Duha nad Kohoutovicemi

Kohoutovice.org
občanský rozcestník pro Kohoutovice

Víte, že… aneb kam teče voda

Víte, že chodníky mají být výš než okolní tráva? Proč? No přece proto, aby voda netekla do kanalizace, ale aby se vsákla do okolí. Ano, tohle a pár dalších zajímavostí jsem se dozvěděla od ing. Davida Veselého z Povodí Moravy.

Volala jsem do Povodí Moravy, zajímalo mě, zda je i na území Kohoutovic možné udělat nějaké mokřady a tůně. Pan Veselý se podíval do svých zdrojů a řekl mi, že tady máme jediný (větvený) potok, správcem jsou Lesy ČR. Jde o „Kohoutovický potok“, dost malý a není na něj zpracovaný žádný „podklad“ (tedy pro mokřady nebo tůně). Obecně vzato by bylo nejvhodnější, kdyby se tam (se svolením správce toku) udělala drobná opatření, umístila dřevní hmota na zpomalení toku. Jednoduše řečeno – hromady větví a z nich přehrádky.    

Pan Veselý z Povodí Moravy toho ale řekl mnohem víc. Vykládal, že obce by měly dělat všemožná opatření na zachytávání dešťové vody ze staveb a z pevných povrchů. Že by měly hospodařit s dešťovou vodou a využívat dotací. Že by měly zabránit, aby dešťovka stekla do kanalizace a že by měly použít všechna dostupná řešení, aby se ta voda vsákla nebo jímala do rezervoárů na pozdější využití. Zmínil toulehy, tedy suché příkopy. Zmínil podzemní jímací nádrže pod parkovacími plochami. Dotkl se toho, že komunikace se mají dělat chytře ve vztahu k zasakování vody. A zdůraznil, že tak, jako se berou hlediska ekonomická, potřeby lidí a potřeby přírody, je třeba jako plnoprávné hledisko brát i hospodaření s dešťovou vodou.

Přála bych si, aby v čele Kohoutovic pracovali lidé, kteří se hospodaření s dešťovou vodou v obci věnují, snad se o jejich prvních krocích konečně dočteme v kurýru. (K tomu třeba Dotace pro obce).

dne 15.5.2020, Jana Konečná

Další články v rubrice Péče o zeleň