Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Vše, co vás zajímá o rozhledně Holedná

Pravděpodobně jste už zaznamenali, že nad Brnem brzy vyroste nová rozhledna.

Stát bude v Jundrově, hned u obory Holedná . Stavbu rozhledny si odhlasovali sami občané Brna v rámci projektu Dáme na vás. Projektovou dokumentaci k rozhledně vypracovalo studio TJ ARCHITEKTI a stavbu samotnou bude realizovat firma NBS Invest, a.s.

Staveniště již bylo oficiálně předáno a nic nebrání tomu, aby byly začátkem května zahájeny výkopové práce. Nejprve bude vytvořen výkop pro základovou desku, poté se zbuduje železobetonový základ a dále bude montována ocelová konstrukce. Po dokončení stavby bude upraveno její okolí. Materiál na stavbu se bude vozit přes oboru po zpevněných lesních cestách, využíván bude vjezd do obory od Staré dálnice. Návštěvníci obory by však neměli být realizací stavby nijak omezeni.

Pro rozhlednu Holedná je specifická subtilnost konstrukce, dosažená využitím ocelové konstrukce zavětrované táhly, tvořící vnější „sukénku“. Inspirací pro návrh rozhledny nalezli architekti v charakteristických stromech Kohoutovických lesů – dubech. Stejně, jako se kmen dubu skládá z několika navzájem propojených vrstev, konstrukce rozhledny je také tvořena několika vrstvami. Základním architektonickým záměrem je tedy přepis struktury kmene dubu. Rozhledna bude vysoká 35,5 m, z toho zhruba 12 m bude nad korunami stromů. Vyhlídková plošina bude ve výšce 34 m.

Oficiální termín dokončení je v prosinci 2020. Očekává se ale, že rozhledna bude dokončena dříve, zhruba na přelomu září a října. Jen za samotnou realizaci stavby zaplatí město téměř 8 milionů korun.

Pokud vás zajímají další informace, sledujte facebookovou stránku Holedná. Na jednom místě zde najdete informace nejen o rozhledně, ale také tipy, zajímavosti a aktuality z dění v oboře a jejím blízkém okolí.

dne 26.4.2020, Zdenka Ševčíková

Další články v rubrice Dáme na vás 2020, 2019, 2018

Další články v rubrice Rozhledna Holedná

Další články v rubrice Vysílač Hobrtenky

  1. Jaromír Franc napsal:

    Naproto nechápu, proč byla rozheldna umístěna  pod kopcem, jenž částečně zakrývá výhled – prostě jsme v Krně….

     j. franc

    ekologista

Napsat komentář