Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Chceme, aby bylo Brno městem pro auta, nebo pro lidi?

Místa je tu málo a auta jsou na prostor velmi náročná. Potřebují někde parkovat, někudy projíždět. Navíc jsou pro lidi nebezpečná, z výfuků jim vychází zdraví škodlivá směska, kterou všichni dýcháme, jsou hlučná, dokážou snadno těžce zranit či usmrtit. Na západ či jih od našich hranic dnes budují tzv. města krátkých vzdáleností. Města, kde obyvatelé nemusí dojíždět daleko do práce, za službami či za zábavou. Budují je jako pestrou mozaiku. Důraz je kladen na to, aby vše potřebné bylo dosažitelné nejlépe pěšky či jízdou po bezpečné cyklostezce.

V Brně jsme v tomto zamrzli. V Kohoutovicích jen bydlíme, za prací i službami musíme jezdit jinam a daleko. Uživatele aut hýčkáme, stavíme pro ně nové silnice, parkoviště, obchody přizpůsobujeme právě jim. Chodci a cyklisté jsou odsunuti na vedlejší kolej.

Měli bychom začít budovat Kohoutovice dle principů města krátkých vzdáleností a přestat je přizpůsobovat autům. Umožnit novou výstavbu takových zařízení, která potřebují především místní obyvatelé a dojdou do nich pěšky. To znamená nebudovat obchody typu Lidl či megalomanské fotbalové hřiště, kam se sjíždí lidé z širokého okolí autem, ale malé obchody či sportoviště, kam si rádi zajdou obyvatelé z okolních domů pěšky. Na prvním místě bychom měli zabezpečit pohodlí a bezpečí pro pěší (opravené chodníky, bezpečné přechody, zkracování tras pro pěší). Na druhém místě pohodlí a bezpečí pro cyklisty (vybudování cyklostezek oddělených od automobilového provozu). Nevadí, že jsme na kopci, elektrokola a elektrokoloběžky si s kopcem snadno poradí. Zapomínat bychom neměli ani na cestující MHD.

Uživatelé automobilů by si měli uvědomit, že jejich auta zabírají veřejný prostor a snižují kvalitu bydlení. Budování nových parkovacích míst současnou situaci zhorší. Umožní nákup dalších aut, která již dnes zahlcují město. Pro chodce či cyklisty bude město nebezpečnější. A to v roce 2020 bylo Brno nejnebezpečnějším městem v ČR – auta 12 lidí usmrtila a 60 těžce zranila. V Kohoutovicích by měly být zavedeny tzv. modré zóny a za parkování by se mělo začít platit. První auto v rodině bude zpoplatněno jen symbolicky, další auta či karavany pak výrazně více. Bude pak na každém majiteli, jak situaci vyhodnotí a zda ipřes vysoký poplatek bude více aut potřebovat.

Zdroj: Kohoutovický kurýr 10/2021

dne 20.11.2021, Dana Kalčíková, členka rady (Zelení a nezávislí)

Další články v rubrice Parkování, garáže

Napsat komentář