Duha nad Kohoutovicemi

Kohoutovice.org
občanský rozcestník pro Kohoutovice

Sdílená dílna – Kohoutovice mají novou službu pro veřejnost

Chceš tvořit ale nevíš jak začít? Tvoříš ale nemáš kde pokračovat? Přijď zrealizovat svůj nápad od začátku až do konce. SdílenáDílna je místem a útočištěm úplných začátečníků i profesionálů. Je to místo, do kterého se budeš vracet tvořit a učit se novému. Kdykoliv od pondělí do neděle, od 8 do 20 hodin.

Pro koho dílna je?

Pro kohokoliv, kdo si chce něco vyrobit nejen pro svoje potěšení. Pro začátečníky, samouky i pokročilé, kteří doma nemají prostor na podobné aktivity. Dílna je bez odborného vedení. Nicméně budeme pořádat kurzy základních technik správného kutila.

Jak to funguje?

Na web

www.SdilenaDilna.cz

si rezervuješ čas, který tu chceš strávit. Poprvé se uvidíme osobně, uděláme spolu školení BOZP, zaplatíš za dobu, kterou tu chceš strávit, a můžeš se pustit do práce. Dílna je navíc samoobslužná, takže do ní můžeš chodit kdykoliv v otevírací době, která je od pondělí do neděle, od 8 do 20.

Co se dá v dílně všechno dělat?

Je to malý prostor, takže třeba větší nábytek si zde nevyrobíš. Dílna je určená spíše pro malé projekty. Třeba pokud máš doma starou židli, můžeš si ji zde obrousit, natřít a nalakovat. Zrenovovat si můžeš i další menší předměty, naučit se novým dovednostem, vyrobit rám na obraz, a mnoho dalšího co tě napadne. Představivosti se meze nekladou. Ale prostoru už ano. Šířka vstupních dveří je 84 cm.

Jaké výhody má naše dílna?

Do dílny můžeš docházet stejně jako do fitka nebo na hodiny klavíru a své dovednosti zlepšovat. Při každé návštěvě si udělej fotku, ať vidíš své pokroky a sdílej pod #sdilenadilna. V dílně je počítač se dvěma obrazovkami, a tiskárna, volně k použití. Dnes je vše na YouTube, takže když si při práci nevíš rady určitě najdeš odpověď na internetu.

A jak je to s nářadím?

V dílně najdeš veškeré běžné nářadí, které u malých projektů budeš potřebovat. Použít můžeš kterýkoliv z nich. Postupem času se dostupnost dalšího nářadí bude rozšiřovat dle potřeb zákazníků. Už teď tu toho najdeš celkem hodně: pilu, úhlovou, excentrickou a vibrační brusku, okružní, přímočarou a pásovou pilu s pojezdem, renovátor, aku vrtačku, horkovzdušnou, stříkací, a tavnou pistoli, pájku, a další drobné vybavení (kladiva, šroubováky, kleště, …),

Příležitost pro zkušené mentory?

Do dílny hledáme zkušené a zručné mentory, kteří již mají nějakou manuální zkušenost nebo umí některou dovednost (truhlářství, výroba nábytku, …) a rádi by své dovednosti předali dál. Odměna je nemine. V dílně budeme pravidelně pořádat různé kurzy a polovina zisku půjde právě mentorům. Ozvěte se.

Proč SdílenáDílna vznikla?

Já osobně, když jsem si podobnou činnost chtěl vyzkoušet, něco opravit/vyrobit, tak mi nezbývalo než si to udělat doma. Žádný prostor jsem k dispozici neměl a nikde poblíž nic podobného jako SílenáDílna nebyla. Velmi brzy jsem zjistil, že je to spíš za trest, než abych z toho měl radost. Doma byl všude nepořádek, piliny se dostaly snad až na strop, u natírání linky pár kapek skončilo na zemi, a podobných „radostí“ bylo víc.

V průběhu několika let se naskytla šance vybavit si menší pronajatý prostor a přeměnit ji na dílnu. A teď nastala otázka. Proč to nesdílet s ostatními? A tak jsem na ulici Axmanova vytvořil prostor, kde se na chvíli schováte do svého nitra a začnete relaxovat u výroby něčeho hezkého. Sdílená dílna je pro všechny, kteří si chtějí něco vyrobit, opravit, zrenovovat a doma na to nemají prostor. Zkrátka můžete tu dát prostor svému kreativnímu „já“ a nic vás u toho nebude rušit.

Nečekám, že se to bude týkat každého, ale říkám si že i kdyby 1 z 10 měl stejný problém jako jsem měl já, tak to stojí za vyzkoušet. Navíc, dnešní, téměř už virtuální, doba tomu nahrává. „Hlad“ po originalitě a manuální zručnosti je čím dál lákavější.

dne 3.5.2024, BSc. Václav Kratochvíl, Hons.

Další články v rubrice Volný čas

Další články v rubrice Zbylé - ostatní