Kohoutovice.org
ekologicky laděný web pro Kohoutovice

Když si něco skutečně přeješ, jdi za tím!

Kania_1Náš příběh je skutečný. Když našemu hrdinovi bylo 17 let, tak se sbalil a odjel studovat do Ameriky. Protože nebyl tak bohatý, aby si mohl studium platit, tak si napřed musel zajistit financování svého plánu, tedy sehnat školu, která by mu poskytla i stipendium.

Tento mladý muž se jmenuje Ondřej Kania. Dnes je mu 22 let, vede vlastní firmu a na zkušenostech, které nasbíral, si postavil svůj byznys.

Do základní školy chodil na Pavlovskou v Kohoutovicích a nad jeho vysvědčením by mnohý rodič nejásal, jak sám prozradil. Vynikal ve dvou předmětech – angličtině a dějepisu. A tohoto svého talentu, těchto svých schopností, dokázal využít ve svůj prospěch. A tím se liší podle něj český školský systém, podle něhož se učil do svých 16 let, od toho v Americe. Cílem tamější výuky není vychovat univerzálního žáka, tzn. od každého něco. Snaží se objevit v každém člověku to, v čem je dobrý a v tom ho podporovat.

Na toto téma s ním rozmlouval nedávno i Karel Šíp, oblíbený český moderátor v nejsledovanějším pořadu České televize. Jak se člověk dostane do Všechnopárty?

„Jednoduše. Zazvonil telefon, zvedl jsem to a ozvala se asistentka pana Šípa. Pozvala mě a já to přijal. Proč právě mě? Zaujal jsem asi svým příběhem.“

Kdo chce, může si pořad pustit z televizního archívu na internetu. Uslyší příběh o tom, jak není jednoduché v mladém věku odejít z domova na druhý konec světa. Začít tam studovat a přitom si ještě nějak přivydělávat na živobytí. Třeba podomním prodejem. A to byl právě ten důležitý okamžik – Ondřej v sobě objevil obchodní talent. Musel hodně mluvit, komunikovat, nabízet, nenechat se odradit tisíci neúspěchy…pokud by zůstal doma v Brně, byl by z něho možná jenom málo úspěšný student.

V současné době je Ondřej Kania majitelem firmy, která se zabývá zprostředkováním studia v zahraničí. Jeho společníkem je další kohoutovický rodák Tomáš Jízdný. Kluci spolu chodili do školy, lítali po venku a nyní spolu podnikají. Smyslem článku není dělat reklamu jejich byznysu. Příběh Ondřeje zveřejňujeme proto, že může být inspirací pro jiné. Protože jak se píše v jedné slavné knize:

„Když si něco skutečně přeješ, tak jdi za tím. Nedej se ničím odradit a celý vesmír se spojí, abys své přání uskutečnil“.

dne 1.12.2015, Helena Sedláčková

Další články v rubrice Rozhovory

Napsat komentář