Kohoutovice.org
rozcestník pro Kohoutovice

Nová radnice po druhé. Nové hřiště v popisu cudně vynecháno. (Jaromír Franc)

„Jsme o kousek blíž“, to byl článek v Kurýru jenž mne „zvedl ze židle“ a přinutil psát. Takže jsme zase o kousek blíž ke značně kontroverzní stavbě. Jsme zase o kus blíž ke stavebním firmám, a nejen stavebním, které navrhují a realizují stavby, nebo zařízení, nebo také vysoce sofistikovaný software. Jejich účel je „roztočit kola ekonomiky, zvýšit HDP“, ale jejich pravý účel je ještě jiný, ale vládnoucí politická korektnost mi brání jej popsat.

„Jsme o kousek blíž“, to byl článek v Kurýru jenž mne „zvedl ze židle“ a přinutil psát. 

Takže místo aby se Kohoutovice soustředily na jeden, a to jednoznačně nejdůležitější a pro všechny občany Kohoutovic prospěšný cíl – výstavbu nové radnice, rozmělňují síly a hlavně finance na dílčí projekty, které jsou prospěšné pouze některým skupinám lidí.

Rád bych věděl, zda se pan místostarosta s panem architektem zajímali na oné cestě do Rakouska také o zdejší ekologické stavby, nejen o co nejdražší vybavení jediné tělocvičny. Pro laika je téměř nemožné odhalit různé „finesy“ ekologických staveb, zato les větrníků za hranicemi s Moravou přehlédne opravdu jen ostřílený “mediální expert“. Nová radnice by právě svým ekologickým řešením měla být nejlepší reklamou pro Kohoutovice a jejich občany, zmírněním zahanbujícího zaostávání ČR v zelených technologiích – vždyťˇ už i ta pofiderní EU zavádí „Green new deal“ , zatímco česká mediokracie zavírá oči a vypouští dezinformační smog.

Nejde ale jen o ekologii, stavba nové radnice by měla být maximálně flexibilní nejen co se týče dispozice kanceláří, ale hlavně co se týče využití víceúčelového sálu, kde by mělo být možné, mimo jiné, jej rozdělit na dva sály menší. Využití sálu k co možná největšímu způsobů sportovního vyžití, by pak mělo být samozřejmostí. A tady se dostáváme k tomu více než kontroverznímu projektu ve výše uvedeném článku. Nechat udělat projekt ke stavebnímu povolení a pak psát něco o případné diskuzi o „takovém řešení využití plochy“ je více než kontroverzní a mě jako bývalému stavaři připadá, jako by si pan místostarosta dělal z Kohoutovičáků srandu. Vlastní „schema areálu“ mi pak připomíná volby amerického prezidenta v roce 2000. Jako pamětník vím, že tehdy udělala americká CIA pokrok a proti dřívějšímu vraždění Johna a Roberta Kenedyových zařídila takové hlasovací lístky, že tehdejší ekologista Al Gore volby těsně prohrál. Tady zase prohrávají všichni kohoutovičáci, kteří mlčením souhlasí s nákladnou výstavbou, už s třetího, úzce specializovaného hřiště pro byznys fotbal.

Vždytˇ v celém „volnočasovém areálu“ jde v prvé řadě o nové fotbalové hřiště a ty různé workouty a agility slouží pouze jako zástěrka. Nové fotbalové hřiště, je v popisu cudně vynecháno, takže jsem si – a určitě nejen já – myslel, že je to stávající fotbalové hřiště. Spadnou snad z nebe do Kohoutovic profesionální fotbalisté nebo řadoví sokolové, pro které je nutno s předstihem budovat tam hřiště, onde zase sokolovna ? Každopádně se zatím musíme spokojit s profesionálními – politiky. Pokud by to ale byli opravdu politici – zatím ale vidím na radnici jen jednoho opravdového, snažili by se vyjít občanům Kohoutovic vstříc stavbou dalších lokálních sportovištˇ podél kohoutovické páteřní komunikace a to v prvé řadě hřišť´ na košíkovou, házenou, odbíjenou, florbal a futsal. Za ten bych se obzvlášť´ přimlouval – na rozdíl od byznysového fotbalu by mohl být provozován v sálu nové radnice.

A místo módních úzce specializovaných nákladných hřišt´ a zařízení by bylo vhodné zřídit podél kohoutovické zástavby nejen další hřiště, ale i opatřit stávající vyšlapané chodníčky propustným povrchem (štěrčíkem nebo mulčováním), nebo velmi úspornou dlažbou. V Kohoutovicích stále přetrvává onen stavebním firmám oblíbený postup – když už chodník, tak aby se na něm dalo pořádně vydělat. Že v sousedním Bystrci a v Novém Lískovci dávno mají dlážděné stezky, to zřejmě nikoho nezajímá – pravý politik se přesunuje výhradně autem. Proto asi sít´ chodníků v Kohoutovicích, projektovaná ještě za minulého režimu, není dosud dokončena.

(autor požádal redakci Kohoutovice.org o zveřejnění, názory autora se nemusí slučovat s názory redakce.)

dne 2.1.2021, Jaromír Franc, občan Kohoutovic

Další články v rubrice Co se má stavět

Další články v rubrice Nová radnice, nový kulturák?

Další články v rubrice Údolí pod Voříškovou ("Tatran")

Translate »