Kohoutovice.org
rozcestník pro Kohoutovice

Beton nebo tráva? Chystá se inline dráha na Pavlovské

hriste_brusle_inline_draha_thumbNa místě starého hřiště za ZŠ Pavlovská se má stavět inline dráha. Přípravy jdou do finiše - stavební povolení je uděleno a brněnští radní příští měsíc vyberou stavební firmu. Zatímco někteří občané už se těší, až vyjedou s bruslemi na nový ovál, jiní novou stavbu nevítají. Napsala nám obyvatelka Kohoutovic, která by raději zachovala původní ráz místa, tedy staré travnaté hřiště a louku. Stěžuje si, že s okolo bydlícími obyvateli chystanou stavbu nikdo veřejně neprojednal.

„Již dlouho vím, že za školou na Pavlovské, kde je v současné době krásná louka, výjimečná tím, že na ni nemají přístup pejskové a je tedy prosta jejich výměšků, se má stavět betonová dráha pro inline bruslení. Dráha má mít šířku 6 metrů, snad nějaký ovál, uprostřed kterého bude vícefunkční hřiště. Jsem člověk přírodní a pěkná zelená louka se stromy je mi vždy tak nějak bližší než všechny tvary betonu, které si lze představit. Myslím si, že není třeba hned betonovat, že i na louce je možné se sportovně vyžít, zahrát si baseball, UFO, nakonec i ten fotbal se lépe hraje na trávě…. Bohužel zřejmě zůstávám se svým názorem na zachování louky jediná.

Záměr (bez konkrétních informací) byl poprvé předložen rodičům na třídní schůzce někdy loni jako hotová věc, zdálo se, že projekt vznikl na podnět školy, která jej navrhla a prosadila. S veřejně vyslovenými negativními ohlasy jsem se zatím nesetkala.

Přesto se podle mého názoru nejedná o férový přístup – možná radnice a možná také školy. Neproběhlo žádné veřejné projednání plánu, nikde nemohu najít přesné plány hřiště, škola projekt pouze oznámila rodičům, ostatní veřejnost možná nic netuší. Ani na stránkách Občanského sdružení Kohoutovice není o novém hřišti (betonu) zmínka. Škola se tváří, že do jejích plánů nejspíš nikomu nic není, zdálo by se, že všichni se na nové hřiště těší. Přesto při osobních rozhovorech zjišťuji, že i dalším lidem by více vyhovovala tráva. Stávající hříště je totiž veřejné, za plotem sice, ale přístupné, malé děti mají možnost si hrát na písku v doskočišti, jsou zde branky na fotbal a úplně u lesa i nepoužívané chátrající hřiště na basketbal. Chodí si sem hrát děti ze školní družinky, tradičně se zde pořádají oslavy jara v keltském stylu (čarodějnice), je možné zde udělat táborák, po domluvě i stanovat. Prostor nabízí volnost a svobodu. Podle mého názoru málokterá škola se může pyšnit podobným prostředím a možnostmi.

zs-pavlovska-earth-400
nová inline dráha bude umístěna za ZŠ Pavlovská

Prosím Vás proto, zda by nebylo možné prostřednictvím vašich stránek informovat veřejnost o tom, co se na louce plánuje, zjistit více informací a snad i zabránit zničení zelené louky. Zejména proto, že v Kohoutovicích je dostatek betonových hřišť, v řadě případů zanedbaných a nepoužívaných – jakoby se podle počtu nově vyšlapaných cest zdálo, že lidé jdou raději do lesa než na hřiště a chodí spíše po hliněné cestě než po té asfaltové. O betonovém “prokletí” by nejlépe mohla vyprávět školka Safirka, která byla nucena zchátralé betonové hřiště ve svém objektu zrekonstruovat (podle mého názoru dost neuspokojivým způsobem – zalili beton polyuretanem, je to prý bezpečné, když dítě spadne. Po dvou letech to konečně přestalo páchnout..), raději by sice měli trávník, ale odstranění betonu by bylo příliš nákladné….jaký paradox.“

Autorka ve svém článku vyjadřuje svůj názor na tuto věc. Nepřála si zveřejnit své jméno a její přání respektujeme. Není to anonym. Článek zveřejňujeme jako námět do diskuse.

Co si o tom myslíte vy? Těšíme se na vaše názory.

dne 13.6.2014, občanka Kohoutovic (nepřála si uvést jméno)

Další články v rubrice Sportoviště

Translate »