Kohoutovice.org
rozcestník pro Kohoutovice

Výstavba na Kamenném vrchu

kamenny-vrch-vystavba-thumbV předchozích dnech jsme byli informováni o plánované výstavbě na Kamenném vrchu. Proběhlo setkání s veřejností, kde byl celý záměr představen a byl ponechán prostor pro dotazy účastníků setkání. Vedení Kohoutovic se rozhodlo uspořádat anketu, která má údajně zjistit, co si o záměru myslí obyvatelé Kohoutovic.

Osobně si myslím, že celý záměr výstavby byl obyvatelům Kohoutovic nedostatečně představen. Součástí ankety není představení celého záměru. Anketa je sestavena velmi jednostranně a zabývá se pouze případnými negativními dopady výstavby. Žádný pozitivní vliv od výstavby zdá se není očekáván. Ke dni 6.3. lze na webových stránkách Kohoutovic najít celkem 5 míst ve 2 různých sekcích, která obsahují vždy část informací či prezentací ohledně tohoto záměru. Není jasné, zda jednotlivé prezentace vypracované pracovníky Magistrátu města Brna obsahují pravdivá data, neboť starosta Kohoutovic na posledním zasedání zastupitelstva označil prezentace pracovníků magistrátu za lživé.

Co bylo prezentováno? Byla prezentována především 1. etapa výstavby. V jejím rámci by mělo být v letech 2020 – 2023 vystavěno 8 pětipodlažních bytových domů při ulici Petra Křivky. Město Brno zde chce pro obyvatele vystavět dva domy pro seniory a jeden dům se startovacími byty. Městská část Nový Lískovec plánuje stavbu jednoho domu pro obyvatele z tzv. pořadníku. Dva domy mají být určené pro družstevní výstavbu mladých rodin a dva domy mají být vystavěné developerem a prodané do osobního vlastnictví. Celkem 243 bytů (99 bytů 1+kk, 108 bytů 2+kk, 36 bytů 3+kk), 1 mateřská škola a 160 m2 komerčních ploch. Do roku 2036 mají následovat další 3 etapy, které byly prezentovány jen obecně.

Myslím si, že je dobře, že se o záměru informují obyvatelé již v této plánovací fázi, kdy jej lze případně upravit. Domnívám se, že úkolem politiků je především seznámit obyvatele se všemi výhodami i nevýhodami záměru a diskutovat s nimi o budoucnosti. Asi nikdo z nás nemá radost z toho, že se bude zastavovat prozatím zelená plocha bývalých zahrádek. Na druhou stranu je potřeba se ptát – potřebujeme, aby město pro nás, obyvatele, stavělo domovy pro seniory či další obecní byty? Nebo jich je nyní dostatek? A co za 10 či 20 let? Jaké jsou například prognózy vývoje počtu seniorů v Brně? Jaká je vize místních členů sociální či křesťanské demokracie, jak bude zajištěno důstojné stáří obyvatel Brna?

Tímto bych chtěla požádat vedení kohoutovické radnice, aby ukončila stávající anketu. Není jasné, k čemu přesně se obyvatelé vyjadřují. Otázky jsou položeny zavádějícím způsobem. Prezentujte všechny dostupné informace – tedy i to, jaký přístup mají obyvatelé Brna k obecním bytům či místům v domech pro seniory, jaké jsou prognózy vývoje dostupnosti bydlení pro obyvatele Brna a jaké jsou vize města v těchto oblastech. Co se stane, pokud se výstavba na Kamenném vrchu nezrealizuje? Má město i jiné lokality, které má ve vlastnictví a plánuje na nich podobnou výstavbu? Které to jsou? Chcete – li znát skutečně náš názor, dejte nám, prosím, všechny potřebné informace. Děkuji.

(Poznámka redakce: Článek vyšel v březnovém čísle Kohoutovického kurýra.

dne 4.4.2018, Dana Kalčíková, zastupitelka (Zelení a nezávislí, Sdružení pro Kohoutovice)

Další články v rubrice Byty Kamenný vrch

Další články v rubrice Co se má stavět

Translate »