Listí můžete využít na mnoho způsobů: k vytvoření kvalitního kompostu, pro zlepšení půdy vaší zahrady, k izolaci rostlin nebo k mulčování. Hlavně ho nepalte na zahradě na otevřeném ohni, hrozí vám pokuta.
Novela zákona o ovzduší od 1. března zakazuje pálení trávy, listí a další biomasy na otevřeném ohni za účelem jejich likvidace. Zahrádkáři a majitelé pozemků nesmí spalovat tento odpad na svých zahradách či pozemcích. „Pokud se to týká likvidace například shrabaného listí, čerstvých větví nebo posečené trávy, je potřeba s nimi nakládat jako s bioodpadem a odvézt na kompost, odložit do hnědé popelnice, sběrného střediska odpadu a podobně,“ vysvětlila mluvčí resortu Veronika Krejčí.
Na otevřeném ohništi je možné pálit pouze suché rostlinné materiály (dřevo), které není znečištěno nebo kontaminováno chemickými látkami (barvy či ředidla). Podle ministerstva životního prostředí jde o případy účelného spalování na ohništi. „Rekreační rozdělávání ohňů, jako je opékání špekáčků či jiných pokrmů nebo zkrátka posezení doma u ohně, zakázáno není,“ ujistila Krejčí. Při dodržení již platných pravidel nejsou kvůli opatření ohroženy ani vatry na pálení čarodějnic. V některých případech pak zvláštní předpisy, například lesní zákon, umožňují spalovat rostlinné odpady na místě, aby se zabránilo šíření škodlivých organismů.
Obce a města v reakci na novelu ruší vlastní vyhlášky o spalování rostlinného materiálu a zároveň radí ekologicky likvidovat bioodpad. „Nejvhodnější je maximum materiálů zkompostovat přímo na své zahradě, jinak je odkládat do kontejnerů na bioodpad. V případě, že není technicky možné některé části kompostovat, je občanům k dispozici široká síť sběrných středisek, kde je bioodpad možné také bezplatně předat,“ informovala brněnská městská část Bystrc. Některé obce v Česku nově rozšiřují nabídku velkoobjemových kontejnerů v blízkosti zahrádkářských oblastí nebo to zvažují.
Novela uvádí maximální pokutu ve výši až 50 tisíc korun. Výši určují obce s rozšířenou působností, které přestupky projednávají, v praxi jde řádově o tisíce korun. Hasiči pak varují před sankcemi za už delší dobu zakázané nebezpečné vypalování trávy či keřů, kde hrozí až 25 tisíc korun fyzickým osobám a pro právnické a podnikající osoby až 500 tisíc. Zahrádkářský svaz upozornil, že zodpovědnost za porušení zákona nese pouze uživatel zahrádky.
Podle předsedy Českého zahrádkářského svazu Stanislava Kozlíka to berou v klidu. Vítají další vlnu rozdávání kontejnerů na bioodpad a posilování městských kompostáren, třeba i pro znečištěnou zeleň. Apelují na vytváření vlastních kompostů. „Nejlepší využití bioodpadu je jako organické hnojivo. Dá se využít téměř všechno. Vyvracíme fámy, že není vhodné například listí z ořechu. Stačí je posekat nebo nadrtit sekačkou. A podobně jako v případě velkého množství zelené trávy pak prokládat vrstvy, třeba větvemi, jiným listím, aby byl kompost promíchaný,“ poradil Kozlík.
Navrhovatelé novely očekávají, že zákaz pálení bioodpadu povede ke snížení prašnosti a emisí škodlivých látek, což má pozitivní dopad na veřejné zdraví a kvalitu ovzduší. Méně znečištěného ovzduší pomůže životnímu prostředí, s možným pozitivním dopadem na zdraví obyvatel.
Zástupci ministerstva životního prostředí tvrdí, že se nejedná zcela o novou legislativu. Ze zákona o odpadech podle nich vždy vyplývalo, že se má s listím, větvemi nebo posečenou trávou, pokud je lidé nekompostují, nakládat jako s biologicky rozložitelným odpadem, to znamená odkládat do hnědé popelnice nebo odvézt do sběrného dvora na místo k tomu určené. „Zákon o odpadech vylučoval takovýto odpad spalovat například na zahradách. Nicméně v zákoně o ochraně ovzduší doposud existovala možnost, aby obce vydávaly obecně závazné vyhlášky a spalování tohoto odpadu regulovaly. Z toho vyplývalo, že zákon o ochraně ovzduší počítal s tím, že spalování těchto odpadů na zahradách je legální,“ popsala mluvčí resortu Krejčí. Na rozpor mezi oběma zákony upozornilo ministerstvo vnitra. Zároveň byl takový výklad zákona o ochraně ovzduší v rozporu s evropskou směrnicí o odpadech.
Kromě zákazu pálení listí novela přináší další opatření, která mají zefektivnit kontrolu emisí. Patří sem rozšíření počtu firem povinných nepřetržitě sledovat emise škodlivých látek, dále jasnější pravidla pro jednorázová měření a opatření k omezení prašnosti při stavbách a demolicích. Součástí novely je také digitalizace, snížení administrativní zátěže a zkvalitnění podkladů pro rozhodování orgánů ochrany ovzduší.
Zdroj: Brněnský deník https://www.denik.cz/z_domova/zakaz-paleni-listi-travy-vyhlaska-co-je-povoleno-co-je-zakazano.html
Viz také: https://www.kohoutovice.brno.cz/assets/File.ashx?id_org=80911&id_dokumenty=23021
dne 15.3.2025
Další články v rubrice Juranka, zahrady
Další články v rubrice Péče o zeleň
Další články v rubrice Životní prostředí