Duha nad Kohoutovicemi

Kohoutovice.org
občanský rozcestník pro Kohoutovice

Rozhovory

Radim Chmelík mezi kandidáty na cenu Brna

5.12.2017 | Magistrát města Brna | Jeden komentář

chmelikPatnáct osobností bylo Radou města Brna navrženo na Cenu města Brna pro rok 2017, Zastupitelstvo o nich rozhodne 12. prosince. V oblasti Technické vědy byl navržen prof. RNDr. Radim Chmelík, PhD. z Kohoutovic.


Chráněno: Zastupitel Zdeněk Slavík: Voříškovou spolku Tatran? No koment. – Ale počkat, vlastně ano. Ano!

10.8.2017 | | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Zastupitel Jakub Hruška: Pokud uspěji ve volbách, prosadím gril-pointy

30.6.2017 | Jana Konečná | Jeden komentář

Jakub HruškaKDU-ČSL skončila ve volbách pátá, po odstoupení oblíbeného Radima Chmelíka usedli v zastupitelstvu otec a syn Hruškovi. Oba jsou součástí koalice s ČSSD, otec Petr je místostarostou, jeho syn Jakub je mnoha občanům znám díky facebookové skupině "Kohoutovice jak je chceme". Zastupitel Jakub Hruška chce na Tatranu další fotbalové hřiště, ale veřejně přístupné. Prostory pro setkávání občanů venku vidí na dosud soukromých pozemcích.

Zamyšlení nejen nad organizovaným fotbalem (zastupitel Spousta)

13.6.2017 | Zastupitel Jiří Spousta v rozhovoru s Janou Konečnou | Počet komentářů: 2

V druhé části rozhovoru se uznávaný zastupitel vyjadřuje k budoucnosti údolí Voříškova. Nerad by tam viděl jen organizovaný sport, chtěl by od počítačů a mobilů vytáhnout i tu větší, neorganizovanou část populace, a především mladé. Také se zamýšlí nad současným zdravotním stavem a životním stylem mladých a nad současným systémem výchovy fotbalistů.

Zastupitel Jiří Spousta: Přirozený prostor pro setkávání občanů je u hřiště

2.6.2017 | Jana Konečná | Žádný komentář

Jiří SpoustaZastupitel před rokem opustil kohoutovickou koalici, protože politici ve vedení radnice nectí svobodu projevu v Kohoutovickém kurýru. Vadí mu zavírání sportovišť v Kohoutovicích před širokou veřejností, naději vidí v probouzejícím se komunitním životě. Pokud jde o místo pro setkávání občanů, všechny aktivity velkých i malých obcí se podle něj vždy koncentrují kolem hřiště a mělo by tomu tak být i zde.

Chráněno: Zastupitel Stanislav Zahradník: Podporuji politiku ČSSD

30.5.2017 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Stanislav ZahradníkStanislav Zahradník je dalším ze sedmi zastupitelů nejsilnější kohoutovické strany, koaliční ČSSD. Největší problém Kohoutovic je podle něj radnice daleko od MHD, v Kurýru mu chybí víc článků k obci. Kladem je pro něj zdejší zeleň, místo pro setkávání občanů vidí na betonovém prostranství před horním Albertem.

Chráněno: Zastupitel Robert Marek zůstává neviditelný

9.1.2017 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

robert-marekRobert Marek je kohoutovickým zastupitelem za ČSSD druhé volební období, tedy sedmý rok. Na zasedáních zastupitelstva nijak nevystupuje, a protože nám odmítl dát rozhovor, víme toho o něm opravdu jen velmi málo. Je předsedou majetkové a stavební komise, podniká a má rodinný dům u Blanska.

Chráněno: Radní Lenka Vejrostová chce jít vlastní cestou

19.12.2016 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

vejrostova-thumbRadní Lenka Vejrostová byla před dvěma roky nováčkem v politice. ČSSD ji postavila na třetí místo volební kandidátky a po vítězství v obecních volbách ji umístila v radě městské části. Důvodem byl možná její otec, významný politik, který současně nekandidoval. Na zasedáních zastupitelstva si radní nikdy nebere slovo, v rozhovoru pro naše čtenáře uvedla například to, že jí vadí vandalové a lhostejní pejskaři.

Zastupitel Petr Ledvina chce lidštější sídliště

22.11.2016 | Jana Konečná | Počet komentářů: 2

Petr LedvinaZelení a nezávislí, Sdružení pro Kohoutovice, jsou druhým nejsilnějším politickým subjektem, toho času v opozici. Díky kvalitní a vytrvalé opoziční práci Zelení a nezávislí přiměli radnici například zveřejňovat videopřenosy ze zasedání zastupitelstva, materiály z jednání rady, některé kritické články, a nedávno i výzvy o některých uvolněných bytech. Petr Ledvina, jeden ze tří jejich zastupitelů, však vidí stále mnoho věcí k nápravě. Například by chtěl lepší veřejná prostranství a cesty pro pěší. Také by chtěl prostory pro firmy, které poskytnou práci lidem a peníze do rozpočtu.

Chráněno: Radní Václav Božek nechce kritiku

14.10.2016 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

Václav Božek Václav Božek, radní za ČSSD, byl dosud také krajským zastupitelem a náměstkem hejtmana Michala Haška. Po prohraných krajských volbách hovoří o svém dalším působení v politice kohoutovické. Stojí o zlepšení koaličně opozičních vztahů, ale nelíbí se mu "nekompetentní kritika". Na politický odpočinek se nechystá, ale na místo kohoutovického starosty nepomýšlí. Politik poslal odpovědi písemně a doplňující otázky nepřipustil.

Obujte si Červený tulipán

12.7.2016 | Helena Sedláčková | Žádný komentář

tulipanProč zrovna toto jméno si vybrala Vladimíra Kelčová pro název prodejny s obuví, na to jsem se neptala. Zajímalo mě spíše to, zda se dá v Kohoutovicích podnikat a nezkrachovat. Protože příkladů, kdy tady otevřely prodejny s nejrůznějším sortimentem a zanedlouho zavřely, bychom našli celou řadu. Jeden z nich se zmíněnou provozovnou donedávna sousedil. Majitelé odešli po několika měsících do centra Brna, kde platí údajně stejně vysoký nájem, ale projde tam neskonale více lidí. Začněme však popořádku.

Chráněno: Místostarosta Karel Aujeský jen mimo záznam

11.4.2016 | Jana Konečná | Pro zobrazení komentářů zadejte heslo.

AujeskyV pořadí sedmý volební subjekt, který se v obecních volbách v roce 2014 probojoval do kohoutovického zastupitelstva, je A co Brno? Uspěli dva zastupitelé, z nichž Karel Aujeský se stal místostarostou na plný úvazek v nově vzniklé koalici s ČSSD, KDU-ČSL a Moravany (Pro Kohoutovice a Moravu). Tak jako ostatní politiky před ním i jej jsme požádali o rozhovor pro naše čtenáře. (Vyšly už rozhovory s těmito zastupiteli: Šafařík, Kalčíková, Ospalý, Rabušic, Hruška, Sýkorová.) Rozhovor se po velkých průtazích sice uskutečnil, ale politik po jeho pročtení zjistil, že jej nemůže zveřejnit, a to ani v jakkoliv upravené nebo zkrácené podobě.

Zastupitelka Helena Sýkorová: Naslouchejme více i starším občanům

27.1.2016 | Helena Sedláčková | Žádný komentář

sykorovaJe úspěšná komunální politička. Od roku1994 zasedá v zastupitelstvu MČ Brno-Kohoutovice, byla a stále je členkou různých komisí a výborů. V současné době zastává v Kohoutovicích funkci předsedkyně kontrolního výboru. Co ji znám, vždy vystupuje profesionálně, je dobře připravená a přesně ví, o čem je řeč. Pokud pronese na jednání zastupitelstva nějakou připomínku, je to vždy k věci. Nepatří k těm, co potřebují za každou cenu něco říci, aby se zviditelnili. Kromě Kohoutovic sbírá body i na úrovni města Brna. Je zastupitelkou již čtvrté volební období a kandidovala také do Senátu. Nepřevléká dres a od počátku své politické kariéry hájí barvy Komunistické strany Čech a Moravy.

Když si něco skutečně přeješ, jdi za tím!

1.12.2015 | Helena Sedláčková | Žádný komentář

Kania_1Náš příběh je skutečný. Když našemu hrdinovi bylo 17 let, tak se sbalil a odjel studovat do Ameriky. Protože nebyl tak bohatý, aby si mohl studium platit, tak si napřed musel zajistit financování svého plánu, tedy sehnat školu, která by mu poskytla i stipendium.

Byť jsem plavec mizerný, plavat chodím jinam

6.11.2015 | Helena Sedláčková | Žádný komentář

MiksRozhovor s bývalým zastupitelem a radním Martinem Mikšem.
Na schůzku přišel s houslemi. Štíhlý, usměvavý a skvěle naladěný. Doposud jsem ho znala jinak. Zdál se mi přísný, když jsem ho pozorovala z lavice diváka-občana, který se přišel podívat na zastupitelstvo. V červnu letošního roku rezignoval na všechny funkce a z kohoutovické politiky odešel. Dnes už bývalý zastupitel a radní Mgr. Martin Mikš se odstěhoval z Kohoutovic na vesnici. Má více volna, začal běhat a znovu po letech propadl kouzlu houslového smyčce.

Můj koníček – můj kůň. Nikdy mě nepodrazí

12.10.2015 | Helena Sedláčková | Počet komentářů: 2

Ladislav MacekŘíká v rozhovoru Ladislav Macek

Ladislav Macek byl dlouholetý a významný člen ČSSD. Po několik volebních období vystřídal různé posty, a to jak na úrovni městské části, ale také na úrovni magistrátu města Brna. Byl zastupitelem, radním i místostarostou Kohoutovic a také zastupitelem, radním a náměstkem primátora města Brna. V komunálních volbách v roce 2014 již nekandidoval a zůstal pouze předsedou místní organizace ČSSD v Kohoutovicích. V červnu letošního roku ho v této funkci vystřídal Václav Božek.

Jak získat znovu ztracenou důvěru?

17.7.2015 | Helena Sedláčková | Žádný komentář

Velicka_ODS„Poznání chyby je počátkem záchrany“, řekl moudrý filozof. Dokážete pojmenovat hlavní chyby, kterých se v minulosti kohoutovická ODS dopustila? – zeptala jsem se ing. Michala Veličky, který je od dubna 2015 novým předsedou místního sdružení ODS Brno-Kohoutovice.

Každý v Česku má pocit, že arbitrážím rozumí a každý druhý jimi hrozí

1.6.2015 | Helena Sedláčková | Jeden komentář

TalasovaTo říká Mgr. Marie Talašová, LL.M., v rozhovoru, který se nedávno objevil v médiích. Odkaz uvádíme na konci článku. Proč ji zmiňujeme na našem webu? Marie Talašová prožila část svého dětství v Kohoutovicích. Bydlela s rodiči v ulici Stamicova a chodila do základní školy v Chalabalově ulici.
Vystudovala právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a pak si sbalila kufry a odletěla do Ameriky. Pracovala v prestižní advokátní kanceláři v Dallasu a po více jak 10 letech se vrátila do Česka. Pracuje na významné pozici na ministerstvu financí a její příběh může být pro mladé lidi inspirující.

Budeme mít lepšího Kurýra?
Ptáme se místostarosty Petra Hrušky

23.5.2015 | Helena Sedláčková | Počet komentářů: 6

Hruška_Petr_průkazkové_fotoPokračujeme v sérii rozhovorů s kohoutovickými zastupiteli. Podle volebních výsledků je nyní na řadě KDU-ČSL, která se do zastupitelstva probojovala jako pátá s téměř 11%.Těším se na rozkvetlé koniklece
Vyznává se profesor Jiří Vorlíček, držitel Ceny města Brna

25.3.2015 | Helena Sedláčková | Žádný komentář

Vorlicek_1-thumbCenu města Brna pro rok 2014 obdržel laureát za oblast lékařské vědy a farmacie prof. MUDr. Jiří Vorlíček, který již více než třicet let žije v Kohoutovicích. Převzal ji z rukou primátora města Brna Petra Vokřála ve středu 18. března 2015.

Zastupitel Radek Rabušic: Sportu jsme pomohli, privatizace se příliš nezdařila

25.2.2015 | Helena Sedláčková | Počet komentářů: 5

rabusicPoprvé od listopadu 1989 není kohoutovická ODS součástí vládnoucí koalice. Proč se tak stalo a jak se cítí v opozičních lavicích, na to jsme se zeptali zastupitele a předsedy místní organizace Radka Rabušice.Zastupitel Dalimil Ospalý: Náklady s provozem „kulturního domu“ musí pokrýt soukromý subjekt

9.2.2015 | Helena Sedláčková | Počet komentářů: 3

ospalyTřetí nejsilnější stranou v kohoutovickém zastupitelstvu podle počtu hlasů je TOP 09. Lídrem a zakladatelem místní organizace v Kohoutovicích je Dalimil Ospalý, který se stal zastupitelem již po třetí volební období. Oslovili jsme ho, stejně jako před časem představitele ČSSD a následně Zelených a Nezávislých, a ptali jsme na to, co čtenáře může zajímat.


Zastupitelka Dana Kalčíková: Minulé vedení rezignovalo na dotace z EU

22.11.2014 | Jana Konečná | Jeden komentář

kalcikovaZelení a nezávislí, občanské sdružení pro Kohoutovice vybojovali v obecních volbách druhou příčku a získali tři mandáty zastupitele, jsou nejsilnější opoziční stranou. Lídryně Mgr. Dany Kalčíkové jsme se zeptali, jak to vidí očima zastupitelky. Pokud vás neodradí rozsáhlost odpovědí, dozvíte se, že chce "rozsvítit" na radnici a konečně zrušit kohoutovickou cenzuru. Taky upozorňuje, že nám pod rukama zbytečně utíkají dotace z EU a radnice si místo toho raději bere peníze z nájmů, které by mohla investovat zpět do bytů.

Starosta Petr Šafařík: Chtěl bych udělat park

17.11.2014 | Jana Konečná | Počet komentářů: 11

SAFARIKČeská strana sociálně demokratická s přehledem vyhrála kohoutovické obecní volby 2014. Z celkem 21 zastupitelů jich má opět sedm, v pětičlenné radě má tři radní včetně starosty. Petr Šafařík funkci starosty obhájil a povede Kohoutovice další čtyři roky. V prvním z rozhovorů s novými zastupiteli jsme se ho zeptali, co se mu v Kohoutovicích povedlo a jak to vidí dál. Kromě jiného jsme se dozvěděli, že je na spadnutí zveřejnění koaliční dohody.

Lipsko v novém pěkném kabátě

10.11.2014 | Zbyněk Svoboda, Helena Sedláčková | Počet komentářů: 2

P1100245Před časem jsme v článku na tomto webu psali o zdařilé rekonstrukci polikliniky u horního Alberta. Tentokrát pootevřeme dveře dalšího opraveného domu. Nový kabát dostala část „Lipska“, jak tento objekt řada z nás stále nazývá. Nově opravená budova nejenom přestává hyzdit celkový vzhled Kohoutovic, ale především sem přivádí nové služby. Jaké?

Musím trénovat dost na hraně, říká nejrychlejší český atlet

11.8.2014 | Robin Krutil, iDnes.cz | Počet komentářů: 4

velebaPo čtyřech letech si znovu přisvojil titul nejrychlejší muž Česka. „Doufám, že mi to ještě nějaký pátek vydrží,“ usmívá se brněnský sprinter Jan Veleba poté, co na republikovém šampionátu ovládl stovku.
Jan Veleba je z Kohoutovic, chodil tady do základní školy a žije tady jeho celá rodina. Byl několikrát oceněn v anketě O nejlepšího sportovce Kohoutovic, a proto tento článek přetiskujeme. (Poznámka - redakce Kohoutovice.org)

Letní nápady pro Aničku

24.7.2014 | Helena Sedláčková | Žádný komentář

pakostoviNoční stolek z překližkových šanonů? To napadlo Petru Pakostovou, kohoutovickou maminku Tomíka a Aničky. Psali o tom v novinách. A díky tomu jsem se dostala až na jejich internetové stránky. Úžasné!
Dům postavený v souladu s přírodou – multifunkční sál CVČ Legato

27.3.2014 | Helena Sedláčková | Počet komentářů: 3

Legato_08Líbí se mně. Má netradiční tvar, ladné obrysy a žluto oranžovou barvu s podzimním nádechem. Řeč je o přístavbě Centra volného času Legato ve Stamicově ulici č. 7. Slavnostní páska byla přestřižena v prosinci 2013 a od té doby tady téměř denně skotačí děti z Cirkusu Legrando. Architektonický návrh je dílem ing. arch. Haralda Čadílka, generálního projektanta, zhotovitelem byla Moravská stavební unie. Víceúčelový sál v rámci CVČ Legato pro cca 200 lidí postavila městská část Brno-Kohoutovice z vlastních prostředků (dle informace starosty Petra Šafaříka v Kohoutovickém kurýru 3/2013 vyčleněno 2,4 mil Kč) a z dotace od Jihomoravského kraje (4 mil Kč). Sál byl zprovozněn na podzim roku 2013. Rozměry 20 x 16 metrů. Podle informace starosty je sál určen jednak pro účely CVČ Legato, jednak pro kohoutovické společenské akce.

Poliklinika zůstává poliklinikou

18.2.2014 | Helena Sedláčková | Žádný komentář

zdravotni-stredisko