Kohoutovice.org
ekologicky laděný web pro Kohoutovice

Radní Lenka Vejrostová chce jít vlastní cestou

vejrostova-thumbRadní Lenka Vejrostová byla před dvěma roky nováčkem v politice. ČSSD ji postavila na třetí místo volební kandidátky a po vítězství v obecních volbách ji umístila v radě městské části. Důvodem byl možná její otec, významný politik, který současně nekandidoval. Na zasedáních zastupitelstva si radní nikdy nebere slovo, v rozhovoru pro naše čtenáře uvedla například to, že jí vadí vandalové a lhostejní pejskaři.

Jste v kohoutovickém zastupitelstvu i radě nováčkem, jak se Vám to líbí?

Práce zastupitelky a radní není tak černobílá, abych mohla říct: líbí – nelíbí. Je to zodpovědná a časově náročná činnost, ale musím říct, že mě to baví.

Před vstupem do kohoutovické politiky před dvěma lety jste neměla s politikou zkušenosti. Co jste se coby zastupitelka a radní za ty dva roky naučila, co jste předtím nevěděla a teď už víte?

Máte pravdu, před dvěma lety jsem moc zkušeností neměla a někdy mám dojem, že stále nováčkem jsem. Některá témata se sice opakují, ale některé věci jsou pro mě stále nové, ale určitě jsem se naučila mnohému, zjistila jsem, jak to chodí na radnici, jak se projednávají materiály v radě i zastupitelstvu. Taky jsem zjistila kolik je za některými věcmi práce, jednání a rozhodování, i když všechna rozhodnutí se nemusí všem tak úplně líbit.

Váš otec byl významnou osobou v politice Brna i Kohoutovic, ještě dnes je předsedou finančního výboru kohoutovického zastupitelstva. Chtěla byste jít v jeho šlépějích a stát se mistostarostkou?

Jen pro opravu, můj otec není předsedou finančního výboru, nýbrž místopředsedou. Určitě nechci jít v žádných šlépějích, chci si jít svou vlastní cestou. Ráda bych pro Kohoutovice jako radní pracovala i v následujících volebních obdobích.

Jste zastupitelkou a radní za ČSSD a hlasujete vždy s koalicí, ale k ničemu se nevyjadřujete. Jaká témata si během těch dvou let přitáhla vaši pozornost? Co Vás nejvíc zaujalo?

To, že se nevyjadřuji na zastupitelstvu neznamená, že ke kohoutovickému dění mlčím. Všechny materiály předem projednáváme nejen v koalici, ale i v rámci zastupitelského klubu, vyjadřuji se tedy k materiálům tam. Hlasování v zastupitelstvu je už jenom výsledkem předešlého projednávání. Při konání zastupitelstva nám to pak ušetří spoustu času s dohadováním. Jaké témata přitáhla mou pozornost? Určitě je dobré, že se zvedla kvalita bydlení v obecních bytech. Mám na mysli nová bytová jádra a výtahy, zateplení školek, máme konečně nové webové stránky, které sice mají ještě nějaké mouchy, ale ty se snad brzy odstraní. Také se dosáhlo toho, že občané můžou přijít na zastupitelstvo a zeptat se na věci, které je trápí nebo zajímají. Pravdou je, že se moc tento způsob komunikace nevyužívá. Občané, ale nemusí čekat na zastupitelstvo, které je jednou za čtvrt roku, ale mohou přijít na radnici v úřední dny nebo napsat dotaz na webové stránky.

Podařilo se Vám už něco, s čím jste do politiky vstoupila? Jaké byly Vaše představy a cíle před dvěmi lety?

Do zastupitelstva městské části jsem kandidovala, abych se na chodu Kohoutovic mohla podílet. Nechtěla jsem jen sedět doma, lamentovat a kritizovat, jak se to dělá špatně a říkat si, že já bych to určitě dělala lépe.

Co byste v Kohoutovicích chtěla změnit, co se Vám tady nelíbí?

Jako matka dvou dětí bych byla ráda, aby v naší městské části bylo bezpečno a bylo větší kulturní vyžití. Nejvíce se mi nelíbí vandalismus, vytlučené skleněné výplně zastávek, sprejerství. Nevšímavost občanů, kteří se tváří, že nic nevidí. Lhostejnost pejskařů, kteří nerespektují vyhlášku a své pejsky nechají běhat na volno, bez košíku a s uklízením po svých mazlíčcích se také neobtěžují. V té souvislosti bych chtěla podpořit zavedení kamerového systému v naší městské části.

Pracujete jako účetní a rozpočtářka v městské firmě Starez-Sport, která se stará o brněnská sportoviště, například kohoutovický Aquapark. Zbývá Vám čas na nějakého koníčka?

I když mě moje zaměstnání a práce pro radnici zabere mnoho času, snažím se věnovat své rodině a přátelům. Nejraději chodíme na výlety, v létě jezdíme na inlinech, chodíme plavat a už se těšíme na lyže.

Jelikož je období vánočních svátků, tak bych všem přála klidné prožití vánoc v kruhu nejbližších, šťastný nový rok a abychom se v tom následujícím roce všichni potkávali a společně se starali o chod naší krásné obce.

Děkujeme za rozhovor a přejeme vám také krásné vánoce.

(Politička poslala své odpovědi mailem.)

dne 19.12.2016, Jana Konečná

Další články v rubrice Politici a kauzy

Další články v rubrice Rozhovory

  1. Fric napsal:

    Podle mě je ten významný politik pan Macek, který už dokázal všem co je to za člověka. Lenku nebudu odsuzovat a snad dokáže zvrátit tvrzení, že jablko PADÁ daleko od stromu.

Napsat komentář