Kohoutovice.org
ekologicky laděný web pro Kohoutovice

Poliklinika zůstává poliklinikou

zdravotni-stredisko

hledáte: Poliklinika – ordinace, kontakty

———-

Bývala to kohoutovická poliklinika, kde sídlily ordinace všech lékařů, které člověk k běžnému životu potřeboval.  Oficiální adresa Libušina třída 4. Ale lidově se říká „na Voříškové“ nebo „u horního Alberta“. Ordinace některých lékařů jsou tam umístěny dodnes, ale kromě toho tam najdeme i zcela odlišné podnikatelské aktivity, jako například vinotéku.
Určitou dobu se mluvilo o tom, že by tady měla stát nová kohoutovická radnice a zdejší prostranství se mělo proměnit na kohoutovické náměstí. Někteří pro ně již dokonce vymýšleli jména. Ale v loňském roce koupil objekt nový majitel. Úvahy o radnici vzaly za své a ing. Aleš Rozkydálek, kterému nyní dům patří, se pustil do rekonstrukce. A protože jsme zvědaví, tak jsme ho oslovili a ptali se.

Než odpovím na první otázku, rád bych uvedl pár doplňujících informací k Vašemu úvodnímu textu. 

Objekt jsem zakoupil koncem roku 2011. Původní majitel 5 let jednal o odkoupení pro účely místní radnice. Vzhledem k tomu, že přestavba měla být poměrně velkého charakteru, nemělo význam dle původního majitele investovat do objektu peníze na rekonstrukce. Tento stav budovy a nejistota vedla některé lékaře k opuštění objektu. Jak mi bylo vysvětleno, systém podepisování smluv se zdravotní pojišťovnou není jednoduchý a lékaři se mohou přesunout v rámci městské části, nikoliv však libovolně po Brně. Potíže při uzavírání nových smluv se zdravotní pojišťovnou neumožňují sehnat lékaře na volná místa kohoutovické polikliniky. Proto začal původní majitel volné plochy obsazovat nájemníky z řad jiných podnikatelských subjektů, nejenom zdravotníků.

A protože se nebyl schopen ani po 5 letech domluvit na odkoupení pro radnici (nevím, na čí straně byl problém), rozhodl se pro prodej objektu. Podle mého názoru, pokud již nechtěl do budovy investovat peníze na rekonstrukci a prodej obci, či městu, byl nejistý, neměl jiné východisko.  Radnicí plánovaná rekonstrukce byla tak rozsáhlá, že by se asi museli všichni z objektu dočasně vystěhovat a to by lékařům způsobilo velké potíže a je otázkou, kolik by se jich vrátilo zpět.

Nyní k Vaší otázce.

Objekt jsem koupil jako investici poctivě vydělaných peněz z jiného mého podnikání. Byl bych rád, kdyby sloužil i nadále především jako zdravotní středisko občanům Kohoutovic i jiným. Pokud se však nepodaří plochy obsadit lékaři, budu se muset rozhodnout, jak volná místa obsadit. Nemohu je nechat prázdná, a proto se snažím je pronajmout jinému uživateli v rámci možnosti dle zatřídění plochy územním plánem. V žádném případě tady nebude nic, co by způsobovalo lidem v okolí hluk, či jiné starosti.

Můžete nám prozradit cenu, za jakou jste tuto investici pořídil?

To bych nerad uváděl. Mohu říct pouze to, že cena byla téměř totožná, za kterou ji původní majitel nabízel městské části.

zdravotni-stredisko-02-thumb

Jaké úpravy již byly provedeny a co dalšího máte v plánu?

Vyměnili jsme okna, máme novou kotelnu, nové záchody. Je tam nová rehabilitační tělocvična a ordinace rehabilitací. Nyní děláme nový vstup, schodiště a výtah, který tu chyběl. Nově jsme zbudovali ordinaci dětské zubní lékařky. Částečně proběhly i rekonstrukce stupaček. Chceme pokračovat v rekonstrukci chodeb, zbylých záchodů a prostorů dětských lékařek. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem doktorům, nájemníkům a uživatelům polikliniky za trpělivost při rekonstrukci. Chápu jejich občasné (u některých stálé) rozčarování z hluku sbíječek a prachu. Nejsem schopen zajistit, aby takový rozsah prací prováděla firma v průběhu sobot a nedělí, případně odpoledne. 

Součástí objektu byla i některá umělecká díla. Například mříže u vchodů do dvorního traktu byly dílem uměleckého kováře a na nádvoří stále kamenná kašna. Jaký bude jejich osud?

Kované mříže byly osazeny v obou průchodech do atria. Už dříve byla levá část průchodu zastavěna a tak jsme ani my průchod neobnovovali. Mříž z levé části jsme uschovali. Pravá část průchodu se i nadále uzavírá touto kovanou mříží. Kamenná kašna v atriu zůstává a po ukončení stavebních prací ji chceme také částečně zrekonstruovat.

Otázka nakonec – máte nějaký osobní vztah ke Kohoutovicím?

Osobní vztah ke Kohoutovicím nemám. Bydlí zde několik mých dobrých přátel. Kohoutovice svým umístěním na mne ale působí jako jedno z nejhezčích brněnských sídlišť.

Za rozhovor děkuje Helena Sedláčková. 


Vážení čtenáři, připravujeme pro vás další rozhovory a články na témata, o kterých si myslíme, že by vás mohla zajímat. A uvítáme, pokud nám i vy napíšete, o čem byste chtěli na tomto webu číst. Těšíme se na vaše náměty.

dne 18.2.2014, Helena Sedláčková

Další články v rubrice Nová radnice?

Další články v rubrice Rozhovory

Napsat komentář