Kohoutovice.org
rozcestník pro Kohoutovice

Chystané zasedání zastupitelstva 18. 12. 2013 – herny, Kurýr, rozpočet a špatný plán práce

penizeNa veřejné zasedání kohoutovického zastupitelstva, které proběhne ve středu 18. 12 . 2013 v 17 hodin v budově radnice, by se měli zastupitelé připravit opravdu důkladně. Měli by napravit chybný návrh plánu práce a věnovat čas poněkud neprůhlednému návrhu kohoutovických radních týkajícímu se zákazu hazardních her pro celé Brno. Kromě toho mají schválit rozpočet MČ Brno-Kohoutovice na rok 2014, který jim radní připravili. Veřejné projednání návrhu rozpočtu se koná hodinu před samotným zasedáním zastupitelstva, tedy v 16 hodin.

Chybný plán práce

Termíny pro zasedání zastupitelstva v roce 2014 jsou navrženy nešťastně. Pokud by byly bez úpravy schváleny, kohoutovičtí zastupitelé by se nemohli vyjádřit ke kontroverznímu návrhu aktualizace územního plánu Brna, který neslýchaným způsobem zcela zásadně vylepšuje podmínky developerů na úkor veřejné kontroly.

Na vyjádření budou mít zastupitelé totiž jen krátké časové období mezi 2. lednem a 11. únorem. Jiné městské části proto mění zaběhnuté pořádky a první zastupitelstva v roce 2014 svolávají už na konec ledna nebo počátek února, naši radní však navrhli zastupitelům až březen. Aby mohli kohoutovičtí zastupitelé odpovědně pracovat, musí si ve středu prosadit proti návrhu radních změnu.

Přesné informace k návrhu aktualizace územního plánu přineseme později.

Zákaz heren

Kohoutovičtí radní navrhli změnu městské vyhlášky k regulaci heren – chtějí rozšiřit typy regulovaných hazardních her kromě výherních automatů i na ruletu, různé sázkové hry, apod. Tyto hazardní hry jsou zatím ve vyhlášce v článku 3, odst. 3 zakázané pouze pro Královo Pole, ale podobně by si je mohly regulovat i ostatní městské části. Naproti tomu kohoutovičtí radní navrhují začlenit odstavec 3. do odstavce 1., a zakázat tak i tyto typy her najednou pro celé Brno. Přijetí takového návrhu na celoměstské úrovni se však nezdá pravděpodobné.

Změna zásad vydávání Kohoutovického kurýra

Po schválení má zastupitelstvo poskytovat občanům informace nejen o společenském, hospodářského, kulturního a dalšího dění v městské části, ale i o činnosti místní správy a činnosti úřadu. Podle aktualizovaných zásad budou moci kohoutovičtí radní šéfredaktora nejen jmenovat, ale i odvolat.

Novou povinností šéfredaktora bude předkládat redakční radě všechny řádně a včas došlé příspěvky (dosud toto bylo na úvaze a výběru šéfredaktorky).

Navíc autoři příspěvků, které redakční rada z kapacitních či jiných důvodů neotiskne, musí být šéfredaktorem informováni o rozhodnutí redakční rady (dosud se s autory odmítnutých příspěvků již nikdo víc nebavil).

Smlouvy na prodej bytů

K již probíhajícím privatizacím bytů jsou navrženy texty smluv.

Rozpočet MČ na rok 2014

Zastupitelé projednají a schválí rozpočet na rok 2014. V návrhu rozpočtu prezentovaném na webu radnice nás zarazilo například to, že jsou detailně vypsány položky, na které se peníze nedostaly, ale ty, které peníze dostanou, jsou uvedeny jen obecně, souhrnně. U dotací je zase zarážející výrazná preference sportu, která trvá celé volební období nynější rady. Přitom v Kohoutovicích je dotována nejen sportovní mládež, ale ve velké míře také dospělí (i rekreační) sportovci. Z dotací mají sportovci v roce 2014 dostat celých 59%, například kultura jen 10%.

Návrh mohou sice připomínkovat i občané, starosta Šafařík však uspořádal veřejné projednání rozpočtu pouhou hodinu před jeho schvalováním a pozvánku zveřejnil jenom pět dní předem, a to pouze na webu radnice.(například “Posezení u burčáku, pořádané ČSSD” je vždy včas uvedeno v Kohoutovickém Kurýru). K rozpočtu tedy ještě ve středu 18. 12. 2013 od 16. hodiny na radnici.

 

dne 17.12.2013, redakce Kohoutovice.org

Další články v rubrice Byty privatizace

Napsat komentář