První zastávkou pro nenáročné může být trafika v ulici Antonína Procházky. Neznám jejich sortiment, nicméně začínají hned brzy ráno. Zhruba o kilometr dále na nás čeká stánek na Prokofjevově ulici. Před časem býval otevřený nonstop, ale na základě připomínek občanů z blízkých domů, že je noční prodej ruší, byl jeho provoz časově omezen. Třetí zastávkou může být bar „U rybiček“, jak si někteří místní přejmenovali restauraci v blízkosti ulice Vaňhalova. Také tam čepují sudové víno.
Jenom o několik desítek metrů dále, v areálu „Lipska“ si můžeme vybrat ze dvou možností. Vedle prodejny masa a uzenin byla zhruba před rokem otevřena další vinotéka. Shodou okolností jsem zjistila, že v souvislosti s rekonstrukcí celého areálu je momentálně uzavřena, ale těší se na zákazníky po skončení stavebních prací.
A přejdeme-li na druhou stranu ulice, tak pod poštou sídlí již několik let další vinotéka. Nabízejí tady taky různé druhy kávy, ale za pochvalu stojí především skutečnost, že se snaží zkrášlit blízké okolí a na vlastní náklady tam vysazují truhlíky s letničkami.
Jedeme dál, kopcem vzhůru. U horního Alberta máme dvě možnosti, kde ochutnat a zakoupit vinný mok. První na nás číhá v areálu polikliniky. Dostaneme se tam jednak hlavním vstupem z náměstí, jak někteří optimisté tento prostor nazývají, tak rovněž zezadu z parkoviště od ulice Voříškova. A dalším stanovištěm pro milovníky královského nápoje je vinotéka v suterénu jednoho z blízkých panelových domů na Voříškově. Myslím, že byla jedna z prvních v Kohoutovicích. A aby nepřišli zkrátka ani obyvatelé lokality u konečné trolejbusu, tak svého času čepovali sudové víno také v blízké prodejně potravin. A pokud nepřestali, tak čepují dodnes.
Můj článek nemusí být vyčerpávající. Možná se někde skrývá další vinné doupě, o kterém nevím. Pominula jsem také všechny místní restaurace, které mají víno s největší pravděpodobností také na nápojovém lístku. Chtěla jsem jenom říct, že co se zdrojů vína týká, můžeme být optimisty. Tož na zdraví!
[nggallery id=6]
dne 18.7.2014, Helena Sedláčková
Další články v rubrice Zbylé - ostatní