Duha nad Kohoutovicemi

Kohoutovice.org
občanský rozcestník pro Kohoutovice

Herny z Lipska mohou v dohledné době zmizet

11. března 2013 Ústavní soud rozhodl, že obce mohou regulovat videoloterijní terminály (VLT) podle svého uvážení.
VLT jsou ve většině kohoutovických heren. Kohoutovická radnice tedy nyní může účinně regulovat přebujelý hazard na svém území.

Pamatujete se, jak vypadalo nákupní centrum Lipsko před sametovou revolucí a ještě nějakou dobu po ní? Srovnejte to s tím, jak vypadá dnes. Jeden rozdíl bije do očí – herny. Dřív jste si tu mohli dát na terase cukrárny zmrzlinový pohár, nakoupit si oblečení, boty, elektroniku… dnes aby třeba pro hřebíky nebo ponožky člověk jel až do města. Za to pokud byste se chtěli ve tři ráno opít a naházet do hracích automatů půlku výplaty, máte jen v Lipsku na výběr ze čtyř podniků. V celých Kohoutovicích je jich pak kolem desítky. Inu, pokrok nezastavíš.

Lipsko bývalo sympatické nákupní centrum, nenásilně integrované přímo do středu sídliště jako součást veřejného prostoru, dokonce i s malým náměstím. A dnes? Jako bychom se najednou ocitli v nějakém sociálně slabém sídlišti na okraji Mostu. Obří, kolotočářsky nevkusný světelný panel lákající na výhry v ruletě. Počítadlo jackpotu. Desítky metrů čtverečních zatemněných výloh. Zastávka s věčně vymlácenými skleněnými výplněmi. Je to bez nadsázky ostuda našeho sídliště. Vzpomeňte si na to, až se zase budou v Kurýrovi radní rozplývat nad krásami naší městské části.


Zastávky na Stamicové slouží v noci gamblerům k vybití frustrace z prohry.

Přinejmenším tři herny jsou přitom v Lipsku nelegálně. Porušují zákon č. 202/1990 Sb., podle kterého nesmí být vydáno povolení k provozování výherních hracích přístrojů  mj. v sousedství zařízení zdravotní péče. A jedno takové zařízení se přímo v Lipsku nachází.

Tento neutěšený stav se ovšem může brzo změnit k lepšímu. Začátkem dubna 2013 začalo Ministerstvo financí na podnět města Brna rušit v Brně videoloterijní terminály (VLT), které byly povoleny neoprávněně, tzn. v rozporu s ustanovením o sousedství. To se týká i heren v Lipsku.

11. března 2013 pak Ústavní soud rozhodl, že obce mohou regulovat VLT podle svého uvážení. Původně o nich nesměly rozhodovat až do konce roku 2014, což Ústavní soud vyhodnotil jako nepřípustný zásah do práva na samosprávu. V praxi to znamená, že odteď bude o hernách rozhodovat přímo město a městská část.

Naše radniční koalice ODS a ČSSD se bohužel zdá být hazardu spíše nakloněna. Dokonce hernám na čas povolila inzerci v Kohoutovickém Kurýru a obecně příliš nejeví zájem o systematické řešení negativních dopadů hazardů, např. opakovaného rušení nočního klidu a vandalství v objektu Lipsko. Doteď mohla radnice jednoduše říct, že s hernami provozujícími videoloterijní terminály (a těch je v Kohoutovicích většina) nemůže nic dělat. Ale to už neplatí.

Co se občanské vybavenosti týče, troufám si i bez průzkumu veřejného mínění říct, že většina občanů by místo bohatého výběru heren uvítala spíš prodejnu domácích potřeb, obuvi, textilu, prostě jakékoliv normální obchody. Aby už člověk nemusel pro hřebík jezdit do města, chcete-li. Aby lidé mohli klidně spát, namísto aby byli celou noc rušeni hlukem z těchto podniků. A v neposlední řadě abychom patologickým hráčům závislým na výherních automatech usnadnili překonání této závislosti. Žádejme po radnici, ať tento problém řeší a to co nejdřív. A pokud zastupitelé v tomto ohledu zůstanou nečinní nebo dokonce půjdou provozovatelům hracích automatů na ruku, můžeme jim za to příští rok „poděkovat“ ve volbách.

dne 12.4.2013, Lukáš Stejskal

Další články v rubrice Zbylé - ostatní