Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Začalo “ostré” hlasování v Dáme na vás 2018

BrnoNa jaře jsme vybrali projekty, o které stojíme, v létě úředníci zjistili, které jsou proveditelné. Nyní můžeme hlasovat, které z těchto vybraných projektů opravdu získají peníze na realizaci. Kohoutovice mají kvetoucí step, malby v podchodech a přístřešek na zastávce. Za úvahu ale stojí i park na Kamenném vrchu a pumptrackové a parkourové hřiště v Bystrci a Bohunicích. Nebo studie kvality vody pro Brno.

Každý dospělý s trvalým pobytem v Brně má 5 kladných hlasů a 2 záporné. Jeden projekt může dostat od jednoho hlasujícího až dva kladné hlasy. Jeden projekt může dostat od jednoho hlasujícího maximálně jeden záporný hlas. Hlasy je možné přidávat i postupně, třeba podle aktuálního stavu hlasování, není však možné měnit již potvrzené hlasování. Konec online hlasování je 22. 11., fyzicky lze hlasovat 20. 11. v 10 – 18 hodin v knihovně na Kobližné.

Kvetoucí step v Kohoutovicích

Založení stepi namísto trávníku ve středovém pásu mezi silnicemi v Kohoutovicích.

V současné době jsou volné zelené plochy v Kohoutovicích osety trávníky. Ty jsou několikrát do roka sečeny a nemají většinou možnost rozkvést. V suchých létech dochází ke žloutnutí celých takto udržovaných ploch. Projekt by měl umožnit vyzkoušet na středovém pásu mezi silnicemi, zda by bylo možné v Kohoutovicích založit umělou step, která by po dobu vegetace kvetla, nevysychala jako stávající trávníky a vyžadovala jen jednu seč na podzim. Kvetoucí rostliny oživí jinak monotónní panelové sídliště a zpříjemní jeho vzhled. Místo bylo vybráno na základě připomínek obyvatel, kteří se obávají zvýšeného výskytu klíšťat a obtížného sběru psích výkalů mezi vzrostlými rostlinami. Je navrhována kombinovaná výsadba vzrostlých rostlin a dosetí z osiva.

Podrobně: https://damenavas.brno.cz/projekt/?id=928

Přístřešek na zastávce Antropos

Vybudování přístřešku na rušné zastávce Anthropos ve směru N.Lískovec/Kohoutovice.

Na rušné zastávce Anthropos směr Lískovec/Kohoutovice čeká na trolejbus spousta lidí. Za deště tedy spíše zmoklých slepic, protože zastávka nemá přístřešek. Nejbližší je na zastávce linky č.44, odkud je ale špatný výhled na přijíždějící spoje a k tomuto účelu ji lidé nevyužívají. Cílem projektu je proto vybudování přístřešku obvyklého z většiny zastávek, který ale na této frekventované zastávce chybí.

Podrobně: https://damenavas.brno.cz/projekt/?id=1001

Brno – hlavní město světa (našeho určitě) – Kohoutovice

Zkusme si představit, jaké by to bylo, kdyby Brno bylo hlavním městem světa. Zapomeňme na mindráky a zkusme chvíli snít. A přidejme štětec.

Mlsně se dívám po zemích, kde fantazie neskončila v šuplíku. Mám sen o Brně, které je jiné než všechna města na světě a stojí za návštěvu. Původní vize byla získat pro Brno 120 malých maleb, rozesetých po Brně. V průjezdu by se na Vás díval Oldřich Mikulášek, na náměstí nad dlažbou myš v životní velikosti a blízko nebe by stále padala hvězda pro ty, kteří potřebují splnit přání, když je zrovna zataženo. V rámci tohoto projektu volím první tři místa – podjezd a dva podchody v Kohoutovicích. Celý text návrhu.

Podrobně: https://damenavas.brno.cz/projekt/?id=1008

Park kamenný vrch – Nový Lískovec

Nad ulicí Petra Křivky v Novém Lískovci je v územním plánu města 7 hektarů pro park,, pozemky patří městu. Jedná se plochy bývalých zahrádek, které jsou zarostlé a plné černých skládek.. Cílem projektu je vytvoření městského parku pro rekreaci.

Podrobně: https://damenavas.brno.cz/projekt/?id=946

Pumptrack pod pekárnou – Bystrc

Pumptrack je univerzální sportoviště vhodné pro širokou veřejnosti. V lokalitě mezi ulicí Štouračovou a přírodní rezervací Pekárna navazuje na vybudovaný dirtpark Bystrc a rozšiřuje jeho využití pro všechny sportovce od malých dětí po zdatné borce.

Podrobně: https://damenavas.brno.cz/projekt/?id=835

Parkour hřiště v Bohunicích 

Záměrem projektu je vybudovat jednoduché, veřejně přístupné parkourové hřiště vhodné pro začínající až po zkušené sportovce. Při stavbě bude využito přírodních materiálů, zejména dřevo a kámen se snahou vytvořit jednoduché, ale efektivní prvky.

Podrobně: https://damenavas.brno.cz/projekt/?id=906

Za zdravější a lepší vodu v Brně

Kvalita vody v Brně by mohla být lepší a to jak kohoutková, tak ta voda odtékající zpět do přírody z čističek odpadních vod, podle dostupných informací, tato voda obsahuje, zbytky léků, hormonů, pesticidů, mikročástice plastů,nově i nanočástice!  Protože je úkol velice náročný a prostředky v rámci projektu Dáme na vás, jsou omezené, navrhuji spracovat studii, jak zlepšit obecně kvalitu vody odtékající z čistíren odpadních vod i kvalitu té kohoutkové. Řešení nemusí být ani drahé, ale určitě je potřeba se na to zaměřit a využít všech nových poznatků, včetně nanofiltrů, řas, bakterií a podobně.

Podrobně: https://damenavas.brno.cz/projekt/?id=772


Vybírat můžete ze všech projektů: Všechny projekty 2018

Realizace projektů předchozího ročníku Dáme na vás: Realizace projektů 2017

dne 1.11.2018, Jana Konečná

Další články v rubrice Dáme na vás 2020, 2019, 2018

Další články v rubrice Vše, co se nevešlo jinam

Napsat komentář