Duha nad Kohoutovicemi

Kohoutovice.org
občanský rozcestník pro Kohoutovice

Bez výhod, říká starosta Bystrce o rezidentním parkování

V Jundrově a části Komína začnou letos platit modré zóny, v srpnu a po skončení prázdnin. Do sousední Bystrce se ale modré zóny jen tak nerozšíří. Nechtějí je tamní obyvatelé ani vedení městské části. / V systému rezidentního parkování mají rezidenti ve srovnání s návštěvníky výrazně výhodnější tarif. Zároveň mohou svá auta nechat nejen v oblasti, do které náleží, ale i v těch sousedících. Jedná se o princip květinky.

Názory bystrckých obyvatel zjišťovalo vedení městské části prostřednictvím nezávazné ankety, kde lidé mohli hlasovat, zda si v Bystrci zavedení rezidentního parkování přejí. „Tu anketu velmi významně převážil počet diskutujících, kteří modré zóny nechtěli zavádět,“ řekl pro Brněnský deník Rovnost starosta brněnské Bystrce Tomáš Kratochvíl.

Dodal také, že podobná nálada převažovala v diskuzích na sociálních sítích. „Když jsme sledovali nějaké facebookové diskuze v různých skupinách Bystrce, byl ten obrázek stejný. Velká většina modré zóny nechtěla,“ podotkl Kratochvíl.

Sám se aktuálně nepřiklání k žádné z variant. „Jsem pořád na rozpacích. Za mě to nepřinese nová parkovací místa. Naopak by stávajících parkovacích míst ubylo, pokud by se dělalo dopravní značení dle nových norem,“ argumentoval bystrcký starosta s tím, že by Brňané v Bystrci nezískali se zavedením rezidentního parkování téměř žádné výhody.

Opoziční zastupitel Antonino Milicia upozornil, že se vedení městské části nechalo spíše strhnout emocemi, které se mezi bystrckými obyvateli projevovaly na téma rezidentního parkování na sociálních sítích. Přijetí modrých zón v městské části označil za v budoucnu nevyhnutelné. „Názory, které na sociálních sítích zaznívaly, byly velmi často nepodložené skutečným stavem věci,“ reagoval Milicia.

Důležité je podle něj problém řešit racionálně a s jasnou strategií parkování či vizí do nejbližších let. „Nejsem zastánce jednoho nebo druhého, ale myslím, že je potřeba o těchto problémech přemýšlet racionálně, bez emocí a podléhání populismu,“ pokračoval Milicia.

Zmínil rovněž možné dlouhé čekání na zavedení modrých zón v případě, že by se vedení Bystrce rozhodlo k systému rezidentního parkování připojit. „Pokud třeba za rok v zimě zjistíme, že máme problém, může trvat dva až tři roky, než se ho podaří vyřešit,“ sdělil.

Povinnost modrých zón

Povinnost připojit se k systému modrých zón vedení městské části nemá. Zda rezidentní parkování v Bystrci vznikne, nebo ne, je zcela na rozhodnutí tamních představitelů. „Cílem rezidentního parkování je usnadnit parkování lidem, kteří mají v lokalitě bydliště nebo sídlo provozovny či firmy,“ poznamenal mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Rezidenti proto mají ve srovnání s návštěvníky výrazně výhodnější tarif. „Zároveň lidé s dlouhodobým parkovacím oprávněním mohou svá auta nechat nejen v oblasti, do které náleží, ale i v těch sousedících. Jedná se o princip květinky,“ doplnil Poňuchálek.

V harmonogramu rozšiřování modrých zón v letošním ani příštím roce Bystrc ani její část nefiguruje. Plán zavádění rezidentního parkování v roce 2027 chce vedení města projednat v nadcházejících měsících. „Do doby předložení do orgánů vedení města to nebudeme více specifikovat, a to i vzhledem k tomu, že se dokument teprve připravuje a finalizuje,“ uvedl Poňuchálek.

Zdroj: Terezie Heinz, Brněnský deník https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/brno-bystrc-rezidentni-parkovani-modre-zony-odpor-odmitnuti-rozsirovani.html

dne 1.4.2025

Další články v rubrice Od sousedů

Další články v rubrice Parkování, garáže