Duha nad Kohoutovicemi

Kohoutovice.org
občanský rozcestník pro Kohoutovice

K nové ulici, ve které se mohou stavět rodinné domy

PinosovaBylo to téměř jako poplašná zpráva. V Kurýru vyšel článek s titulkem „Jak se bude jmenovat?“ Psala jsem v něm o tom, že jsme v komisi pro informovanost dostali za úkol navrhnout nový název ulice, která má vzniknout za hřištěm Chalabalova. Zanedlouho mně volalo několik lidí a zajímali se o podrobnosti. Kde to přesně je, kolik tam bude domů, že by měli zájem si tam postavit rodinný dům, koho mají kontaktovat…atd. Tento dojem podpořil ještě na svém webu Jakub Hruška, když zveřejnil nějakou architektonickou studii, jak by domy mohly vypadat. Nebyl jediný, kdo byl trochu zmaten. Majitele dotčených pozemků kontaktovaly i realitní kanceláře a zajímaly se odkup. Jaká je tedy skutečnost?

Na kohoutovickém radničním webu vyšlo k této záležitosti strohé konstatování: „Výstavba rodinných domů bude zahájena v souladu s Územním plánem města Brna na základě požadavků soukromých vlastníků pozemků v této lokalitě.“

Vypravila jsem se tedy pátrat mezi tyto vlastníky. Co jsem zjistila? Že nic nevědí. Přesněji řečeno, někteří byli docela vyděšení z toho, že neslyšeli nic o tom, že by na jejich pozemku měl někdo stavět.  Jedná se o obyvatele domů na Potocké ulici. To je jedna z těch, která zbyla po původních starých Kohoutovicích. Za domky mají lidé dvorky, jak to tak dříve bývalo a za nimi se zvedá svah se zahrádkou. Většinou tam nic moc neroste a jediné trochu úrodnější místo je právě až na vrcholu svahu, tj. v místech, kde by měly stát ty nové domy.

Argument, který hovoří také proti výstavbě, je  skalnaté podloží této lokality. Podle vzpomínek některých starousedlíků si na toto místo brousili zuby už někteří prominenti bývalého komunistického režimu. A právě nevhodné podloží je odradilo. Za zmínku stojí i to, že toto místo, tedy potenciální stavební pozemky, skýtá  pohodovou promenádu. Po chodníku lemovaném vzrostlými břízkami chodí rády na procházku maminky s kočárky i starší občané. Jsou zde lavičky, kde se dá v klidu posedět, vyhřívat se na sluníčku a třeba jenom tak si povídat s kamarády.

Z výše uvedeného, tedy z rozhovorů s některými obyvateli Potocké, plyne, že kromě jednoho domu, kde již bylo vydáno stavební povolení, se hned tak stavět nebude.  A kdoví, jestli vůbec někdy bude.

Je tam ještě jeden háček. Podle informací pracovnice stavebního odboru si musí každý další potenciální stavebník vybudovat k domu na své náklady příjezdovou komunikaci, kterou by následně musel předat k užívání i pro další uživatele.

Takže zpráva, která se zprvu mohla jevit jako poplašná, se následně ukázala býti bublinou, která splaskla. V souladu s Územním plánem města Brna je možné v těchto místech stavět rodinné domy, to však neznamená, že se tam skutečně stavět budou.

dne 31.3.2016, Helena Sedláčková

Další články v rubrice Územní plán