Lidé už ho znají a kvalitu jeho produktů mají vyzkoušenou. Ne každý má v dnešní době zahrádku, a proto lidé tuto službu velmi vítají. Také tam údajně jezdí nějaký chovatel slepic a prodává domácí vajíčka a řezník s čerstvým masem a masnými produkty.
Vrtá mně hlavou, jak je možné, že se to vyplatí na vesnici a v malém městečku, kde žije mnohem méně lidí než v Kohoutovicích, kde je nás více než 10 tisíc. Pamatuji, že sem v minulosti párkrát přijel náklaďák s bramborami z Vysočiny a také nějaký ovocnář s jablky, ale nebylo na ně spolehnutí. Jednou přijeli, ale pak dlouho nic. Navíc byli anonymní, kdežto ti, u kterých nakupuje kamarádka, se za své jméno nestydí.
Zorganizovat farmářské trhy, jaké se pravidelně konají v Bystrci, to není jednoduché. V minulosti se o jejich konání pokoušelo sdružení Pro Kohoutovice a posléze i radnice, ale nepodařilo se. Myslím si, že bychom místo organizačně náročných farmářských trhů vzali rádi zavděk i pravidelnou nabídkou od jednoho zemědělce. Nemusí mít svůj stánek otevřený celý den. Stačí, když oznámí předem, že bude jezdit například každou středu v 16 hodin a počká tam třeba hodinu. Tak to dělá ten výše uvedený prodejce. Kdo chce přijít, ten přijde a počítá s tím dopředu. A přidají se kolemjdoucí. Někde jsem četla, že při rekonstrukci prostranství u „Lipska“ se počítalo s tím, že tam mohou být umístěny příležitostné stánky s různým prodejem. Proč to tedy nejde? Nemají zájem prodejci? Je to pro ně nezajímavé? Mají zde špatné podmínky? Odbyt? Netuším. Nemáte někdo nápady, jak sem prodejce přivést?
Dotazem na kohoutovické radnici jsme zjistili, že zřídit si povolení ke stánkovému prodeji není nic složitého. Stačí tam zajít, vyplnit formulář a zaplatit místní poplatek za užívání veřejného prostranství. Cena se odvíjí od velikosti stánku – 35 Kč/m2. Při průměrné velikosti stánku 4 m2 je to 135 korun za den. A živnostenský list není podmínkou.
dne 2.7.2015, Zbyněk Svoboda, Helena Sedláčková
Další články v rubrice Juranka, zahrady