Kohoutovice.org
ekologicky laděný web pro Kohoutovice

Starou radnici si nechejte a dejte nám peníze na novou

radnice KohoutoviceNa posledním zasedání zastupitelstva v prosinci byl schválen rozpočet na rok 2018. Jako každý rok zastupitelé rozhodovali, které akce se uskuteční a na které nezbydou peníze. Zjevnou prioritu má stavba nové radnice se společenským a kulturním domem a garážemi, pro kterou se počítá v letošním roce s částkou 15 mil. Kč.

Prozatím se vedení radnice podařilo získat od města Brna dotaci 1,9 mil. Kč. Celá stavba však má stát přibližně 72,6 mil. Kč. Vedle nejistoty, kde vedení radnice sežene chybějící prostředky na stavbu, stále není jasné, jaké budou provozní náklady celé stavby a zda o ni vůbec mají obyvatelé Kohoutovic zájem.

Od starosty jsme se dozvěděli, co bude s objektem stávající radnice. O budovu, která je údajně v neutěšeném stavu a potřebuje opravy, Kohoutovice nemají zájem a vrátí ji městu Brnu. Pohledem do územního plánu jsem zjistila, že budova radnice je oficiálně školským zařízením a celá louka pod radnicí je stavebním pozemkem, který může být kdykoli zastavěn budovami sloužícími školským účelům. Pokud město Brno samo nenalezne vhodné využití pro tento objekt a dostatek finančních prostředků na opravy, je třeba počítat i s tím, že bude jako nepotřebný prodán.

Osobně jsem nemile překvapena přístupem vedení radnice k celé situaci. Nikdy neproběhly jakékoli diskuze na téma dalšího využití budovy s obyvateli Kohoutovic ani se zastupiteli. O všem bylo rozhodnuto někde „nahoře“ a my jsme postaveni před hotovou věc – stará radnice se jako okoukaná a rozbitá hračka vrátí tomu, kdo nám ji před mnoha lety dal, ať si s ní dělá, co chce. A ještě natáhneme ruku k tomu samému dárci, ať nám dá na hračku novou. Myslím si, že rozumný správce veřejných statků by měl především pečovat o majetek, který má. A uvážlivě tento majetek rozšiřovat, pokud se ukáže, že je někde potřeba jej rozšířit a může si to dovolit.

Přiznám se, že myšlení stávajícího vedení radnice v tomto případě naprosto nechápu. Přijde mi nemorální „vybydlet“ svěřený dům, jen tak jej bez zájmu o jeho další osud odložit a zajímat se jen o stavbu nového reprezentativnějšího sídla. A peníze na jeho stavbu chtít po tom samém subjektu, kterému jsem jeho dům vybydlela a způsobila mu tím nejspíše nemalé potíže.

 

Vedení radnice odmítlo článek zastupitelky zveřejnit v lednovém Kohoutovickém kurýru, možná se objeví v některém následujícím.

dne 23.1.2018, Dana Kalčíková, zastupitelka (Zelení a nezávislí, sdružení Pro Kohoutovice)

Další články v rubrice Nová radnice?

  1. Bohdan napsal:

    Nikde se nepíše, že pozemky pod novou radnicí nejsou všechny úplně až tak města, kolik bude tedy stát výkup?

Napsat komentář