Kohoutovice.org
ekologicky laděný web pro Kohoutovice

Obyvatelé Kohoutovic ubránili louku před polyfunkčním centrem

Dana Kalčíková a Zbyněk Svoboda: Obyvatelé brněnského sídliště Kohoutovice slaví úspěch. Povedlo se jim přesvědčit místní radnici a firmu V-Honey, že nechtějí, aby na louce mezi paneláky vyrostlo polyfunkční centrum, které zde firma chtěla vybudovat. Záměr od počátku vzbuzoval velkou nevoli mezi obyvateli, kterým se nakonec podařilo firmu od záměru odradit.

„Je to cenné vítězství. Zpočátku to vypadalo až směšně – louka, na které sáňkují děti, se začala poměřovat se stavbou za 100 miliónů. Odhodlání místních obyvatel ubránit ji však bylo obdivuhodné,“ říká Dana Kalčíková z občanského sdružení Pro Kohoutovice, které se do boje proti stavbě zapojilo.

Jednu z největších zatím nezastavěných ploch v kohoutovickém sídlišti si před léty vyhlédla firma V-Honey, s.r.o. pro stavbu polyfunkčního centra. Sedmipatrovou budovu na místě, kde od postavení sídliště sáňkují generace dětí a kam chodí lidé z okolních domů na procházky, si zde dovedl představit málokdo. Obyvatelé sídliště se spojili a přesvědčili kohoutovickou radnici i firmu, aby od záměru upustili.

Pozemek je podle územního plánu Brna určen pro rekreaci a sport. Místo venkovních hřišť však firma přišla s výstavbou budovy se třemi patry podzemních garáží, hotelem o 26 pokojích a patrem vyčleněným pro restauraci s vyhlídkovou terasou. Vše mělo být doplněno bazénem s wellness centrem, posilovnou a několika tělocvičnami. Plánovaná sportoviště kopírovala nabídku aquaparku o 200 metrů dále.

Vzhledem k tomu, že pozemek patří Brnu, výrazné slovo měla i místní radnice. V listopadu 2012 proběhlo veřejné setkání, na kterém se asi 150 obyvatel ozvalo proti stavbě. Na přelomu let 2012-3 radnice uspořádala anketu, v níž se většina tazatelů vyslovila proti výstavbě. Vznikla také petice a občané psali e-maily zastupitelům.

Vše vyvrcholilo v pondělí 11. března 2013, kdy byl na radnici městské části Brno – Kohoutovice doručen dopis od firmy V-Honey, že od stavby polyfunkčního centra ustupuje.

„Během několika měsíců se nám povedlo si uvědomit, jakou cenu má „obyčejná“ louka uprostřed sídliště. V územním plánu je totiž chyba – nechceme tu žádnou stavbu, ale jen louku s parkem. Proto organizujeme petici a budeme v tom pokračovat, neboť může přijít další firma s obdobným záměrem,“ říká Zbyněk Svoboda, jeden z organizátorů petice. „Pro nás celá věc skončí až se změnou územního plánu,“ dodává.

Více informací o stavbě, petici a fotografie naleznete na www.stamicova.cz.

Autoři: Dana Kalčíková, Zbyněk Svoboda

dne 13.3.2013, Dana Kalčíková, Zbyněk Svoboda

Další články v rubrice Hotel na louce

 1. roman napsal:

  Nějak se zatím nemluví o tom,že o kus dál se má postavit nová budova radnice.

 2. M napsal:

  Můžete Romane požádat radní o zřízení diskuzního fóra na kohoutovice.cz (jistě v tom nebudou vidět problém, když jiné radnice internetová fóra provozují) a toto téma tam otevřít, pokud máte diskuzní absťák.

 3. Jakub Kořínek napsal:

  Romane,
  je od Vás hezké, že druhým lidem nabízíte zpětnou vazbu. Každý ji potřebuje. Koukám, že někteří zde si z toho něco odnesli, a jiní ne – jejich problém. Hlavně se chci ale zeptat, jak jste to myslel s tou radnicí? (“Nějak se zatím nemluví o tom,že o kus dál se má postavit nová budova radnice.”)

 4. Lukáš Stejskal napsal:

   
  Jakub: Plánuje se stavba nové Kohoutovické radnice, konkrétně tady: http://www.mapy.cz/s/6xZs (za zastávkou MHD Stamicova, tam jak stojí socha slunečních hodin). Já proti té stavbě v principu nic nemám, ale uvítal bych podrobnosti – resp. aby se zastupitelé vůbec uráčili nás o tom informovat v Kohoutovickém Sportu, pardon Kurýru.

 5. Jakub Kořínek napsal:

  Díky, Lukáši,
  to je ale přesně to místo, které jsem vám nedávno zkoušel vnutit jako alternativní polohu Černé prdly, včetně řešení širších vazeb. Osobně to jednoznačně podporuji, rád každému vysvětlím, proč. Teď je jen třeba dobře hlídat, aby se to nezvrhlo, což vždycky hrozí…

 6. Petra napsal:

  Navrhovaná poloha nové radnice má jistě své výhody…zajímalo by mě, co má radnice poté v plánu se stávajícím objektem radnice a prostory, kde sedí MOP. Dále by mě zajímalo, zda radnice uvažovala o spojení škol a radnici s MOPem přemístit do prázné školy..

 7. Eliška napsal:

  Původně měla být nová radnice v budově zdravotního střediska u horního Alberta, ale radnice se nemohla rozhoupat, až si to soukromý majitel rozmyslel a budovu prodal. Tato budova měla projít rozsáhlou rekonstrukcí vč. nádstavby dalšího patra. Co tak nějak upravit stávající objekt kde sídlí MOP (slučování škol si nemyslím, že je šťastný nápad). Tolik těch úředníku zase nemáme (a mít nemusíme), aby se tam nevlezli i s MOPem. Myslím, že poloha je víc než dobrá a pro všechny přístupná (parkoviště poblíž, stejně tak zastávka MHD). A vytvořilo by se tak i přirozené centrum Kohoutovic o které radnice už delší dobu usiluje.

 8. Jana Konečná napsal:

  Radnice si nechala vypracovat studii kvůli vhodnosti umístění radnice, je tam řada míst, mám dojem, že tohleto tam není.

 9. Jana Konečná napsal:

  Zkoušela jsem tu studii najít v info poskytnutých radnicí, viz https://www.kohoutovice.org/poskytnute-informace-radnice-kohoutovice/ , ale není tam. Přitom ji Dana Kalčíková vyžádala a dostala v lednu, tak by tam měla viset.

 10. roman napsal:

  Pro Jakuba:S tím dotazem jsem to myslel upřímně.Nikde jsem neslyšlel o podrobnostech.Tak mne napadlo zda při boji o louku či hotel se nemá “zapomenout” na výstavbu nové radnice.A jak s následných reakcí vidím tak je asi dost problém se dozvědět co tam vlastně bude stát.

 11. Spolino Pernetto napsal:

  Analýza – Brnu chybí deset tisíc parkovacích míst: “Vy Kohótkách só fakt divní, furt tam majó se fším problém!”, zní citace mnoha občanů jiných městských částí. A já mohu jen souhlasit. Inu, komu není vzájemné rady, tomu není hospodářské pomoci:D

Napsat komentář