Duha nad Kohoutovicemi

Kohoutovice.org
občanský rozcestník pro Kohoutovice

Zastupitelé Brna chtějí změnou územního plánu legalizovat černou stavbu v zahrádkářské kolonii Juranka

juranka

Město Brno chce zrušit jednu z důležitých zahrádkářských oblastí Brna – Juranku, ležící mezi Kohoutovicemi a Jundrovem. Podkladem pro rozhodnutí je žádost o legalizaci stávající černé stavby. Místo chaty si jedna obyvatelka na Jurance postavila rodinný domek, stavební úřad přitom nyní vede řízení o odstranění této stavby. Zastupitelé Brna budou v úterý 14. května rozhodovat o změně územního plánu, která na Jurance může spustit další výstavbu.

„Zájmem města a zastupitelů by mělo být zdravé prostředí, a ne legalizace černých staveb a schvalování protiprávního jednání,“ říká Petr Ledvina z Českého svazu ochránců přírody Veronica. „Navíc obrovská plocha, jakou Juranka je, si zaslouží komplexní pohled, a ne řešení tzv. ,salámovou metodou‘, kdy dílčí, špatně udělané zásahy, už nebudou umožňovat komplexní přístup. Intenzivní výstavba, ruch a snížení plochy zeleně, vyžene přírodu z města,“ doplnil Ledvina.

Juranka je tvořena svažitými pozemky bez vybudovaných základních technických sítí, bez chodníků, silnic, kanalizace, elektřiny nebo vody. Celým územím vede jedna úzká cesta zpevněná cesta. Území lze dopravně napojit na stávající silnice buď úzkou uličkou do zástavby rodinných domků v Jundrově nebo do slepé uličky v Kohoutovicích. V Jundrově už k podobné výstavbě částečně došlo.

„Do oblasti, která by se měla zastavět jako první, vede pouze prašná cesta přes les z Kohoutovic. Ví se z čeho se budou platit komunikace a inženýrské sítě? Ptal se někdo stávajících obyvatel v okolních domech, jak se jim líbí, že se jim navždy zhorší kvalita jejich bydlení?“ říká Dana Kalčíková z občanského sdružení Pro Kohoutovice, které se věnuje udržení a zlepšení kvality života v Kohoutovicích. „Několik lidí na tom přes noc pohádkově zbohatne – z jejich zahrad se stanou stavební pozemky.“ dodala Kalčíková.

Zastupitelé by tento předložený návrh měli zamítnout.

dne 14.5.2013, Os Pro Kohoutovice, tisková zpráva

Další články v rubrice Juranka, zahrady