Nejdřív malé ohlédnutí: máte za sebou čtyři roky v občanském sdružení Pro Kohoutovice. Co si myslíte, že se Vám nepovedlo a co naopak povedlo, z čeho máte radost?
K cílům: „Hlavním cílem bude asi rozsvítit v té temné místnosti s nápisem Radnice.“
K dotacím z EU: „Kohoutovice naprosto nevyužívají možnosti, které se jim nabízí.“
K investicím do bytů: …kam mizí 10 % z nájmů v obecních bytech a proč si je radnice bere, když může požádat o dotace a peníze z nájmů investovat zpět do obecních bytů.
K MOPu: Obdobně by se mělo rozsvítit i ve firmě s názvem MOP Brno, s.r.o., která patří městu a spravuje v Kohoutovicích všechny městské byty. Veřejnost má právo vědět, komu a na co jdou veřejné prostředky.
Když jsme sdružení zakládali, tak jsme plánovali organizovat spoustu akcí, které nám v Kohoutovicích chyběly. Původně jsme vlastně chtěli být spíše okrašlovacím spolkem. Bohužel pak se to nějak zvrtlo, začaly se k nám dostávat především díky Martinovi Anderovi z celoměstského zastupitelstva informace o změnách územního plánu, o plánovaných prodejích pozemků a my jsme pak většinu našeho volného času věnovali „hašení“ těchto požárů. Byla to změna územního plánu mezi Chopinovou a Bellovou, kde se měl les změnit na plochy pro parkoviště. Pak „Černá perla“, kdy se měl stavět hotel s třemi patry garáž í převlečený za sportovní centrum na louce u Lipska. Stále žije staronový projekt stavby stometrového vysílače na Hobrtenkách, kterému místní stavební úřad opakovaně prodloužil platnost stavebního povolení. Měl se měnit územní plán na Jurance, kde se měly ze zahrad stát stavební pozemky, aniž by kdokoli řešil dopravní napojení a infrastrukturu těchto pozemků. Má se zastavovat lokalita Oko, o které místní radnice taky úspěšně mlží. Takže nepovedlo se hlavně naplnit tu část, která měla za cíl zpříjemnit život v Kohoutovicích pořádáním akcí, zlepšováním vzhledu veřejných prostranství a podobně. Povedlo se nám jednotlivé „kauzy“ zviditelnit a vytáhnout obyvatele z jejich domovů na veřejná setkání, která ukázala radnici, že si nemůže za zády obyvatel dělat to, na čem se domluví s nějakým investorem za zavřenými dveřmi. Z těch setkání mám asi největší radost – ukázalo se tam, že nejsme osamocení „bojovníci proti všemu“, jak se o nás občas psalo v Kohoutovicém Kurýru, ale že se jedná o většinový názor obyvatel Kohoutovic.
Zelení a nezávislí, sdružení pro Kohoutovice vstoupilo poprvé do kohoutovického zastupitelstva. Skončili jste druzí se třemi mandáty, šest stran za vámi dostalo maximálně dva. Proč si myslíte, že jste ve volbách uspěli?
Řekla bych, že kvůli billboardům a reklamám po celých Kohoutovicích to asi nebylo… Odhaduji, že jsme uspěli hlavně díky stylu, kterým tu koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL vládla. Nikdo nic neví, radnice připomíná obrovskou temnou místnost, do které zvenčí vůbec nevidíte, s lidmi se vůbec nekomunikuje, o důležitých věcech se rozhoduje neprůhledně za zavřenými dveřmi, veřejnosti se předkládají oslavné sebepropagující články na sebe sama v Kohoutovickém kurýru, který v mnohém připomíná Rudé Právo před rokem 1989, cenzura na každém kroku. Já jsem to už brala trochu s humorem – o našem sdružení za 4 roky v Kohoutovickém kurýru nepadla jediná informace, která by nás jmenovala. Občas jsme se tam ale vyskytli jako živly, které jsou zásadně proti všemu a nepřejí rozvoji. Prostě jako za socializmu. Takže nás volili nejspíše především ti, kterým se tohle všechno už zajídá a viděli v nás alternativu, která to změní.
V následujících čtyřech letech jste nejsilnější opoziční stranou. Jaké hlavní cíle si kladete?
Hlavním cílem bude asi rozsvítit v té temné místnosti s nápisem Radnice, otevřít všecha okna a dveře dokořán a nechat lidi, kteří o to budou mít zájem, vstoupit dovnitř. Obdobně by se mělo rozsvítit i ve firmě s názvem MOP Brno, s.r.o., která patří městu a spravuje v Kohoutovicích všechny městské byty. Veřejnost má právo vědět, komu a na co jdou veřejné prostředky. Má právo kontrolovat, zda náhodou peníze neputují záhadným způsobem příbuzným či milenkám přes zakázky zadávané bez výběrového řízení. Má právo vědět, za co se utrácí peníze z nájmů v obecních bytech. Má právo vědět, komu jsou přidělovány obecní byty, jestli spravedlivě potřebným, nebo rodinným příslušníkům vyvolených. Má právo ptát se zastupitelů, proč rozhodli, jak rozhodli nebo prostě na cokoli, na co se chtějí zeptat a souvisí to s jejich činností zastupitele. Veřejnost má právo spolurozhodovat o tom, jak budou Kohoutovice vypadat a kam se budou vyvíjet. Má právo číst necenzurovaný obecní zpravodaj a informace získávat prostřednictvím internetu. Tohle je dnes naprosto normální, stačí se podívat do sousedního Nového Lískovce nebo Jundrova. Už jen z obsahu jejich webových stránek budete mít slušný šok. Vedle toho samozřejmě budeme chtít splnit maximum z našeho volebního programu. Lidem jsme to slíbili a sliby se mají plnit, i když jsme skončili v opozici. Uvidíme, jak budeme úspěšní.
Máte za sebou coby zastupitelé – nováčci povolební vyjednávání a ustavující zasedání zastupitelstva. Co vás nejvíc překvapilo mile a co nemile?
Především je třeba přiznat, že jsme od začátku věděli, že jsme v opozici. O nějaké vyjednávání tak nikdy nešlo. V rámci těch setkání jsme se především učili, jak to celé probíhá. Se všemi jsme se sešli, seznámili se navzájem, řekli si, v čem kdo vidí priority svého působení v zastupitelstvu. O nějakých milých či nemilých překvapeních je těžké hovořit. Prostě proběhla výměna názorů. Snad jen jsem si uvědomila zatím nečekaný rozměr politiky – dostáváte se k jednomu stolu s lidmi, kteří vám mohou být velmi nesympatičtí, oni na vás sypou ne zrovna lichotivé výroky, případně vás přesvědčují o svojí pravdě, kterou považujete za naprosto zvrácenou, a vy tam musíte sedět a poslouchat to.
Jste odbornicí na dotace z fondů ČR a EU. Jaké možnosti nebo příležitosti vidíte v tomto směru pro Kohoutovice?
Dotace jsou docela široké téma. Dle mého názoru Kohoutovice naprosto nevyužívají možnosti, které se jim nabízí. Z dotací z EU se na Českou republiku snáší už 7 let zlatý déšť. Kdo chce, tak si nachytá. Ovšem musíte chtít. Stačí se podívat do Nového Lískovce – zateplené školy, opravená školní hřiště otevřená po vyučování zadarmo veřejnosti, park Pod plachtami, opravený lesopark, mezinárodní projekty na výměnu zkušeností. Tohle všechno (a možná i víc, radši to moc nesleduji, aby mi zbytečně nestoupal tlak) proto, že jejich jediná uvolněná politička, která tam dělá starostku, prostě chce (a hovoří plynně anglicky a německy, bez čehož by si na mezinárodní projekt ani nesáhla). Když se podíváte do Kohoutovic – 3 uvolnění politici na plný úvazek a když jsem se zeptala, které projekty podpořené z EU radnice řešila, tak mi odpověděli, že mnohé, a konkrétně zmínili jen jeden, a to ještě budoucí – stavbu oválu u ZŠ Pavlovská. Z toho rychle poznáte, co politici skutečně chtějí – klidné, velmi dobře placené místo, kde nemusí nic dělat, nebo získat dotace, pro které se musí něco udělat a jsou s tím občas problémy? Česká republika má před sebou posledních 6 let, kdy se ten zlatý déšť ještě bude snášet. Pak už budeme v rámci EU příliš bohatá země a peníze se přesunou dál na východ. Bude především na starostovi a uvolněném místostarostovi, jestli skutečně budou chtít ty peníze chytit a využít je, nebo se spokojí s pohodlnou rentou, kterou budou dostávat 4 roky, i když nebudou nic dělat, jako tomu bylo dosud. My se na to budeme moci dívat bohužel jen zpovzdálí…
Čím se profesně nyní zabýváte?
Posledních asi 6 let ze zabývám dotacemi a projekty, které jsou podporovány převážně z fondů EU. Za tu dobu jsem „vytáhla“ pro svoje zákazníky na různé projekty asi 200 mil. Kč. Některé projekty přímo realizuji, občas je i hodnotím. Jde o psychicky náročnou práci. Neustále žijete v napětí, že někde něco uděláte špatně a úřad vám udělí vysokou pokutu. Stále musíte být k dispozici úředníkům a odpovídat do 5 pracovních dní bez ohledů na vánoce či dovolenou, stále musíte být on-line a na dovolenou jezdit jen s počítačem a všemi soubory, které by náhodou úředníky mohly zajímat. V příštím roce nastane asi roční přestávka vynucená neschopností České republiky začít čerpat peníze z EU v novém programovém období, které začalo už 1. 1. 2014. Takže co se týče budoucnosti, tak se ještě uvidí.
Je něco dalšího, co byste chtěla našim čtenářům sdělit?
Chtěla bych poděkovat všem, kteří nám věřili a volili nás. Díky vám jsme mohli strčit hned 3 nohy do těch zavřených dveří s nápisem Radnice. Pokusíme se toho maximálně využít a doufám, že nás v tom nenecháte samotné a pomůžete nám rozsvítit a pootevírat všechna okna. Začít můžete třeba na zasedání zastupitelstva. To nejbližší 17. prosince bude projednávat rozpočet na příští rok. Přijďte se zeptat například na to, kam mizí 10 % z nájmů v obecních bytech a proč si je radnice bere, když může požádat o dotace a peníze z nájmů investovat zpět do obecních bytů. Pak se taky omlouvám za dlouhé odpovědi, snad to někdo dočetl až do konce …
Děkuji za rozhovor.
dne 22.11.2014, Jana Konečná
Další články v rubrice Rozhovory