Kohoutovice.org
ekologicky laděný web pro Kohoutovice

Co zastupitelstvem neprošlo

2014-nove-zastupitelstvoToho březnového podvečera 11. 3. 2015 toho zastupitelé schválili dost, zajímavější ale bylo, co neschválili. Opozice totiž podala několik návrhů na zprůhlednění práce lidí, kteří se starají o obecní majetek nebo jsou financováni obecními penězi. Žádný z nich však koaliční hradbou neprošel. Koaliční KDU-ČSL navíc pomohla opozici zablokovat již rozjetou privatizaci bytů.

Zastupitelka Helena Sýkorová (KSČM) navrhla, aby kontrolní výbor zkontroloval práci správce bytů MOP při vymáhání nájemného a vyřizování stížností nájemníků, včetně stížností na vyúčtování služeb. Koalice se proti kontrole postavila, i když kontrolní výbor je zřízen zastupitelstvem právě pro takovéto účely.

Neprošel ani návrh, aby Výbor pro národnostní menšiny sepsal problémy menšin v Kohoutovicích. Na tomto výboru profituje subjekt Pro Kohoutovice a Moravu, který má tři ze sedmi placených míst včetně předsedy a místopředsedy. Dostal totiž i křesla, která opoziční strany nechaly volné, aby radnice ušetřila. (Moravané svým jediným zastupitelem posilují těsnou většinu koalice.)

Celkem nepochopitelně odmítla koalice i návrhy zveřejňovat předem výzvy k žádostem o dotace. Zveřejňování dotačních titulů je přitom dnes prakticky normou. Oba poslední návrhy podala zastupitelka Dana Kalčíková (Zelení a nezávislí, Sdružení pro Kohoutovice).

Zastupitelé navíc zablokovali privatizaci bytů, tedy již připravené kupní smlouvy. Koalici jako celku se nepodařilo uzavření smluv prosadit, protože oba členové koaliční KDU-ČSL, místostarosta Petr Hruška a zastupitel Jakub Hruška, návrh nepodpořili. Dali patrně na doporučení svých stranických kolegů, kteří na úrovni Brna zdrželi smlouvy kvůli nízkým cenám.

Ze závěrečných dotazů zmiňme zastupitelku Sýkorovou, která se ptala po programovém prohlášení koalice. Minulá koalice, velmi podobná té dnešní, totiž jela bez programového prohlášení celé čtyři roky, a ta dnešní programový plán také zatím nepředstavila. Odpovědí byl slib starosty Šafaříka, že písemně odpoví.

Ještě připomeňme přítomnost České televize kvůli výroku starosty v Kurýru, že minulé opoziční natáčení bylo nelegální a nezákonné. Z televizní reportáže posléze vyplynulo, že nezákonné nebylo a natáčet na zastupitelstvu může kdokoliv. (Viz odkaz pod článkem).

Vůbec poprvé v historii natáčela také kohoutovická radnice, která zareagovala na iniciativu opozice. 

Otevřenost veřejné správy (videoreportáž České televize)

K programu březnového zastupitelstva: Přijďte na zastupitelstvo, možná budou i dotazy

První dojmy z březnového zastupitelstva: Střípky ze zastupitelstva. Nešlo by to jinak?

dne 3.4.2015, Jana Konečná

Další články v rubrice Byty opravy, MOP

Další články v rubrice Byty privatizace

Napsat komentář