Kohoutovice.org
ekologicky laděný web pro Kohoutovice

Tři placená křesla? Po volbách snad už ne.

Volby-thumb Poslední čtyři roky si kohoutovičtí občané platili tři politiky na plný úvazek: starostu (ČSSD) a dva místostarosty (ODS). Jedním z důležitých témat před volbami i nyní je tedy otázka, zda je tento počet nutný.

Argumentem pro snížení počtu placených politiků je například sousední městská část Nový Lískovec se srovnatelným počtem obyvatel, kde si dosud vystačili s placenou starostkou a dvěma neuvolněnými místostarosty.

V těchto dnech se vyjednává o složení kohoutovické koalice, a proto se podívejme, jak se k tomuto problému stavěly jednotlivé subjekty před volbami.

Dalimil Ospalý z TOP 09 několikrát navrhoval ze své lavice opozičního zastupitele snížení počtu placených politiků. Podle jeho mínění by úspora činila až 2 miliony Kč za čtyři roky. Ostatní strany počet placených politiků ve svých programech neuváděly, redakce má však k této otázce k dispozici e-mailové odpovědi od volebních lídrů.

Za snížení počtu placených politiků se postavili i KSČM, Zelení a nezávislí a “A co Brno?”, tedy všechny dosud opoziční i nově zvolené strany, kromě Moravanů. ODS se k tomu nevyjádřila a ČSSD a KDU-ČSL odmítly odpovědět. Dalo by se proto očekávat, že pokud by dosavadní koalice ČSSD+ODS+KDU-ČSL pokračovala ve vedení kohoutovické radnice, platili bychom si opět tři politiky na plný úvazek, a to minimálně.

Obecní volby však dopadly pro koalici špatně. I když si v 21 členném zastupitelstvu udržela většinu, vinou ODS má nově jen 11 mandátů místo dosavadních 16. V této sestavě “vyskakovat si” pro tři placená křesla není zrovna taktické, a to ani tehdy, pokud by koalice přibrala souznějícího zastupitele za Moravany.

Určité indicie naznačují, že koalice jedná s “A co Brno?”. To by posílilo naději na lepší uspořádání radnice, “A co Brno?” totiž na svých předvolebních shromážděních kritizovalo, že jsme zbytečně drželi dva uvolněné místostarosty. Kdyby tedy nyní do koalice vstoupilo a dopustilo, abychom platili celkem tři politiky, bylo by to pro jejich voliče zklamáním.

Nám, občanům, nezbývá nyní než čekat a doufat, že nové vedení kohoutovické radnice bude s našimi penězi hospodařit lépe než to předešlé.

dne 16.10.2014, Jana Konečná, Helena Sedláčková

Další články v rubrice Volby

 1. Marie Sotolářová napsal:

  Dobrý den,

  nedá mi to, abych se nepodělila s radostí nad nejčerstvějším výsledkem koaliční dohody ve městě Brně. Bude mít zcela jistě nekmotrovský vliv na transparentnost, kontrolu a celý chod i kohoutovické radnice. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/289548-brno-ma-koalici-primatorem-bude-petr-vokral-z-ano/

   

 2. roman napsal:

  No uvidíme až jak budou konat.Nezdá se vám divné, že druhé nejsilnější uskupení v brněnské koalici(Žít Brno) má jen náměstka pro kulturu a naopak lidovci mají 1 náměstkyni ? Očekával bych že budou brány v ůvahu vysledky voleb.

 3. Marie Sotolářová napsal:

  Pane Romane,

  možná najdete odpověď zde: https://www.facebook.com/ZitBrnoRIP ;-)!

 4. roman napsal:

  Děkuji za odkaz.Tak se bohužel potvrzuje, že vůbec netuší o čem je politika.Při prosazování svých představ potřebují mít kompetence.Jestli si dělají legraci z toho že nemají 1. náměstka tak si dělají legraci z voličů.1 náměstek má totiž úplně jiné kompetence než žertem zminovaný 11 náměstek.(když nic jiného tak zastupuje primátora )No ale to jen jejich věc.

 5. Marie Sotolářová napsal:

  Jejda, pane Romane, já onu nastálou skutečnost čtu trochu jinak (viz můj příspěvek v diskuzi tamtéž). Možná se mýlím, ale je mi nanejvýše sympatické, že “Žít Brno” chce v koalici garantovat to, co umí a dělá dobře. Svým realistickým postojem ukazují, že není ku prospěchu věci, aby např. řadový technik komunálních služeb garantoval  “územní rozvoj města”, jen proto, že patří do té či oné partaje.

Napsat komentář