Duha nad Kohoutovicemi

Kohoutovice.org
občanský rozcestník pro Kohoutovice

Údolí pod Voříškovou („Tatran“)

Podle průzkumů města Brna z 2002 a 2016-17 chybí občanům místa pro veřejnost (letní koupaliště, zimní kluziště, veřejná víceúčelová hřiště, i pro netradiční sporty), v Kohoutovicích jsou vhodné pozemky pro tyto aktivity v údolí Voříškova. Větší část údolí s fotbalovým hřištěm získal cca 2010 spolek Tatran Kohoutovice, má tam i tenisové kurty a hospůdky, náklady dotuje rozpočet Kohoutovic. Spolek pak usiloval i o zbytek údolí pro další fotbalové hřiště, to se mu nakonec nepovedlo. V roce 2017 podala část občanů petici, aby se do rozhodování, co bude v údolí, mohli aktivně zapojit i odborníci a také občané, nic takového se ale nestalo. V roce 2020 místostarosta Karel Kalivoda rozšířil plány spolku o významné množství prvků pro sportovně-rekreační využití širokou veřejností.

Osud údolí mělo a má v rukou vedení radnice. Část s fotbalovým hřištěm získal do majetku spolku Tatran jeho předseda Jiří Zorník, když byl místostarostou Kohoutovic. Dnes je Zorník opět v radě a dostal na starost toto údolí. Funkcionáři spolku, kteří radnici zcela ovládli v roce 2021 a mají i nyní v radě velký vliv, prosadili v údolí výstavbu dalšího fotbalového hřiště, velkých rozměrů. To ale představuje obří finanční náklady navíc na opěrné zdi a další úpravy, protože velké hřiště se tam vlastně nevejde a náklady na úpravy jsou proto mimořádné. V únoru 2024 projekt získal stavební povolení, a až po něm mají přijít na řadu také prvky pro veřejnost.

Plánek projektu areálu vedle Tatranu pod Voříškovou – rok 2024

11.3.2024 | Podle info radnice na vyžádání | Žádný komentář

Radnice poskytla novinám Brněnský deník plánek projektu, který se pokouší realizovat v údolí pod Voříškovou, vedle areálu spolku Tatran Kohoutovice. Plánek byl v novinách nečitelný, požádala jsem tedy radnici pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím a dostala v příloze mailu více čitelný plánek. Ten vám nyní předkládám.

Od sousedů: V Jundrově udělali unikátní běžkařský okruh

13.1.2024 | Jakub Dostál a Sabir Agalarov, Brněnský deník | Žádný komentář

Příklad z možností, co by se například dalo podnikat v údolí Voříškova vedle Tatranu, pokud by tam neměli prostor jen organizovaní fotbalisté a tenis. Například v nedalekém Jundrově mají veřejně přístupný sportovně rekreační areál i pro dospělé Hroch. Bylo by potřeba, aby také v Kohoutovicích konečně vznikly nejrůznější venkovní aktivity přístupné široké veřejnosti.

Údolí Voříškova: projekt 2023

15.11.2023 | Úřední deska kohoutovické radnice, úvod redakce | Žádný komentář

Území určené pro hromadnou rekreaci, sport, zábavu a soustředěné formy rekreačního bydlení a ubytování je věnováno 280 organizovaným fotbalistům spolku Tatran Kohoutovice z.s., kteří už vedle jedno hřiště mají. Pro zbytek obyvatel (přes 13 tisíc) je vymezen malý kousek území (13 %). Na radnici, ve vedení Kohoutovic, má tuto kauzu na starosti dlouholetý předseda spolku Tatran Kohoutovice Jiří Zorník.

Od sousedů: Nová sportovně-relaxační lesní zóna v Bosonohách. Nabídne pumptrack nebo workout

12.10.2023 | Tomáš Kouřil, Denik.cz | Žádný komentář

Nová zóna s pumptrackem, workoutovými a lanovými atrakcemi i hřištěm pro pétanque nahradila začátkem října staré fotbalové hřiště v Bosonohách. Myšlenka obnovy zóny uspěla díky participativnímu rozpočtu a nyní je plocha připravena pro návštěvníky.

Chráněno: Jak to bylo a jak to bude s údolím pod Voříškovou

2.9.2023 | jana konečná, Kohoutovice.org | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Chráněno: Politik ve vedení Kohoutovic i sportovního spolku Tatran, stále ve střetu zájmů

28.4.2023 | jana konečná, Kohoutovice.org | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Chráněno: Dlouholetý předseda spolku Tatran by už radši neměl řídit Kohoutovice (k údolí Voříškova)

28.1.2023 | jana konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Dlouholetý předseda spolku Tatran Kohoutovice je zároveň významným kohoutovickým politikem. Za jeho starostování získal Tatran do majetku větší část údolí Voříškova a oplotil ho. Nyní se jedná o tom, zda ve zbylé části údolí bude další fotbalové hřiště nebo bude využit pro širokou veřejnost. A spolek Tatran to ve vedení Kohoutovic dostal na starosti.

Chráněno: Údolí Tatran a střet zájmů radního z ODS

25.10.2022 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Bude na Tatranu (údolí Voříškova) volnočasový areál pro širokou veřejnost a nebo další velké fotbalové hřiště? Rozhodne radní, který je ale zároveň dlouholetý předseda (nyní místopředseda) spolku Tatran Kohoutovice.

Výhled v oblasti sportu v Kohoutovicích

21.6.2022 | Petr Janáček, zastupitel (ANO) | Žádný komentář

Čtyřleté funkční období současného zastupitelstva se pomalu blíží ke konci. Z hlediska řízení větších projektů jsou čtyři roky pouze omezený časový prostor, a co se nestihne rozpracovat během prvních dvou let volebního období, nemá zvolená samospráva již zpravidla možnost dotáhnout do konce. Po podzimních volbách, které se letos konají v pátek 23. a sobotu 24. září, tak bude potřeba bez váhání nastartovat řadu investičních projektů, a to nejen v oblasti sportu a školství.

Chráněno: Radnice plánuje stavbu dalšího fotbalového hřiště v údolí Voříškova, občan se ptá na náklady a provoz

27.10.2021 | Odpověď radnice na žádost občana | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Vedení Kohoutovic po výměně starostú počátkem roku 2021 oprášilo plány na stavbu dalšího velkého fotbalového hřiště v údolí Voříškova. Občan se dotázal na uvažované náklady na vznik a provoz tohoto hřiště (podle zákona o svobodném přístupu k info). - Aktuální předpokládáme náklady jsou ve výši do 60mil. Kč.

Hokejbal vedle paneláků? Hlučné, nemá tam co dělat.

25.10.2021 | Petr Janáček, zastupitel (ANO) | Žádný komentář

V Kohoutovicích je dlouhodobě neuspokojená poptávka po sezónním kluzišti a hokejbalovém hřišti. To se naplno projevilo začátkem letošního roku, kdy si skupina kohoutovických občanů z Libušina údolí z vlastní iniciativy sehnala mantinely, které byly následně umístěny na zdejší dětské hřiště.

Jaká bude finální podoba volnočasového areálu Voříškova?

15.6.2021 | Petr Janáček, zastupitel (ANO 2011) | Žádný komentář

Údolí Voříškova, Petr Janáček, schéma 2021Dle záměru současné koalice má v údolí na ulici Voříškova vzniknout u stávajícího fotbalového hřiště spolku Tatran Kohoutovice další fotbalové hřiště, které by se stalo centrem plánovaného volnočasového areálu. Podle již zpracovaného projektu mají být součástí tohoto areálu sportovní zóny pro všechny věkové kategorie, od workoutového hřiště a fitness zóny, přes lanové centrum a prostor pro parkour, až po relaxační jóga plochu a agility výběh pro psy. Chybět nemá ani grill point a dětské hřiště.

Bývalý starosta Šafařík k chystanému areálu Voříškova

14.4.2021 | Petr Šafařík, zastupitel (ČSSD) | Žádný komentář

V minulém čísle Kohoutovického Kurýra jsme se dozvěděli, jak si nové vedení naší městské části na zasedání zastupitelstva navýšilo rozpočet o dalších více než 12 milionů Kč. Bohužel je to pouze a jen na straně výdajů, na příjmech se nenavýšila ani koruna. Chtěl bych zde podotknout, že při mém odvolání měla městská část kromě schváleného rozpočtu na účtech dalších víc než 60 milionů Kč, které jsme v předchozích letech poctivě našetřili. Chápu proto, že touha nového vedení dostat se k těmto penězům byla opravdu silná. Smysluplnost použití některých finančních prostředků už ale vůbec nechápu.

Hřiště ano či ne? (Karel Kalivoda)

21.1.2021 | Karel Kalivoda, zastupitel, dříve místostarosta (ANO) | Jeden komentář

Článek pana Jaromíra France mne donutil napsat ještě pár řádků k volnočasovému areálu Voříškova. Pokusím se popsat vše co se ohledně fotbalového hřiště a následně volnočasového areálu v tomto volebním období odehrálo.

Nová radnice po druhé. Nové hřiště v popisu cudně vynecháno. (Jaromír Franc)

2.1.2021 | Jaromír Franc, občan Kohoutovic | Žádný komentář

„Jsme o kousek blíž“, to byl článek v Kurýru jenž mne „zvedl ze židle“ a přinutil psát. Takže jsme zase o kousek blíž ke značně kontroverzní stavbě. Jsme zase o kus blíž ke stavebním firmám, a nejen stavebním, které navrhují a realizují stavby, nebo zařízení, nebo také vysoce sofistikovaný software. Jejich účel je „roztočit kola ekonomiky, zvýšit HDP“, ale jejich pravý účel je ještě jiný, ale vládnoucí politická korektnost mi brání jej popsat.

K modernímu volnočasovému areálu jsme o kousek blíž (místostarosta Kalivoda)

12.12.2020 | Karel Kalivoda, místostarosta (ANO) | Počet komentářů: 3

Údolí Voříškova plán 2020Dnešní složitá situace, kdy máme zavřeny sportovní a zábavní areály, nám zvýraznila jeden z nedostatků Kohoutovic. Máme kolem sice spoustu zeleně, máme celkem dost dětských hřišť pro malé děti, ale nemáme téměř žádné veřejné plochy pro aktivní trávení volného času náctiletých a dospělých.

Nové fotbalové hřiště v Kohoutovicích – opravdu ho chceme? (zastupitelka Kalčíková)

17.9.2018 | Zastupitelka Dana Kalčíková (Zelení a nezávislí) | Počet komentářů: 3

voriskova-hristeZastupitelka Dana Kalčíková informuje o nedávném rozhodnutí kohoutovických radních, že obec vybuduje nové fotbalové hřiště v údolí Voříškova. S umělým povrchem, za cca 18 mil Kč, část nákladů chtějí získat z dotací. Není jasné, jak bude hřiště provozováno, ale podle zastupitelky jiné hřiště s umělým povrchem, na Chalabalové, má zpoplatněný přístup, opravy hradí obec a zisky inkasuje firma MOP. Kalčíková navrhuje bezplatné zpřístupnění hřiště na Chalabalové a místo dalšího hřiště na fotbal vybudovat sportoviště, o která mají zájem kohoutovičtí obyvatelé a musejí za nimi jezdit jinam.

Stánek pro rekreaci

6.6.2018 | Jaromír Franc, dobrovolník internetového časopisu ARGUMENT | Počet komentářů: 2

Náš čtenář nás požádal o zveřejnění článku, upozorňujícího na projekt, který nabídl v Dáme na vás. Protože jde o projekt v Kohoutovicích, rádi jeho žádosti vyhovujeme. Umístění je na městských pozemcích, kam radnice a spolek Tatran chtějí postavit druhé fotbalové hřiště pro spolek a tím uzavřít celé údolí veřejnosti. Druhé fotbalové hřiště v údolí Voříškova neměli politici ve volebním programu a ani ho veřejně neprojednali.

Chráněno: Údolí Voříškova zavřeno? Politici by měli vyslechnout i veřejnost

15.2.2018 | Jana Konečná, redaktorka Kohoutovice.org | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

LidiPřed rokem jsme se dozvěděli, že "na Tatranu" se chystá stavba druhého fotbalového hřiště pro spolek Tatran Kohoutovice. Výstavbu chystají politici ve vedení Kohoutovic, kteří ji s veřejností neprojednali, přitom nikdo z nich ji neměl ve volebním programu. Jde přitom o obrovský zásah do možností kohoutovických obyvatel, protože by došlo k úplnému uzavření údolí Voříškova před veřejností. Že je třeba, aby k plánování osudu údolí byla přizvána i kohoutovická veřejnost. ukázala i naše anketa.

Chráněno: Zastupitel Zdeněk Slavík: Voříškovou spolku Tatran? No koment. – Ale počkat, vlastně ano. Ano!

10.8.2017 | | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Zamyšlení nejen nad organizovaným fotbalem (zastupitel Spousta)

13.6.2017 | Zastupitel Jiří Spousta v rozhovoru s Janou Konečnou | Počet komentářů: 2

V druhé části rozhovoru se uznávaný zastupitel vyjadřuje k budoucnosti údolí Voříškova. Nerad by tam viděl jen organizovaný sport, chtěl by od počítačů a mobilů vytáhnout i tu větší, neorganizovanou část populace, a především mladé. Také se zamýšlí nad současným zdravotním stavem a životním stylem mladých a nad současným systémem výchovy fotbalistů.

Zastupitel Jiří Spousta: Přirozený prostor pro setkávání občanů je u hřiště

2.6.2017 | Jana Konečná | Žádný komentář

Jiří SpoustaZastupitel před rokem opustil kohoutovickou koalici, protože politici ve vedení radnice nectí svobodu projevu v Kohoutovickém kurýru. Vadí mu zavírání sportovišť v Kohoutovicích před širokou veřejností, naději vidí v probouzejícím se komunitním životě. Pokud jde o místo pro setkávání občanů, všechny aktivity velkých i malých obcí se podle něj vždy koncentrují kolem hřiště a mělo by tomu tak být i zde.

Deník Rovnost ke sporu o údolí Voříškova

24.4.2017 | Jan Žlebek, Deník Rovnost | Počet komentářů: 3

FotbalV článku nazvaném "Bojují o fotbalové hřiště. Jeho odpůrci sepsali petici" se deník Rovnost pokusil uchopit nynější kohoutovický spor o jediné území, na kterém je možné postavit něco významějšího pro sport a rekreaci. Jedni chtějí další fotbalové hřiště pro spolek Tatran Kohoutovice, jiní by rádi zařízení pro sport a rekreaci široké veřejnosti:

Rekreační a sportovní areál Voříšek

27.3.2017 | Dana Kalčíková | Žádný komentář

V údolí pod ulicí Voříškova v Brně-Kohoutovicích se nachází uzavřený sportovní areál s fotbalovým hřištěm, tenisovými kurty a tenisovou halou, který užívají členové sportovních oddílů. Nachází se tu také jediný výběh pro psy v celém sídlišti. Městu Brnu se podařilo získat v roce 2017 do vlastnictví velký pozemek v této lokalitě. Jedná se o poslední volnou velkou plochu v Kohoutovicích, která by mohla být využita k setkávání a aktivnímu trávení volného času obyvatel Kohoutovic.

Jak naložit s údolím Voříškova

9.3.2017 | Jana Konečná | Počet komentářů: 18

viceucelove-hristePod paneláky na ulici Voříškova jsou pozemky města. Před několika týdny vznikl spor: jedni tvrdí, že tam bude další fotbalové hřiště, druzí by tam chtěli sportovní a rekreační zařízení pro veřejnost. Průzkum mezi obyvateli, co by tam mělo být, chybí.


Kdo má mluvit s kým ? (Zdeněk Tichý)

5.3.2017 | Zdeněk Tichý | Žádný komentář

tatran-thumbPo delším váhání jsem se rozhodl reagovat na články v Kohoutovickém Kurýru (“KK”) a celkovou atmosféru, kterou šíří Mgr. Dana Kalčíková. Pro jednoduchost se zaměřím na její poslední článek v KK č. 2/2017 s názvem “Proč je dobré mluvit s lidmi”, věnovanému záměru “Tatranu, který si na ní vybuduje nové fotbalové hřiště”. (Jde o “prozatím veřejně přístupnou plochu vedle fotbalového hřiště.”.)