Kohoutovice.org
ekologicky laděný web pro Kohoutovice

Brambory z automatu? V Kohoutovicích v něm lidé nakoupí i jablka a cibuli

Brambory, cibuli nebo jablka od lokálních pěstitelů, si lidé nově nakoupí ve speciálním automatu v brněnských Kohoutovicích (pozn. redakce: stojí u dolního Alberta, pod "Lipskem". Redaktorka vyzkoušela nákup cibule s česnekem a je to kvalitní, jednoduché, o čtvrtinu levnější než v Albertu, jednoduchá platba v hotovosti i kartou - oboje vyzkoušela, a navíc dobrý pocit z podpory místních zemědělců.)

Výpěstky zájemci nakoupí u kohoutovického obchodního centra Lipsko, čerstvá zelenina tam dosud chyběla i ve stánkovém prodeji. Výhodou stroje je zelenina a ovoce výhradně od českých zemědělců, na jejich čerstvost dohlíží systém topení a klimatizace, který se tvůrcům povedlo vyvinout. V nabídce je například tříkilový balík brambor odrůdy Soraya, kilo a půl cibule s česnekem nebo půl druhého kila jablek Idared. Za brambory a jablka zaplatí lidé pětapadesát korun, za balíček s cibulí a česnekem připlatí o pět korun navíc.

Nákup i platba mají jednoduchý postup. Na elektronickém displeji zákazník navolí, co chce koupit a kartou či mincemi následně zaplatí. Automat poté zákazníkovi do několika vteřin vydá požadovanou surovinu. „Nyní zhodnotíme, jaká bude po produktech poptávka. Máme před sebou dva nebo tři měsíce sezony, kdy bude automat fungovat, předpokládaná doba prodeje bude zhruba do začátku května,“ sdělil redaktorce Deníku přímo na místě autor nápadu Petr Grünwald.

Důvodem přerušení provozu před létem je dostupnost ovoce a zeleniny od jihomoravských pěstitelů. V budoucnu by se Bramat mohl objevit rovněž v brněnských Žabovřeskách, denní provoz vyjde na jednotky korun. „Nabídku pak budeme postupně obměňovat, hodně dáváme na zpětnou vazbu od lidí,“ dodal Grünwald.

První zeleninový automat vznikl ve městě již v uplynulých měsících, konkrétně v Řečkovicích. Po první sezóně, kterou Bramaty v Brně prožijí, budou tvůrci teprve vyhodnocovat zákaznický zájem.

Redakčně zkráceno, celý článek i s foto a videem viz https://brnensky.denik.cz

dne 17.1.2023, Terezie Sekáčová, Denik.cz

Další články v rubrice Zbylé - ostatní

Napsat komentář