Kohoutovice.org
rozcestník pro Kohoutovice

Tři placená křesla? Po volbách snad už ne.

Volby-thumb Poslední čtyři roky si kohoutovičtí občané platili tři politiky na plný úvazek: starostu (ČSSD) a dva místostarosty (ODS). Jedním z důležitých témat před volbami i nyní je tedy otázka, zda je tento počet nutný.

Argumentem pro snížení počtu placených politiků je například sousední městská část Nový Lískovec se srovnatelným počtem obyvatel, kde si dosud vystačili s placenou starostkou a dvěma neuvolněnými místostarosty.

V těchto dnech se vyjednává o složení kohoutovické koalice, a proto se podívejme, jak se k tomuto problému stavěly jednotlivé subjekty před volbami.

Dalimil Ospalý z TOP 09 několikrát navrhoval ze své lavice opozičního zastupitele snížení počtu placených politiků. Podle jeho mínění by úspora činila až 2 miliony Kč za čtyři roky. Ostatní strany počet placených politiků ve svých programech neuváděly, redakce má však k této otázce k dispozici e-mailové odpovědi od volebních lídrů.

Za snížení počtu placených politiků se postavili i KSČM, Zelení a nezávislí a “A co Brno?”, tedy všechny dosud opoziční i nově zvolené strany, kromě Moravanů. ODS se k tomu nevyjádřila a ČSSD a KDU-ČSL odmítly odpovědět. Dalo by se proto očekávat, že pokud by dosavadní koalice ČSSD+ODS+KDU-ČSL pokračovala ve vedení kohoutovické radnice, platili bychom si opět tři politiky na plný úvazek, a to minimálně.

Obecní volby však dopadly pro koalici špatně. I když si v 21 členném zastupitelstvu udržela většinu, vinou ODS má nově jen 11 mandátů místo dosavadních 16. V této sestavě “vyskakovat si” pro tři placená křesla není zrovna taktické, a to ani tehdy, pokud by koalice přibrala souznějícího zastupitele za Moravany.

Určité indicie naznačují, že koalice jedná s “A co Brno?”. To by posílilo naději na lepší uspořádání radnice, “A co Brno?” totiž na svých předvolebních shromážděních kritizovalo, že jsme zbytečně drželi dva uvolněné místostarosty. Kdyby tedy nyní do koalice vstoupilo a dopustilo, abychom platili celkem tři politiky, bylo by to pro jejich voliče zklamáním.

Nám, občanům, nezbývá nyní než čekat a doufat, že nové vedení kohoutovické radnice bude s našimi penězi hospodařit lépe než to předešlé.

dne 16.10.2014, Jana Konečná, Helena Sedláčková

Další články v rubrice Volby

Translate »