáte pravidelně, a ne jen jednorázově, musíte vědět že akce Čistý les se koná každý rok. Jen pro informaci se letos Čistý les bude konat již po šesté (vždy mezi 16.-24. květnem). Tzn. již 5 vyčištěných lokalit lesa jmenovitě: kolem Bašného pomníku, pod Stamicovou u TJ Tatran, Lesopark, za ulicí Pavlovská, stavební dvůr a vždy ještě další vzdálené lokality např. Myslivna.
  Nevím kolikrát jste se akce čištění lesa zúčastnil, nebo jak ve svém volnu životnímu prostředí pomáháte, ale jistě Vás, i ostatní rád uvidím na šestém ročníku akce Čistý les. Tak tedy sraz ve středu 16.5.2012 od 16.30 hodin na zastávce Libušina třída směrem dolů, budeme čistit celý kopec Ostrá nad studánkou Blaženka.

 7. Jana Konečná, ProKohoutovice napsal:

  Ano, už jsem reagovala, že v tomto bodě magazín Bystrčník trošku přestřelil a že čištění leas dělá křesťanská mládež každý rok v tuto dobu (a já jsem za to moc ráda).

 8. Olga Hubíková napsal:

  Vážený pane Valeši,
  neumíte si představit, kolik systematické dlouhodobé  činnosti pokus o záchranu lesa na Chopinové vyžaduje, kolik lidí tomu, i dalším věcem, které se Kohoutovic týkají, věnuje čas a energii. Nechť se křesťanská mládež aktivně zapojí do snahy našeho sdružení, aby se v Kohoutovicích bezhlavě nezastavovala kdejaká volná plocha, aby se upustilo od myšlenky lyžařského svahu , aby se zabránilo stavbě vysílací věže atd. atd.,  a mnozí z nás určitě rádi vyrazí čistit les. Nabízím Vám dlouhodobou  spolupráci. V žádném případě nehodlám snižovat význam Vaší aktivity, a zvu Vás, abyste se připojili k naší snaze. Společným cílem ať  se stane, aby křesťanská mládež nemusela v květnu za několik let místo akce “čistý les” vyhlašovat akci “čisté parkoviště”. Olga
   

 9. Marie Sotolářová napsal:

  Dobrý den pane Valeši,
  chtěla bych vám poděkovat za to, co pro občany a jejich lesy v Kohoutovicích děláte a za to, že dokážete diskutovat věcně a s plným jménem. Jsem psycholog pro krize a neštěstí a celý svůj život pracuji s lidmi, kteří potřebují akutně naši pomoc (povodně, bytové požáry, tragická smrt dítěte a pod). V tomto směru jsme si (obě skupiny lidí, kterým jde o základní lidské hodnoty jako je zdraví, respektované vztahy mezi lidmi, budoucnost našich dětí)  velmi blízcí. Mám bohaté zkušenosti ze spolupráce s Charitou a a dalšími náboženskými organizacemi. Nedovolme prosím, aby naše  společné snahy byly narušeny ať už bezděčným či záměrným rozeštváváním. Je to celostátní trend současných politiků, věřte mi.  Ráda bych se s vámi osobně setkala a sdělila vám několik skutečností, které stojí za vaši pozornost.  Máte-li zájem, posílám mailovou adresu marie.soty@entrum.cz ?

 10. Olga Hubíková napsal:

  Souhlasím s paní Sotolářovou.Nevidím mezi našimi snahami žádný rozpor. Můžeme buď spojit síly a nebo alespoň chápat naše cíle jako komplementární a neoslabovat se vzájemnou rivalitou. Politikou “rozděl a panuj” se již podařilo rozmělnit nejedno dobře míněné úsilí. O.

Napsat komentář