Kohoutovice.org
ekologicky laděný web pro Kohoutovice

“Veřejné projednání” záměru výstavby společenského centra s radnicí

skc-shromazdeni-thumbVe čtvrtek 26.3. se v jídelně ZŠ Chalabalova uskutečnila beseda s veřejností na téma záměru radnice vystavět společenské a kulturní centrum s novou radnici. Jak setkání probíhalo?Všechny argumenty občanů PRO stavbu centra:

 • dostupná radnice
 • možnost kultivace okolí centra
 • využití stávající radnice (např. pro MŠ)
 • vytvoření přirozeného centra

Na počátku byla popsána historie myšlenky. Záměr vychází ze 13 let starého průzkumu, ve kterém 600 obyvatel Kohoutovic na dotaz, co jim zde chybí, zvolilo odpověď společenské centrum. Radnice k tomuto záměru iniciativně na základě vlastní úvahy přičlenila i záměr výstavby nové radnice. Stávající budova je dle starosty nevyhovující, má malou zasedací místnost a nejbližší zastávka je vzdálena 400m. Co si o tomto kroku myslí obyvatelé již zjišťováno nebylo. Tímto nejspíše bylo z pohledu koaličních politiků učiněno zadost demokracii – veřejnost chce novou radnici se společenským centrem, takže to postavíme!

Všechny argumenty občanů PROTI stavbě centra:

 • nebylo by využité
 • otázka hlučnosti (- výběr místa)
 • zastavěná zeleň
 • obavy ze ztrátového provozu
 • je tu Legato (sál pro 200 osob)
 • je tu Myslivna
 • sál ZŠ jako dostatečný prostor
 • Legato není plně využité
 • dostupnost radnice je dostačující
 • vysoká investiční náročnost
 • sál ZŠ jako dostatečný prostor

V únorovém Kohoutovickém Kurýrovi jsme pak měli možnost zúčastnit se manipulativní ankety, ve které již stavba byla představena jako jistý záměr a lidé měli možnost se vyjádřit, kde by dle nich centrum mělo být vystavěno. Nikdo už nediskutoval o tom, jestli je tento záměr skutečně tím nejpotřebnějším, nikdo neměl informace o tom, co v budově vlastně bude, jak bude vypadat, kolik bude stát výstavba a kdo ji zaplatí, kolik bude stát provoz, z jakých peněz se bude dotovat atd. Ankety se účastnilo 650 lidí (tzn. že se vrátilo necelých 11% hlasovacích lístků). Ze šesti lokalit pro umístění záměru zvítězila s přehledem louka pod Lipskem. Přes dvacet osob na anketu dopsalo, že záměr úplně odmítají. Ukázalo se však, že lidí odmítajících tento záměr je nejspíše daleko více – anketa totiž neobsahovala možnost vyjádřit se proti celému záměru a přítomní se shodli, že svůj nesouhlas se záměrem vyjádřili tím, že nehlasovali.

Chabě propagovaná akce s oficiálním názvem „Výsledky ankety o umístění Společenského a kulturního centra v Kohoutovicích“ navštívena asi 100 obyvateli Kohoutovic se následně proměnila ve frašku. Organizátoři z Nadace Partnerství se urputně snažili přítomné přinutit diskutovat nad náplní budoucího centra. Velká potíž byla v tom, že přítomná většina účastníků byla nejspíše proti tomuto záměru. Jak chcete diskutovat o náplni něčeho, co považujete za zbytečné? Po hodině jednání, kdy někteří znechuceně opouštěli besedu, se podařilo organizátorům přesvědčit starostu, aby připustil dosud odmítanou diskuzi na téma – Co nám v Kohoutovicích skutečně chybí? Dále mohli přítomní vyjádřit svoje argumenty pro a proti celému záměru nového centra a navrhnout, co by mělo obsahovat.

Potřeby Kohoutovic (nejbodovanější):

 • velký sál pro setkání s občany
 • kryté sportovní centrum (hala)
 • náměstí
 • zachování podílu zeleně
 • park
 • sportovní hala i jako společenské centrum
 • propagace kulturních akcí
 • vize Kohoutovic
 • pracovní příležitosti, kanceláře
 • sociální bydlení
 • střední škola včetně auly

Nejvíce podnětů bylo vyjádřeno v oblasti Co nám v Kohoutovicích chybí? Druhou příčku získala sekce argumentů proti celému záměru. Nejméně návrhů pak obsahovaly oblasti pro výstavbu centra a návrhů, co by mělo být náplní centra. Za zmínku stojí, že ze stran radniční koalice se do tohoto programu aktivně zapojili jen Moravané zastoupeni panem Keprtem a KDU-ČSL prostřednictvím zastupitele Jakuba Hrušky. Slibovaného „seznámení s návrhy, které jsou připravovány“ jsme se i přes výzvy přítomných směrem k zástupcům radnice vůbec nedočkali.

Na závěr měli zbylí přítomní možnost vybrat z navržených námětů ty, které jsou dle jejich názoru nejdůležitější, přičemž každý dostal 3 hlasovací samolepky. Bodovány byly jen Potřeby Kohoutovic (rámeček vpravo) a Náplň centra (dolní rámeček).

Náplň centra (nejbodovanější):

 • velký sál pro setkání s občany
 • sídlo radnice
 • kvalitní architektura
 • základní umělecká škola

Pokud bych měla shrnout můj názor na proběhlou besedu, nejspíše bych ji označila za zmatenou akci, která byla špatně propagována (naprosto nedostatečná propagace, zavádějící text v Kohoutovickém Kurýrovi neodpovídající skutečné náplni akce). Celkově lze konstatovat, že místní radnice nevyužila příležitost použít metody tzv. komunitního plánování pro další rozvoj Kohoutovic. Akce navázala na v dosavadní linii rozhodování radnice – o záměru rozhodli za zády obyvatel politici koaličních stran a setkání s občany bylo uspořádáno jen „pro parádu“, aby bylo možno v budoucnu prohlásit, že záměr byl projednán s veřejností. Skutečné veřejné a demokratické projednání záměru však vypadá úplně jinak…

“Co Kohoutovicím chybí” můžete vyjádřit v nové anketě v levém sloupci tohoto webu.

Ilustrační foto: redakce Kohoutovice.org.

dne 30.3.2015, Dana Kalčíková, zastupitelka (Zelení a nezávislí, Sdružení pro Kohoutovice)

Další články v rubrice Nová radnice?

 1. wankes napsal:

  Co je to za divné možnosti v anketě? Jasně tu chybí Lídl, konkurence pro Albert a kvalitní stánek PNS.

   

 2. Jana Konečná napsal:

  Možnosti v anketě vycházejí do velké míry z námětů, které nahlásili občané na setkání radnice nad kulturákem, Lídl ani novinový stánek tam nebyly.

 3. Pepe napsal:

  My brňáci jsme divní, nechceme nové nádraži, nechceme společenská centra. V Praze se staví nové trasy metra, tunely Blanky, tak raději tedy pošleme peníze do Prahy. Já jsem taky pro konkurenci Albertům, jsem taky pro Lidla.

 4. Jana Konečná napsal:

  Lídla lidé chtějí (i já ho chci). Jestli pověsti nelžou, konkurenční supermarket bude v OKU.

 5. Dalimil Ospalý napsal:

  A já chci Kerfůr ! Přesvědčí konečně kohoutovický starosta top management Carrefouru, aby změnil globální strategii a opět se vrátil se svými obchody do středoevropského regionu ? Ale teď vážně: Subjekt, který postaví nemovitost určenou pro prodej potravin, si ji může pronajmout, komu chce. Popřípadě každý rok toho prodejce vyměnit za jiného. Pokud bude mít Albert zájem o další lokalitu a zaplatí vyšší nájemné, proč by ten pronajímatel uzavíral smlouvu s Delikatesama nebo nějakou Jednotou ? Tím chci jen dopředu odradit od další ankety, kdo chce co za supermarket…  

 6. Robert Keprt napsal:

  V Rakousku mají metro na dědině. Jezdí zadarmo, vybudováno bylo hlavně pro lyžaře. Když může mít metro dědina (nejde o apríl), může ho mít i Brno se 400000 obyvateli. V Praze mají na 1200000 obyvatel tři trasy metra. Matematicky vzato by Brno mělo nárok na jednu trasu metra. Takže proč by VŠECHNO muselo být jenom v Praze? Možná se mi 99 % lidí z Brna bude smát, že stavět metro v Brně je hloupost. Ale v té rakouské dědině metro jezdí a když jsme jako moravská volební strana iniciovali v Kohoutovicích díky Ing. arch. V. Rusanovovi stavbu akvaparku, tak se nám někteří také posmívali, že na akvapark v Kohoutovicích nikdy nebudou peníze. Akvapark už ale v Kohoutovicích je.

 7. Mgr Žiška napsal:

  Několikrát jsem napsal článek VELMOŽ, což je velký městský okruh Železniční. Navazuji na odborníky ze železniční dopravy. Něco podobného staví i Plzeň, Bratislava atd. Více o tom je na hsms.cz Ing Dukát, bohužel již zesnulý, se snažil udělat cokoliv tímto směrem.Plány o železničním okruhu v Brně, byly již dříve zpracovány, ale záměrně se ztratily.

 8. eva nováková napsal:

  Dobrý den,

  Kohoutovicím chybí hlavmě čistota.Čisté chodníky,odpadkové koše,které se bodou vysypávat když přetékají a ne jednou týdně.Kohoutovické lesy kdysi tolik opěvované,vypadají jako smetiště a člověk ,aby se tam bál vejít kvůli psím a nejen psím exkrementům.Dále chybí Kohoutovicím kvalitní a rychlá městská doprava..Ty rachotiny co sem jezdí jsou podle mého mínění dávno po záruce a vhodné tak akorát do šrotu.Kdo bydlí v Koutovicíchn déle ví, že kdysi se tady dalo sehnat všechno od potravin přes stříbrný,nebo zlatý prstýnek. Dneska tady nekoupíte takřka nic ,ale hospůdek máme jéje.A to už vůbec nemluvím o těch bezvadných obecních bytech,ve kterých je radost bydlet.Tak asi to by bylo zatím všechno.Promiňte vypadlo mi z toho výčtu společenské centrum ale myslím, že to nevadí.

   

 9. Roman napsal:

  Lídl se do ankety nevešel,zato park ano.Komu panebože chybí v Kohoutovicích park,když vyjde z baráku a je v lese?

 10. Ben napsal:

  Romanovi:

  Park je něco jiného než les! Komu proboha ještě dnes schází nějaký další supermarket? Máme snad nejhustější síť na světě navíc otevřenými semd dní v týdnu. Zdevastovaná krajina obludnými škatulemi – na to sem do naší krásné vlasti turisty nepřitáhneme. Podívejte se třeba do Rakouska či Německa, jak je umí začlenit do zeleně aby moc nerušily. Mají normu na to, any na parkovišti k určitému počtu aut bylo vysazenyo i odpovídající množství stromů (kromě příjemného ovzduší i estetika, stín, život atd. atd.) Pokud vám schází supermarket, zajeďte si ke Kauflandu v Bohunicích – z jedné strany věznice a rozpálený špinavý, zaprášený beton. To je zase česká reality show. Mně třeba v Kohoutovicích schází osvícená radnice (tedy aby bylo jasno: radní), kteří svůj volební úspěch nebudou vymáhat rekonstrukcí bytových jader a výměnou oken ve státních bytech a uvidí dále jak čtyři volební roky.

 11. Helena Sedláčková napsal:

  Bene, díky. Napsal jsi to i za mě.

   

 12. David napsal:

  Bene, vám vadí že bude rekonstrukce bytových jader?Že proběhla výměna oken?Nechápu!A Konkurence řetězci který je v Kohoutovicich rozhodně jen prospěje. Proč všechno vidíte negativně? Respektuji vás názor,ale pozitivní ohlas neuškodí.

 13. Ben napsal:

  Davidovi:

  Nevadí mi rekonstrukce bytových jader, výměna oken atd. ve státních bytech. Jak jste na to Davide přišel? Čtu to po několikáté a takové tvrzení nenacházím. Asi se cítíte zasažen. Vadí mi to, že o tom čtu již několik let v Kohoutovickém kurýru jako o hlavní události a v diskuzích na oficiálních stránkách Kohoutovic, druhé téma v Kurýru (dříve) byl Tatran-fotbal. Nyní se situace velmi pozvolna, jen a pouze zásluhou rozvíjejících se opozičních zastupitelů, zlepšuje. Viz tyto stránky.

  Pocházím ze starých Kohoutovic, tedy z vesnice za Brnem. Při čtení oficiálních stránek mám již léta dojem, že Kohoutovice vznikly spolu se sídlištěm a se státními zaměstnanci. Díky panu Plškovi a dříve panu Bartošovi (kronikář) se velmi sporadicky objevily články o historii a skromné údaje o něčem jiném. Sem se desítky let jezdilo na výlety z Brna, byly jsme významnou a nejhezčí částí Velké ceny ČSSR, žila a žije tu spousta zajímavých lidí, bylo tu třeba i JZD, řemesla, duchovní a kulturní život, cestovatelé-viz besedy v Legatu, známé bizardní místní lidičky atd. atd.

  Dlouhé roky se chovala radnice ke svým voličům, jemně řečeno, macešsky, Kurýr byl oslavnou, přísně cenzurovanou, nezajímavou, nic neříkající, hlásnou troubou – jen do počtu, jako že se vydává (samozřejmě kromě výjimek). Sloužil k formování a masírování tvárné veřejnosti. Doporučuji si zajít někdy na jednání zastupitelstva – nyní díky opozici je možné vidět videozáznam těch, kteří NÁS zastupují a JEDNAJÍ NAŠÍM JMÉNEM. Jak se jejich jednání před kamerami výrazně zkultivovalo! Je to služba pro nás, ne že my sloužíme jejich zájmům. Proč se tak bránili videozáznamu z  jednání? Proč dodneska je tajné hlasování? Proč po několik let není možné položit na jednání zastupitelstva dotaz??? Proč se brání zveřejnit výzvy, kdy je možné žádat o dotace??? Takových dotazů vzniká spousta.

  ZASTUPUJÍ NÁS A JEDNAJÍ NAŠÍM JMÉNEM? nebo největší skupině voličů před volbami sdělí, že se budou, a to ještě za jejich peníze, rekonstruovat bytová jádra a mohou si čtyři roky dělat za zády voličů-ovcí co chtějí? Hlavně tajně a neprůhledně.  A u bečky na Tatranu se plácáme po ramenou, jak jsou dobří … a za tři roky si je tam možná  zvolíme znovu. Třeba dostaneme mobilní vymývačku hlav s dálkovým ovládáním ….

Napsat komentář