Duha nad Kohoutovicemi

Kohoutovice.org
občanský rozcestník pro Kohoutovice

Obyvatelé Kohoutovic ubránili louku před polyfunkčním centrem

Dana Kalčíková a Zbyněk Svoboda: Obyvatelé brněnského sídliště Kohoutovice slaví úspěch. Povedlo se jim přesvědčit místní radnici a firmu V-Honey, že nechtějí, aby na louce mezi paneláky vyrostlo polyfunkční centrum, které zde firma chtěla vybudovat. Záměr od počátku vzbuzoval velkou nevoli mezi obyvateli, kterým se nakonec podařilo firmu od záměru odradit.

„Je to cenné vítězství. Zpočátku to vypadalo až směšně – louka, na které sáňkují děti, se začala poměřovat se stavbou za 100 miliónů. Odhodlání místních obyvatel ubránit ji však bylo obdivuhodné,“ říká Dana Kalčíková z občanského sdružení Pro Kohoutovice, které se do boje proti stavbě zapojilo.

Jednu z největších zatím nezastavěných ploch v kohoutovickém sídlišti si před léty vyhlédla firma V-Honey, s.r.o. pro stavbu polyfunkčního centra. Sedmipatrovou budovu na místě, kde od postavení sídliště sáňkují generace dětí a kam chodí lidé z okolních domů na procházky, si zde dovedl představit málokdo. Obyvatelé sídliště se spojili a přesvědčili kohoutovickou radnici i firmu, aby od záměru upustili.

Pozemek je podle územního plánu Brna určen pro rekreaci a sport. Místo venkovních hřišť však firma přišla s výstavbou budovy se třemi patry podzemních garáží, hotelem o 26 pokojích a patrem vyčleněným pro restauraci s vyhlídkovou terasou. Vše mělo být doplněno bazénem s wellness centrem, posilovnou a několika tělocvičnami. Plánovaná sportoviště kopírovala nabídku aquaparku o 200 metrů dále.

Vzhledem k tomu, že pozemek patří Brnu, výrazné slovo měla i místní radnice. V listopadu 2012 proběhlo veřejné setkání, na kterém se asi 150 obyvatel ozvalo proti stavbě. Na přelomu let 2012-3 radnice uspořádala anketu, v níž se většina tazatelů vyslovila proti výstavbě. Vznikla také petice a občané psali e-maily zastupitelům.

Vše vyvrcholilo v pondělí 11. března 2013, kdy byl na radnici městské části Brno – Kohoutovice doručen dopis od firmy V-Honey, že od stavby polyfunkčního centra ustupuje.

„Během několika měsíců se nám povedlo si uvědomit, jakou cenu má „obyčejná“ louka uprostřed sídliště. V územním plánu je totiž chyba – nechceme tu žádnou stavbu, ale jen louku s parkem. Proto organizujeme petici a budeme v tom pokračovat, neboť může přijít další firma s obdobným záměrem,“ říká Zbyněk Svoboda, jeden z organizátorů petice. „Pro nás celá věc skončí až se změnou územního plánu,“ dodává.

Více informací o stavbě, petici a fotografie naleznete na www.stamicova.cz.

Autoři: Dana Kalčíková, Zbyněk Svoboda

dne 13.3.2013, Dana Kalčíková, Zbyněk Svoboda

Další články v rubrice Hotel na louce