Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Co bude s údolím Voříškova – “Tatran”

Údolí Voříškova slouží rekreaci a sportu přes 40 let. Dlouhá léta bývalo cílem široké veřejnosti, bylo tam fotbalové hřiště a později i posilovna v přírodě.

Podle předsedy spolku Tatran Kohoutovice Jiřího Zorníka (ODS) stát někdy po roce 2004 bezúplatně převedl pozemky s hřišti na tělovýchovné jednoty a TJ Tatran Kohoutovice tak získala první pozemky v údolí. Veřejnost pak mohla už jen zaznamenávat, jak TJ postupně přistavěla tenisové kurty, plastové lavičky pro diváky, dvě polosoukromé restaurace a kompletní oplocení – došlo tak k vyloučení veřejnosti. Předseda “Tatranu” Zorník byl v té době starostou, veřejnost ani zastupitelé nedostali možnost se ke změnám vyjádřit.

V roce 2012 kohoutovická rada v tichosti schválila záměr převést na “Tatran” i celý zbytek údolí. V radě byl v té době místostarostou předseda Tatranu Zorník (ODS) a další minimálně dva radní byli také z “Tatranu”. Starostou v té době byl (a dosud je) Petr Šafařík (ČSSD). Zastupitelé ani občané nebyli informováni a nedostali možnost se k tomu vyjádřit. Šafařík a Zorník pak konali kroky na získání pozemků od státu.

Počátkem roku 2017 zastupitelka Dana Kalčíková (Zelení a nezávislí) odhalila občanům i zastupitelům, že byl v roce 2012 schválen záměr převést zbytek údolí na “Tatran” Kohoutovice a že zmínění politici konají příslušné kroky. Následovala vlna nesouhlasu veřejnosti a některých zastupitelů, i jednoho koaličního. (V této době už z TJ Tatran Kohoutovice byl spolek Tatran Kohoutovice.)

V roce 2018 rozhodli kohoutovičtí radní, že Kohoutovice v údolí Voříškova vybudují třetí fotbalové hřiště (druhé mezitím postavily u školy Chalabalova). Má být opět s umělým povrchem, za cca 18 mil Kč. Podle informace Zorníka se z titulu obce nyní zpracovává projektová dokumentace pro stavební povolení, následovat má získávání dotací.

Podle průzkumů města Brna z let 2002 a 2016-17 občanům nechybí další fotbalové hřiště, ale letní koupaliště, zimní kluziště a veřejná víceúčelová hřiště, i pro netradiční sporty. V údolí Voříškova jsou jediné pozemky v Kohoutovicích, kde by mohl být rekreačně-sportovní areál pro veřejnost.

Jana Konečná, květen 2020

Nové fotbalové hřiště v Kohoutovicích – opravdu ho chceme?

17.9.2018 | Zastupitelka Dana Kalčíková (Zelení a nezávislí) | Počet komentářů: 3

voriskova-hristeZastupitelka Dana Kalčíková informuje o nedávném rozhodnutí kohoutovických radních, že obec vybuduje nové fotbalové hřiště v údolí Voříškova. S umělým povrchem, za cca 18 mil Kč, část nákladů chtějí získat z dotací. Není jasné, jak bude hřiště provozováno, ale podle zastupitelky jiné hřiště s umělým povrchem, na Chalabalové, má zpoplatněný přístup, opravy hradí obec a zisky inkasuje firma MOP. Kalčíková navrhuje bezplatné zpřístupnění hřiště na Chalabalové a místo dalšího hřiště na fotbal vybudovat sportoviště, o která mají zájem kohoutovičtí obyvatelé a musejí za nimi jezdit jinam.

Stánek pro rekreaci

6.6.2018 | Jaromír Franc, dobrovolník internetového časopisu ARGUMENT | Počet komentářů: 2

Náš čtenář nás požádal o zveřejnění článku, upozorňujícího na projekt, který nabídl v Dáme na vás. Protože jde o projekt v Kohoutovicích, rádi jeho žádosti vyhovujeme. Umístění je na městských pozemcích, kam radnice a spolek Tatran chtějí postavit druhé fotbalové hřiště pro spolek a tím uzavřít celé údolí veřejnosti. Druhé fotbalové hřiště v údolí Voříškova neměli politici ve volebním programu a ani ho veřejně neprojednali.

Údolí Voříškova zavřeno? Politici by měli vyslechnout i veřejnost

15.2.2018 | Jana Konečná, redaktorka Kohoutovice.org | Počet komentářů: 51

LidiPřed rokem jsme se dozvěděli, že "na Tatranu" se chystá stavba druhého fotbalového hřiště pro spolek Tatran Kohoutovice. Výstavbu chystají politici ve vedení Kohoutovic, kteří ji s veřejností neprojednali, přitom nikdo z nich ji neměl ve volebním programu. Jde přitom o obrovský zásah do možností kohoutovických obyvatel, protože by došlo k úplnému uzavření údolí Voříškova před veřejností. Že je třeba, aby k plánování osudu údolí byla přizvána i kohoutovická veřejnost. ukázala i naše anketa.

“Dáme na Vás” v Kohoutovicích

21.6.2017 | Dana Kalčíková, zastupitelka, Zelení a nezávislí | Počet komentářů: 6

BrnoKoncem června finišuje první kolo soutěže "Dáme na Vás", ve které veřejně prospěšné projekty z hlav občanů z celého Brna soutěží o peníze brněnského magistrátu. V Kohoutovicích nebo v těsné blízkosti je umístěno celkem pět takových projektů.

Zamyšlení nejen nad organizovaným fotbalem

13.6.2017 | Zastupitel Jiří Spousta v rozhovoru s Janou Konečnou | Počet komentářů: 2

V druhé části rozhovoru se uznávaný zastupitel vyjadřuje k budoucnosti údolí Voříškova. Nerad by tam viděl jen organizovaný sport, chtěl by od počítačů a mobilů vytáhnout i tu větší, neorganizovanou část populace, a především mladé. Také se zamýšlí nad současným zdravotním stavem a životním stylem mladých a nad současným systémem výchovy fotbalistů.

Zastupitel Jiří Spousta: Přirozený prostor pro setkávání občanů je u hřiště

2.6.2017 | Jana Konečná | Žádný komentář

Jiří SpoustaZastupitel před rokem opustil kohoutovickou koalici, protože politici ve vedení radnice nectí svobodu projevu v Kohoutovickém kurýru. Vadí mu zavírání sportovišť v Kohoutovicích před širokou veřejností, naději vidí v probouzejícím se komunitním životě. Pokud jde o místo pro setkávání občanů, všechny aktivity velkých i malých obcí se podle něj vždy koncentrují kolem hřiště a mělo by tomu tak být i zde.

Deník Rovnost ke sporu o údolí Voříškova

24.4.2017 | Jan Žlebek, Deník Rovnost | Počet komentářů: 3

FotbalV článku nazvaném "Bojují o fotbalové hřiště. Jeho odpůrci sepsali petici" se deník Rovnost pokusil uchopit nynější kohoutovický spor o jediné území, na kterém je možné postavit něco významějšího pro sport a rekreaci. Jedni chtějí další fotbalové hřiště pro spolek Tatran Kohoutovice, jiní by rádi zařízení pro sport a rekreaci široké veřejnosti:

Jak naložit s údolím Voříškova

9.3.2017 | Jana Konečná | Počet komentářů: 18

viceucelove-hristePod paneláky na ulici Voříškova jsou pozemky města. Před několika týdny vznikl spor: jedni tvrdí, že tam bude další fotbalové hřiště, druzí by tam chtěli sportovní a rekreační zařízení pro veřejnost. Průzkum mezi obyvateli, co by tam mělo být, chybí.


Kdo má mluvit s kým ?

5.3.2017 | Zdeněk Tichý | Žádný komentář

tatran-thumbPo delším váhání jsem se rozhodl reagovat na články v Kohoutovickém Kurýru (“KK”) a celkovou atmosféru, kterou šíří Mgr. Dana Kalčíková. Pro jednoduchost se zaměřím na její poslední článek v KK č. 2/2017 s názvem “Proč je dobré mluvit s lidmi”, věnovanému záměru “Tatranu, který si na ní vybuduje nové fotbalové hřiště”. (Jde o “prozatím veřejně přístupnou plochu vedle fotbalového hřiště.”.)

Další fotbalové hřiště u Tatranu?

12.2.2017 | Jana Konečná | Počet komentářů: 37

hřištěV minulých dnech jsem se dozvěděla, že na Tatranu má vzniknout druhé fotbalové hřiště. Doposud veřejně přístupná plocha vedle nynějšího fotbalového hřiště má být nejprve bezplatně převedena na spolek Tatran Kohoutovice z. s., hlasovat o tom má zastupitelstvo Magistrátu Brno. Kohoutovická radnice ani město o tom s občany nemluvily, ti neměli možnost vyjádřit se, zda tam to druhé hřiště chtějí.