Čl. 7, odst. 3: V každém vydání … jsou zveřejněny příspěvky občanů dle priorit (čl.3 odst.2):
a) informace o činnosti místní správy;
b) informace o činnosti úřadu městské části;
c) sdělení a informace z dění v městské části;
d) názory členů zastupitelstva městské části na řešení aktuálních problémů v městské části;
e) informace organizací a institucí;
f) názory občanů týkající se dění v městské části
(dále jen „příspěvky“).
Tímto parafrázovaným výrokem z pořadu Miroslava Donutila bychom mohli shrnout celou kauzu kolem nezveřejňování článků v Kohoutovickém kurýru. Jak už jsem dříve na tomto webu psala, zaslala jsem článek do Kurýra č. 4/2013 – nebyl zveřejněn. Článek k Jurance zaslal do Kurýra další autor – nebyl zveřejněn. Článek k veřejnému zasedání zastupitelstva poslala další autorka – nebyl zveřejněn. Nebylo to z kapacitních důvodů. Ve stejném vydání byly zveřejněny články, které se Kohoutovic vůbec netýkaly.
Podala jsem podnět k přešetření, zda nedochází k porušování Zásad pro vydávání Kohoutovického kurýra, tedy k cenzuře. Nedochází – tak rozhodl kontrolní výbor Zastupitelstva městské části Brno-Kohoutovice, viz Usnesení 110/KV/28-13.
Zrekapitulujme si, co je podle kontrolního výboru v pořádku:
v dubnu jsem zaslala článek do Kurýra o čtyřicetiletém výročí nákupního centra Lipsko
článek nebyl zařazen do dubnového ani do květnového čísla
v květnu jsem podala stížnost na porušování zásad pro vydávání KK
Stížnost se projednávala na červnovém zasedání zastupitelstva, o kterém se psalo i na kohoutovice.org (http://www.kohoutovice.org/na-poslednim-zasedani-kohoutovickeho-zastupitelstva-bylo-poradne-horko/):
Zastupitelé vyzvali občany, ať se tedy aktivněji podílí na chodu KK a přispívají do něj svými články, ale zároveň přiznali, že stávající šéfredaktorka Iveta Macková (která se na jednání ani nedostavila) dokáže ztopit i naprosto nevinný, nekritický článek, aniž by si toho redakční rada všimla. Řeč je o článku k výročí obchodního centra Lipsko, kterého se mj. týkala stížnost. Redakční rada zároveň nevyvrátila pochybnosti občanů o tom, že aktivně nezajišťuje kvalitu KK a pouze pasivně schvaluje, co jim šéfredaktorka předloží.
Zastupitelé uznali, že současný stav potřebuje zlepšení, a navrhli i konkrétní kroky: zavést do KK novou rubriku Dopisy občanů, která by měla poskytovat zpětnou vazbu, a publikovat na internetu případné články občanů, které se nevejdou do Kurýra.
Výsledek je nulový. Rubrika „Dopisy občanů“ se nezavedla, příspěvky na internetu se nepublikují.
po několikaměsíčním martyriu článek o Lipsku vyšel v prázdninovém vydání KK
v září vyšla rozsáhlá reakce na článek, ve které mě anonymní „obchodníci a poskytovatelé služeb z Lipska“ osočují z toho, že jsem je svým předchozím článkem poškodila, a hádají se se mnou o tom, co jsem do původního článku nenapsala. Jenže běžný občan ten původní článek zveřejněný před měsícem dost možná vůbec nečetl nebo si na něj nepamatuje, takže mi to celé připadá jako záměr mě očernit.
Novela tiskového zákona
Od 1. listopadu 2013 nabývá účinnosti novela tiskového zákona. Nejpodstatnější změnou v tomto zákoně je pasáž, kde se mluví o povinnosti vydavatele poskytovat vyvážené zpravodajství o činnosti místní samosprávy, viz §4a příslušného zákona:
„Vydavatel periodického tisku územního samosprávného celku je povinen poskytovat objektivní a vyvážené informace o územním samosprávném celku a poskytnout přiměřený prostor pro uveřejnění sdělení, které vyjadřuje názory členů zastupitelstva územního samosprávného celku, týkající se tohoto územního samosprávného celku.“
Pokud bude vydavatel Kohoutovického kurýra přistupovat k novele tiskového zákona stejným způsobem jako k Zásadám pro vydávání, můžeme už nyní předvídat, jak to dopadne s dalšími příspěvky, které se nebudou politické redakční radě líbit. Pro pořádek vyjmenujme členy rady, kteří o tom rozhodují: Petr Šafařík, Ladislav Macek, Martin Mikš (ČSSD) = Prosadíme fungující stát; Jiří Zorník, Radek Rabušic, Miroslav Staněk (ODS) = Střední třído, braň se!; Petr Hruška (KDU-ČSL) – Dáme zemi do pořádku.
Co z toho plyne? Záleží vždy na konkrétních lidech, potažmo politicích. Buď se chovají slušně a korektně anebo ne. A pokud půjde o ten druhý případ, tak jim v tom nezabrání žádný zákon. O tom nás ostatně v těchto dnech i nejvyšší politici stihli několikrát přesvědčit.
dne 6.11.2013, Helena Sedláčková
Další články v rubrice Politici a kauzy