Kohoutovice.org
rozcestník pro Kohoutovice

Zastupitelstvo, rozpočet 2014 a tři radní na plný úvazek

radnice-podzim-04Ráda bych ještě dnes doplnila informace, které v předchozím článku nakousla Dana Kalčíková. Na veřejném zasedání zastupitelstva 18. 12. 2013 vedla opozice spor nad návrhem rozpočtu obce na rok 2014. Zastupiteli za TOP09 se nelíbily zbytečně vysoké výdaje na uvolněné radní, snížit chtěl i některé další výdaje. Koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL však držela pevně.

Dalimil Ospalý, zastupitel za TOP09, v navrženém rozpočtu městské části Brno-Kohoutovice na rok 2014 navrhl snížit výdaje na uvolněné radní, protože v Kohoutovicích je na plný úvazek zaměstnán nejen starosta (ČSSD), ale také dva místostarostové (oba ODS). Úspora měla činit 240 tisíc Kč plus pojistné, koaliční většina však svým politikům na odměny nesáhla. Neprošlo ani snížení některých výdajů na činnost místní správy, která pohltí celkem přes 15 milionů Kč. Zastupitel Ospalý chtěl o 50 tisíc Kč zkrátit odměny za práce na Dohody (z navržených 420 tisíc), o 20 tisíc kč výdaje za externí služby nebo o 30 tisíc Kč (z navržených 80 tisíc) výdaje na přesun kuchyňky v rámci radnice. Navržený příspěvek na akci Mladé hody chtěl zkrátit o polovinu (o 20 tisíc Kč). Ušetřené peníze zastupitel navrhl přesunout na havarijní opravy komunikací a obnovu značení (200 tisíc) a dofinancování nového varného kotle do MŠ Adélka (40 tisíc). Sto tisíc navrhl ponechat v bance jako rezervu pro havarijní opravy a jiné nepředvídatelné výdaje.

Pro škrty v rozpočtu hlasovali jen 4 radní, koaliční zastupitelé však veškeré přesuny výdajů v rozpočtu, navrženém radou, zatrhli.

Zastupitelé řešili i plán práce na rok 2014 předložený radou. Zastupitelka Helena Sýkorová (KSČM) navrhla, aby se zastupitelstvo sešlo navíc počátkem února, aby se Kohoutovice stihly vyjádřit ke kontroverznímu návrhu aktualizace územního plánu Brna. Většina zastupitelů sice její návrh neschválila, pověřila ale starostu, aby včas svolal mimořádné zasedání. Zastupitelstvo se totiž může vyjádřit jen do 12. února (blíže viz například Brno připravuje obří změnu územního plánu nebo Náměstek Macek chce umožnit stavět v zeleni obchody.)

Poslední bod programu – Dotazy, připomínky a podněty zastupitelů – využil zastupitel Dalimil Ospalý na dotaz ve věci ekonomického vyhodnocení objektu JUVENTUS. Zápis k tomuto uvádí, že “Vzhledem obsáhlému dotazu p. Ospalého požádal p. starosta pana Ospalého, aby svůj dotaz podal písemnou formou. Na dotaz mu bude písemně odpovězeno.” Můžeme jen doufat, že s obsahem dotazu i následné odpovědi budou poté seznámeni i kohoutovičtí občané.

Vše ostatní zastupitelé bez problémů schválili. K programu blíže například: Zasedání zastupitelstva 18.12.2013 – herny, Kurýr, rozpočet a špatný plán práce nebo Co se stalo v Kohoutovicích – prosinec 2013. Více i Dozvuky zastupitelstva.

dne 14.1.2014, Jana Konečná, upraveno 17. 1. 2014

Další články v rubrice Územní plán

 1. Marie Sotolářová napsal:

  Moc pěkná inspirace pro komunální volby. Město Tišnov otevřelo svůj transparentní účet, do kterého může nahlédnout nejen každý tišnovský občan, ale i kterýkoliv uživatel internetu. http://www.kb.cz/cs/on-line-sluzby/on-line-informace/transparentni-ucty/mesto-tisnov/detail-uctu-1425641.shtml Bravo!

 2. Jana Konečná napsal:

  Omlouvám se, špatně jsem pochopila vysvětlivky k rozpočtu – nejednalo se o mimořádné odměny. Opozici šlo o to, aby Kohoutovice neplatily dva místostarosty, ale maximálně jednoho. V článku jsem provedla opravu.

 3. roman napsal:

  K MS transparentní účet Tišnov.

  Tak jsem se podíval na link.Nějak nechápu co to přinese že někdo vidí tyto platby.Nepochybuji o tom ,že ty platby jsou naprosto v pořádku a legální.Můžete prosím vysvětlit k čemu je dobré vidět účet radnice.Děkuji.

 4. Jan napsal:

  Vážení, kdokoli se zdráhá odpovědi nebo transparentnosti, ten je lhář nebo i zloděj. Místostarostové na plný úvazek? Ano, praxe totiž ukázala, že když všichni kradli, tak to pokaždé vyžral ten navrchu, protože místostarostové řekli, že mají jinou práci a tuto nestíhají. Takže zde máme 2 otázky, proč to najednou placené je a proč těm, kteří tvrdí, že to vlastně nestíhají? Pamatuji počínání starostů před Šafaříkem a Zorníkem, ti lidé si s vámi na ulici promluvili zcela upřímně a němeli co skrývat. Pokud potkáte Šafaříka, tak vás vyslechne, arogantně se na vás zašklebí a řekne, že se zeptá poddaných, prostě jednání, jako kdyby byl prezident zeměkoule a za všechnu špínu v Kohoutkách mohli nějací pikolíci. Také nechápu, proč se už 10 let baví o Oku a stále se tam nic neděje, to není přece o tom dostat povolení, ale zřejmě o tom čekat, kdo dá lepší úplatek.

 5. roman napsal:

  S hodnocením pana Šafaříka se mohu jen ztotožnit.

  Ale pořád jsem nepochopil co si kdo slibujete od transparentního účtu.Snad s nemyslíte že nějaký korupční peníze tečou přes účty.Souhlasím s tím že kdo obchoduje s obcí tak nemá nic tajit, ale pokud pan/paní XY zaplatí úřadu např 220,-Kč tak co je mi potom za co.

 6. Marie Sotolářová napsal:

  ad “roman”

  Jde přece o princip   t r a n s p a r e n t n o s t i. Dalším jeho příkladem je obrazově dokladované zasedání kuřimského zastupitelstva (o čem se rozhodovalo, kdo smysluplně argumentoval či jak s plným vědomím o dané věci hlasoval). http://www.kurimskymagazin.cz/videoarchiv/zastupitelstva/. Naopak u nás vše zakryto mlhou. Proto onen nárůst dotazů občanů podle zákona o poskytnutí informací. Pro dokreslení řečeného přikládám nejčerstvější písemnou odpověď naší radnice občanovi podle zákona 106 k dané věci  :-)!  //www.kohoutovice.cz/file/4705.

  Z čeho mají strach a proč? Ptám se.

   

Napsat komentář