Kohoutovice.org
rozcestník pro Kohoutovice

Od sousedů: Soběstačné budovy v Bystrci, počítá se i s komunitní energetikou

V Bystrci počítají i s komunitní energetikou a vybudováním uzlů. Budovy napojené do tohoto systému by mezi sebou měly elektřinu sdílet. Někdo elektřinu vyrobí a další budovy ji budou spotřebovávat. Ale už to, že si například školka vyrobí osmdesát procent energie na vlastní střeše je ideální.

Místo pro spolky, kluby, hudební a výtvarné kroužky nebo jazykové kurzy nabídne do budoucna centrum Nová Bystrouška v brněnské Bystrci. Jeho stavba měla původně začít už na jaře, ale lidé si na zahájení prací ještě musí počkat. „Stavba je od nás kompletně projekčně připravená, ale zatím na ni v rozpočtu města Brna nejsou peníze. Doufáme, že Nová Bystrouška během dvou let vznikne,” řekl bystrcký místostarosta Tomáš Jára.
Nová budova má nahradit stávající Bystroušku, která už pro podobné účely nestačí. Součástí Nové Bystroušky bude víceúčelový sál a speciální střecha, kterou bude tvořit zeleň a solární panely. Díky tomu dokáže snížit náklady na elektrickou energii a zároveň přispět k energetické nezávislosti budovy.

Nová Bystrouška nebude jedinou budovou v městské části Bystrc, která má využívat fotovoltaickou elektrárnu. S využitím světelné energie počítá i připravovaná budova domu s pečovatelskou službou ve Foltýnově ulici. „Vytipovali jsme osmnáct stávajících budov, převážně to jsou školky a školy, ale také radniční budova nebo společenské centrum, které bychom rádi elektrárnami osadili,“ zmínil Jára. Podle něj některé budovy budou vyrobenou elektřinu spotřebovávat po celý rok, základní a mateřské školy však v době prázdnin budou přebytek elektřiny prodávat zpět do sítě.

O zabudování solárních panelů usilovali představitelé Bystrce už před energetickou krizí. Nejdříve chtějí instalovat fotovoltaickou elektrárnu na střechy budov, které jsou v dobré kondici. Mezi ně patří například mateřské školy v Kavčí nebo Říčanské ulici.

Podle Járy do budoucna v Bystrci počítají i s komunitní energetikou a vybudováním uzlů. Budovy napojené do tohoto systému by mezi sebou měly elektřinu sdílet. „Někdo elektřinu vyrobí a další budovy ji budou spotřebovávat. Ale už to, že si například školka vyrobí osmdesát procent energie na vlastní střeše je ideální,“ dodal Jára.

Zdroj: https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/sobestacne-budovy-brno-bystrc-nova-bystrouska-strecha-s-panely-zelen.html
 

dne 5.3.2023, Lucie Burianová, Denik.cz

Další články v rubrice Od sousedů

Další články v rubrice Úspory energií

Další články v rubrice Životní prostředí

Napsat komentář