Kohoutovice.org
kohoutovické eko - fórum

Kohoutovická inline dráha v širších souvislostech

brusle-thumbTento článek je doplněním článku předchozího „Skutečnost o Inline dráze v Kohoutovicích“. V optice nových a konkrétnějších informací bych rád objasnil časté dotazy a nejasnosti, které se v souvislosti s Kohoutovickou inline dráhou objevují.Kde se vzala myšlenka inline dráhy?

Původní záměr vybudovat inline dráhu je úzce spojen s myšlenkou rozšíření služeb pro cyklisty, inlinisty, sportovce a děti. Základem této myšlenky bylo vytvořit celkovou koncepci „cyklo-inline dopravy“, která by byla napojena na stezky u Anthroposu a z druhé strany, ke stezce od obory k přehradě. 

Je jasné, že kopce v Kohoutovicích jsou velmi příkré a není tedy z technické podstaty věci téměř možné všechny tyto úseky koncipovat jako inline dráhu. Současně je však možné se dohodnout s dalšími vlastníky (ve většině případů s Lesy Města Brna, a.s.), na vylepšení povrchu a jeho údržbě. Tím by bylo možné dosáhnout koncepčního řešení cyklo (inline) dopravy v okolí Kohoutovic. 

Možnost rozšířit tuto „službu“ občanům o inline ovál, který by byl současně polyfunkčním sportovištěm, se jevilo a jeví jako logické a pro Kohoutovice přínosné. Především se jedná o součást veřejného prostoru, který je teď bez větší péče ÚMČ a neodpovídá bezpečnostním požadavkům hřiště. Není zde ani vybavení, které by rozšířilo jeho možnosti a už vůbec zde není možné bruslit na inline bruslích. 

Pro koho se hřiště staví?

Logická otázka je, za jakých podmínek bude možné toto polyfunkční hřiště užívat? Rozhodnutí bude na příštím zastupitelstvu, jehož složení můžeme všichni ovlivnit v komunálních volbách 10. – 11. 10. 2014. Za sebe i za kohoutovickou KDU-ČSL zodpovědně říkám, že dlouhodobě podporujeme výstavbu tohoto hřiště spolu s myšlenkou, že bude sloužit primárně občanům. Jako ideální vidíme kombinaci, kdy v době školní výuky by měly přednost ve využívání tohoto hřiště školy, mimo ni by bylo toto hřiště zpřístupněno široké veřejnosti. A to bezplatně. 

Kdo je projektantem?

    Generálním projektantem je místní projekční kancelář EUROtrace s.r.o., se sídlem v Brně-Kohoutovicích. K tomu bych jen doplnil, že považuji za velmi vhodné, pokud zakázky podobných rozměrů získají místní dodavatelé, pokud se v dané lokalitě nacházejí a splňují potřebná kritéria.

Kdo je investor?

    Investorem je Statutární město Brno. Současně je i vlastníkem všech dotčených i sousedních pozemků, na kterých se má stavba uskutečnit.

Může se stavba vůbec uskutečnit?

    Z dostupných materiálů z března 2013, ve kterých se nachází vyjádření dotčených orgánů, vyplývá, že stavba může být v dané lokalitě za určitých předem daných podmínek uskutečněna. (Dotčené orgány: OÚPR, MMB OTS, Brněnské komunikace a.s. TSB, RWE, EON, SO 04, Brněnské vodárny a kanalizace, a.s.) Dne 31. 1. 2012 bylo vydáno rozhodnutí o stavebním povolení. V současné době již Rada města Brna vyhlásila výběrové řízení, do kterého je možné se přihlásit.

Jaké budou parametry dráhy?

    Nejedná se o dráhu pro mistrovství světa, ale má rekreační podobu v délce 201 m. Víceúčelové hřiště na míčové hry má plánované rozměry 43 x 23 m. Projekt samozřejmě počítá i se schodištěm, přístřeškem (2,5 x 5 m) a s prvky městského mobiliáře.

Bude se kácet a srovnávat se zemí?

    Kácení v projektu skutečně naplánováno je. Jedná se o 2 ks stromů a jeden keř, které budou v areálu sanovány náhradní výsadbou. Navržené výškové řešení maximálním způsobem respektuje stávající stav a rozdíl výšek nepřesáhne 15 cm.

Co si budeme moct na hřišti zahrát?

    Na hřišti 43 x 23 m bude možné dle projektu hrát házenou, malý fotbal, volejbal a košíkovou.

Bude v okolí nějaké zázemí?

    Projekt počítá s lavičkami, odpadkový koši, informačními tabulemi, pítkem pro osvěžení a zásuvkou na 230V. Součástí projektu je rekonstrukce stávajících betonových schodišť, která jsou již z části rozpadlá. Pro příchod z ulice Bellova bude vybudováno schodiště od nové branky v oplocení. Počítá se s celkem 3 branami. Dalším zařízením bude dřevěný přístřešek 5 x 2,5 m. 

Kdy bude hotovo? Kolik to vlastně bude stát?

    Kdy bude akce hotová, není v současné době známo. Z projektu vychází, že stavba měla započít 04/2014 a dokončení mělo být v termínu 12/2014. Každopádně konec lhůt pro podání nabídek e-zakazky.cz je 17. 7. 2014 Předpokládaná cena stavby je vyčíslena na 8 190 000 Kč.

Je pravda, že radnice o dráze jen mlčí?

    Úplná pravda to není. Příkladem jsou následující odkazy: Jedna z prvních zmínek o možnosti této dráhy je již v roce 2009 od Ing. Veselého, který v roce 2009 uvádí Kohoutovice jako jednu z možných lokalit pro výstavbu. Anketa z března roku 2010, kde se radnice ptá občanů, jaká varianta se jim zdá nejvhodnější. (Pozn. redakce: občané ovál zavrhli, chtěli upravit některý nezpevněný chodník). Novinový článek v denik.cz z února 2010. Na tento článek navazuje další tentokrát na serveru nejlepsi-adresa.cz. Náhled části výkresu z června letošního roku. Článek jednoho z bývalých radních na serveru brno-inline.cz.

Odkazů bude jistě více, takže nelze říci, že by inline dráha v Brně-Kohoutovicích byla novinkou. Spíše se jedná o spící Růženku, která se po čtyřech letech probudila k životu a blíží se čas, kdy by měla být zrealizována.

Závěr

    Pevně věřím, že vám tento článek pomohl najít odpovědi na mnohé dotazy týkající se chystané výstavby.

(Pozn. redakce: Podle informace MMB je k 14. 7. 2014 cena projektu 10.758 tis Kč. Z evropských fondů je přislíbena dotace 8.404 tis Kč, a to z regionálního operačního programu JV.)

Zdroj: kohoutovice.kdu.cz, redakčně upraveno.

dne 15.7.2014, Jakub Hruška, KDU-ČSL

Další články v rubrice Sportoviště chystá se

 1. Lukáš Stejskal napsal:

  Pane Hodku, můžete psát k věci, co se vám konkrétně nelíbí? Tohle jsou jen takové výkřiky do tmy, které do diskuze nic nepřináší.

  Přece to tady nechceme mít jako svého času v pořadu Kotel paní Jílkové:
  “Ááá, někdo se nám hlásí, na co se chcete pana poslance zeptat?”
  “TY HOVADO!!!”
  “Děkuji, má někdo další otázku?”

    

 2. Martin Hodek napsal:

  Pane Stejskal,to se také musíte opodívat na jiné články související s tématem.Jaksi nemohu psát stejné věci stejné ve dvou článcích.Ale v kostce…………moje připomínky se týkají technických vlastností hřiště,ceny,udržby,učelnosti celé stavby,možnodtí veřejného užívání a důvěryhodnosti celé stavby.Navíc se již delší dobu zajímám o přístup vedoucích person UMČ Kohoutovice ke komunikaci s obyvateli,jejich arogancí při komunikaci nejen o téma Inline dráhy ale i  OKO a dalších témat.A prosím,k Jílkové mne nepřirovnáívejte.Pravděpodobně to byl Vás oblíbený pořad ale ne můj.

 3. Helena Sedláčková napsal:

  Mnoho povyku pro nic – tak by se dala shrnout celá causa “Inline dráha na Pavlovské”. Stavební úřad kohoutovické radnice zastavil řízení o prodloužení platnosti stavebního povolení na stavbu Sportoviště – víceúčelový areál pod názvem “In-line dráha, ZŠ Pavlovská 16″ Brno, Kohoutovice – viz:  http://www.kohoutovice.cz/file/5196

 4. Petr Ledvina napsal:

   Stavební povolení je  platné do 3.11.2015. Úřad jen konstatoval, že prodloužení lhůt je proto bezpředmětné a vzal ho na jen vědomí (nazahájil žádné řízení). Stavba ale běží dál….

 5. Petra napsal:

  dobrý den, stavba inline okruhu už začala…

  http://www.zspavlovska.cz/zahajeni-stavby-in-line-drahy/#more-1018

  škoda, že na stránkách http://www.kohoutovice.cz nic není….

Napsat komentář