Duha nad Kohoutovicemi

Kohoutovice.org
občanský rozcestník pro Kohoutovice

Zastupitel Dalimil Ospalý: Náklady s provozem „kulturního domu“ musí pokrýt soukromý subjekt

ospalyTřetí nejsilnější stranou v kohoutovickém zastupitelstvu podle počtu hlasů je TOP 09. Lídrem a zakladatelem místní organizace v Kohoutovicích je Dalimil Ospalý, který se stal zastupitelem již po třetí volební období. Oslovili jsme ho, stejně jako před časem představitele ČSSD a následně Zelených a Nezávislých, a ptali jsme na to, co čtenáře může zajímat.


Máte za sebou osm let coby opoziční kohoutovický zastupitel. 

Dovolím si Vás mírně poopravit. První 4 roky jsem strávil jako nestraník za „Občané pro Kohoutovice“ v koalici. V opozici jsem tedy „teprve“ 5. rok. Je to jak ve vrcholovém sportu. I ti nejlepší několikrát prohrají, než stanou na postech nejvyšších. My na to jdeme jen opačně smiley.

TOP 09 skončila třetí a je opět v opozici, není členem vládnoucí koalice v Kohoutovicích. Proč vás vítěz nepřivzal a vybral si jiného partnera?

Vidíte, s těmi porážkami to není zase tak tragické. V roce 2006 druhé místo, v roce 2010 třetí místo a za další 4 roky jeho obhajoba. TOP 09 je pravicová konzervativní strana. Těžko se hledá zásadní programový průnik s vítězem, který má levicové vidění světa. Jeden z bývalých primátorů těsně před volbami prohlásil, že v Brně nejsou ani modré ani oranžové chodníky. S tím nemohu souhlasit. I na komunální úrovni se projevuje, kdo vede radnici. Levicoví zastupitelé budou mít vždy blíže k zachování obecního majetku, k přidělování městských bytů žadatelům a k vypisování veřejných zakázek spojených s údržbou a postupnou rekonstrukcí těchto nemovitostí. Ti pravicoví jsou přesvědčeni, že o majetek se nejlépe a nejhospodárněji stará jejich vlastník, a proto budou v Kohoutovicích podporovat privatizaci městských bytů a hlasovat pro investice pouze do takových projektů, které si na svůj provoz vydělají vlastní činností a nebudou muset být dotovány z jiných zdrojů (třeba z nájemného neprivatizovaných bytů).

Na jednání zastupitelstva se často se vyjadřujete k projednávaným bodům a jste vždy dobře připravený. S jedním návrhem jste přišel již na první ustavující zasedání zastupitelstva. O co šlo a s jakým ohlasem jste se setkal?

V letech 2009-2010 jsme byli v opozici osamoceni jako jediná demokratická politická strana (v opozici byl také zastupitel J. Stuchlík za Občané pro Kohoutovice – pozn. red.) To se pak musíte připravit konstruktivně téměř na každý bod programu zastupitelstva, jinak by starosta z důvodu absence rozprav skončil jednání během 30 minut a šlo by se domů. V listopadu 2014 jsem navrhoval změnu pravidel pro vydávání Kohoutovického kurýra. Cílem bylo zatraktivnění jeho obsahu a konec válcování redakční radou, kde početně navrch mající koalice dává o uveřejnění některých článků hlasovat s očekávaným výsledkem. S velkým ohlasem se tento návrh u koalice samozřejmě nesešel, protože by přijetím těchto změn mohlo dojít k častějšímu zveřejňování názorů občanů, které nejsou vždy totožné s hlasem kohoutovické radnice. Musí se jim ale přiznat, že aspoň souhlasili s ustanovením pracovní skupiny, složené po jednom zástupci každého zastupitelského subjektu. Společný výstup z této skupiny by měl být předložen k hlasování již na březnovém zasedání ZMČ. 

Přestože jste v opozici, co byste chtěl v tomto volebním období prosadit?

Budeme vytvářet tlak na dva koaliční subjekty, které měly v programu privatizaci městských bytů a slibovali voličům tu poctivou privatizaci a tu podporu privatizaci. V koaliční smlouvě, kterou uzavřeli s ČSSD, není totiž o privatizaci ani zmínka a tak hrozí, že Kohoutovice budou i v r. 2018 suverénně největším (k počtu obyvatel) pronajímatelem městských bytů v České republice. Majitelem obecních bytů je město Brno, které také určuje podmínky prodeje. Prvotní souhlas k prodeji dává však městská část, která je přiděluje a spravuje. 

V současné době se diskutuje o stavbě kulturního domu. Jaký máte na tuto věc názor? 

V programu TOP 09 v části „Vize pro Kohoutovice“ máme uvedeno – cituji: „Nové obchodní centrum na Libušině třídě kromě dvou velkoprodejen potravin, řady specializovaných obchodů, pošty, sídla úřadů, moderních kanceláří a laboratoří nabízí i kulturní vyžití v multifunkčním akustickém sále, kde se konají divadelní představení, koncerty a promítání 5D filmů.“

Vize je výhled do budoucna, v tomto konkrétním případě v horizontu 10-20 let. Aby se takový multifunkční sál uživil, měl by ideálně vzniknout v rámci takzvaného PPP (public-private partnership) projektu. Obec by vložila do projektu vhodný pozemek či stávající budovu. Novostavbu, popř. modernizaci, by provedla se soukromým sektorem ze sdílených finančních zdrojů. Náklady s provozem zařízení by však musel pokrýt soukromý subjekt, který bude motivován i přiměřeným ziskem. To znamená, že bude zajišťovat takový kulturní a společenský program, který přiláká pravidelně vysokou návštěvnost místních i „přespolních“ obyvatel. Podmínkou by bylo, aby tyto prostory dával k dispozici městské části a jejím příspěvkovým organizacím v dohodnutých termínech za zvýhodněných podmínek. 

Pokud bude takový sál součástí jednoho velkého objektu, třeba nového obchodního centra, může být energeticky úspornější. Synergie s dalšími obecními i komerčními prostory v jednom komplexu může dále rovnoměrně vytížit např. kapacitu nutného parkoviště, vstupní haly s recepcí/pokladnou apod. Úřad neumí a nikdy se nenaučí podnikat v tak tvrdém businessu jako je nedotovaný provoz volnočasových zařízení. Veřejný sektor není a nikdy nebude životně závislý od ziskovosti takového projektu. Pouze privátní subjekt, který do projektu vkládá svou investici a ručí svým majetkem, bude 100% přinucen „dnem i nocí“ přemýšlet nad náplní programu a marketingovými aktivitami s cílem pravidelně zaplnit takový multifunkční sál.

V tomto ohledu nesmíme zapomenout na urputné zastánce provozování nového „akvaparku“ kohoutovickou firmou MOP Brno. Před kolaudací bazénu nám vehementně tvrdili, že provoz bude jistě výdělečný. „Akvapark“ je však od otevření v kumulované několika miliónové provozní ztrátě. Můžeme být nakonec rádi, že si tuto jinak užitečnou a krásnou městskou stavbu provozuje od počátku město samo přes svou akciovou společnost STAREZ – SPORT. 

Děkuji za rozhovor.

dne 9.2.2015, Helena Sedláčková

Další články v rubrice Nová radnice?

Další články v rubrice Rozhovory