Duha nad Kohoutovicemi

Kohoutovice.org
občanský rozcestník pro Kohoutovice

Dělníci přestaví 230 bytů v Kohoutovicích. Opravy přijdou na 46 milionů korun

jadroJeště letos si lidé z brněnské městské části Kohoutovice užijí nové koupelny v obecních bytech. Na začátku prázdnin tam dělníci totiž začnou přestavovat 230 starých bytových jader. Prvního července se pustí do práce ve třech bytových domech v Stamicově ulici a jednoho v Bellově.

Přestavba jednoho bytového jádra bude trvat zhruba tři týdny. Byty v té době moc obyvatelné nebudou. „Těm, kteří nebudou chtít dobu oprav přečkat u známých nebo blízkých, nabídneme provizorní bydlení v kohoutovických bytech. Takových lidí ale stejně bude minimum,“ myslí si kohoutovický starosta Petr Šafařík.

Dělníci nejdříve kompletně odstraní stará umakartová jádra s koupelnami a toaletami. Zlikvidují také podlahy v kuchyni a předsíni. „Nové jádro postaví ze sádrokartonu. V bytě položí nové rozvody vody nebo elektřiny,“ upřesnil opravy Šafařík.

Nájemníci si po nastěhování zpátky užijí novou kuchyňskou linku, koupelnu nebo toalety. Čekají je také nové obklady a podlahy.

Byt v novém netrpělivě očekává například místní Ludvík Dolejší, který v Stamicově ulici bydlí. „Jádra už odsloužila a mají to nejlepší za sebou. Na nová se moc těším, už byla potřeba. Hlavně novou koupelnu jsme si přáli dlouho,“ informoval Dolejší.

Přestavby mají stát šestačtyřicet milionů korun. Na opravu dostane městská část dotaci z magistrátu. „Město nám přispěje více než jedenácti miliony korun,“ upřesnil starosta Kohoutovic Petr Šafařík.

Dotace na opravu kohoutovických bytů tento týden schválila Rada města Brna. „Příští úterý ji musí potvrdit ještě zastupitelstvo města. Pak bude možné postupovat dál,“ uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára. Městská část potom bude hledat firmu, která se oprav ujme.

Po opravách bytů přijde na řadu také sedm výtahů v opravovaných domech na Stamicově ulici a jeden v bytovém domě na Libušině třídě. „Ty staré zničí dělníci při opravách. Za sedm nových zaplatí město deset milionů korun,“ doplnil Šafařík.

(Poznámka redakce Kohoutovice.org: Od paní Grulichové, referentky správy bytového fondu na kohoutovické radnici, jsme získali informaci, že vedení radnice (ČSSD a další koaliční strany) má v úmyslu zvládnout výměnu všech jader v kohoutovických obecních bytech ještě v tomto volebním období, to znamená do konce roku 2018. Otázkou zatím zůstává, jak bude řešena situace nájemníků, kteří si již vyměnili jádra na vlastní náklady – toto je aktuálně předmětem jednání kohoutovických politiků.)

Přetiskli jsme s laskavým svolením redakce Rovnosti, zdroj viz brnensky.denik.cz

 

Zdroj: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/delnici-prestavi-230-bytu-v-kohoutovicich-opravy-prijdou-na-46-milionu-korun-20150515.html

dne 19.5.2015, Ema Zezulová, Rovnost

Další články v rubrice Byty opravy, MOP