Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Co se staví, stavělo, má stavět a mělo stavět

Kohoutovice nemají žádný dlouhodobější strategický plán. Probíhající i chystané stavby, i ty stavby, které občané zarazili, se dějí na základě zájmu developerů, stavbu nové radnice zase prosazují politici na základě předvolebních slibů.

CO SE STAVÍ:

* Supermarket a garážový dům v OKU – po protestech občanského sdružení Pro Kohoutovice se staví místo původně plánované benzinky supermarket. Stavba začala v dubnu 2016, Lidl se má otevírat na jaře 2017, více OKO.

* Druhý hotel Santander u Pisárek – firma S.A.M., s.r.o. staví při křížení ulic Pisárecká a Antonína Procházky rozšíření stávajícího hotelu Santander – samostatný objekt s cca 10 hotelovými pokoji, kancelářemi a krytým parkováním. Viz Info z radnice.

CO SE CHYSTÁ A VIZE:

* Nová radnice – radní chystají stavbu nové radnice, občané ji považují za zbytečnou. Studie ukázala na 2 vhodná místa: nad Tatranem a pod poštou. Radní upřednostnili lokalitu pod poštou, proběhla architektonická soutěž. Více Nová radnice?.

* Chystaná stavba rodinného domu na konci ulice Vaňhalova dala radnici podnět k založení nové ulice – Piňosova. Více viz K nové ulici….

* “Stavební dvůr” rozsáhlý zarostlý pozemek pod ulicí Bellova rozkouskovaný na mnoho vlastníků poutá zájem investorů i radnice, která roku 2010 nechala vypracovat územní studii. Více viz “Stavební dvůr”.

* Parkovací dům Ulička – roku 2013 radní odsouhlasili stavbu na určitých pozemcích.

* Park by chtěl postavit starosta P. Šafařík, další informace nejsou.

* Více viz Prodeje pozemků, Parkování, garáže a Územní plán.

POSTAVENO:

* In-line dráha za ZŠ Pavlovská zprovozněna v roce 2014, některé z dřívějších námitek občanů byly vyslyšeny a zabírá méně prostoru než v původním záměru.

* Víceúčelový sál v rámci CVČ Legato pro cca 200 lidí zprovozněn v roce 2013, určený i jako společenský sál.

* Přestavba Juventusu r. 2012, výborná spolupráce projektanta s místním občanským sdružením, které oslovil a projekt upravil na základě některých jeho doporučení.

* Aquapark zprovozněn v roce 2010, chlouba Kohoutovic se od počátku potýká s mnoha problémy díky ne zcela povedené realizaci stavby.

(PO)ZASTAVENÉ STAVBY:

V nedávné minulosti několik stavebních projektů narazilo na odpor občanů:

* Vysílač Hobrtenky – několikaletý aktivní odpor občanů nepomohl, stavba se po započetí po-zastavila patrně z jiných důvodů.

* Garáže za Chopinovou – stavbu garáží a vymezení 150 ha lesa pro parkování zastavil aktivní odpor občanů a medializace. – První kauza, kde se podařilo zachytit informace a zvrátit již rozjeté projekty, a to v momentu schvalování územního rozhodnutí zastupiteli Brna.

* Hotel na louce za poštou – stavbu několikapatrového hotelu s garážemi a sály pro badminton na oblíbené louce pod ulicí Stamicova zarazil odpor aktivních občanů a medializace.

Snahy o prosazení území pro * sjezdovky a * zástavbu zahrádek Juranka a Achtelky rezidenčním bydlením zatím skončily přerušením prací na novém územním plánu.

Prosinec 2016

Radnici chtějí postavit za dotace a nájemné z bytů

18.9.2019 | redakce s použitím materiálů radnice | Jeden komentář

Vedení kohoutovic chce postavit novou radnici se společenským sálem a garážemi, zhruba za 100 milionů Kč, u páteřní silnice pod kohoutovickou poštou. Na polovinu částky chtějí radní získat dotace od města a kraje, na třetinu částky chtějí použít vybrané nájemné z obecních bytů z minulých let.

Brňané si ho odhlasovali, brzy si tam zatančí. V Anthroposu vznikl taneční altán

9.7.2019 | Pavla Hloušková, Brněnský Deník | Žádný komentář

Tančit polku, swing nebo třeba zumbu a dýchat přitom čerstvý vzduch uprostřed zeleně můžou lidé v brněnském parku Anthropos. Vznikl tam nový hudební altán podle návrhu, který před dvěma lety uspěl v participativním rozpočtu. Nabídne parket o padesáti metrech čtverečních.

Plánovaný obchvat Žebětína bude doplněn o cyklostezky

7.6.2019 | Jakub Hruška, zastupitel (KDU-ČSL) | Žádný komentář

​Na východní obchvat městské části Brno-Žebětín se v současnosti zpracovává projektová dokumentace. Město Brno souhlasilo s rozšířením projektu o komplexní řešení cyklistické dopravy, cyklopruhy a chodníky. Chce tím zvýšit bezpečnost provozu.

V Dáme na Vás 2019 můžete podpořit projekty, i ty pro Kohoutovice

17.5.2019 | Brno, Dáme na vás | Žádný komentář

Podívejte se, jaké nápady podali obyvatelé města Brna včetně těch pro Kohoutovice. Zaujaly vás některé? Podpořte je až do 31. května svým "líbí se mi" a pomozte jim do velkého listopadového finále. Podporu ve formě „líbí se mi“ je možné udělit neomezenému počtu projektů.

Park Kamenný vrch vedle Kohoutovic soutěží s dalšími projekty v Dáme na Vás

14.11.2018 | Jana Drápalová | Žádný komentář

BrnoNad ulicí Petra Křivky v Novém Lískovci, hned vedle Kohoutovic, je v územním plánu města 7 hektarů pro park, pozemky patří městu. Jde o bývalé zahrádky, které jsou zarostlé a plné černých skládek. Cílem projektu je vytvoření městského parku pro rekreaci. Hlasovat, aby park vznikl, můžete do 22. listopadu v Dáme na Vás.

Podchod “dálnice”, gril, tančírna, možná i rozhledna

23.9.2018 | Jana Konečná, redaktorka Kohoutovice.org (Zelení a nezávislí) | Žádný komentář

rozhledna-holednaNa podzim budeme hlasovat o dalších projektech, aby dosáhly na financování z brněnského participativního rozpočtu. Předtím se podíváme, jak si vedou úspěšné projekty z ročníku předešlého. Čtyři z nich jsou velmi blízko Kohoutovic.


Z realizace Dáme na Vás: Rozhledna Holedná

16.6.2018 | Brno, projekt Dáme na vás | Počet komentářů: 7

Díky dobrému výsledku v brněnském projektu Dáme na vás v roce 2017 by měla vyrůst v oboře Holedná rozhledna. Byly však zjištěny nové skutečnosti a rozhledna bude vypadat jinak a bude umístěna jinde než bylo v původním návrhu.

Stánek pro rekreaci

6.6.2018 | Jaromír Franc, dobrovolník internetového časopisu ARGUMENT | Počet komentářů: 2

Náš čtenář nás požádal o zveřejnění článku, upozorňujícího na projekt, který nabídl v Dáme na vás. Protože jde o projekt v Kohoutovicích, rádi jeho žádosti vyhovujeme. Umístění je na městských pozemcích, kam radnice a spolek Tatran chtějí postavit druhé fotbalové hřiště pro spolek a tím uzavřít celé údolí veřejnosti. Druhé fotbalové hřiště v údolí Voříškova neměli politici ve volebním programu a ani ho veřejně neprojednali.

Výstavba na Kamenném vrchu

4.4.2018 | Dana Kalčíková, zastupitelka (Zelení a nezávislí, Sdružení pro Kohoutovice) | Žádný komentář

kamenny-vrch-vystavba-thumbV předchozích dnech jsme byli informováni o plánované výstavbě na Kamenném vrchu. Proběhlo setkání s veřejností, kde byl celý záměr představen a byl ponechán prostor pro dotazy účastníků setkání. Vedení Kohoutovic se rozhodlo uspořádat anketu, která má údajně zjistit, co si o záměru myslí obyvatelé Kohoutovic.

Starou radnici si nechejte a dejte nám peníze na novou

23.1.2018 | Dana Kalčíková, zastupitelka (Zelení a nezávislí, sdružení Pro Kohoutovice) | Jeden komentář

radnice KohoutoviceNa posledním zasedání zastupitelstva v prosinci byl schválen rozpočet na rok 2018. Jako každý rok zastupitelé rozhodovali, které akce se uskuteční a na které nezbydou peníze. Zjevnou prioritu má stavba nové radnice se společenským a kulturním domem a garážemi, pro kterou se počítá v letošním roce s částkou 15 mil. Kč.

Křižovatka na “staré dálnici” OTEVŘENA

26.11.2017 | Městská část Žebětín | Jeden komentář

BrnoKřižovatka Stará dálnice x Kohoutovická a Žebětínská byla otevřena dne 23.11.2017 ve 12 hodin, tedy o týden později než podle harmonogramu. Na dříve nebezpečném místě, kde došlo k řadě dopravních nehod, je provoz nyní řízen semafory.

Pohled do minulosti na sídliště Kohoutovice

27.7.2017 | Internetová encyklopedie dějin Brna | Žádný komentář

sídliště KohoutoviceTento snímek je starý několik desítek let. Toto sídliště má své "NEJ" - je nejvýše položeným sídlištěm v Brně (nachází se v nadmořské výšce 400 m n. m.).

Zamyšlení nejen nad organizovaným fotbalem

13.6.2017 | Zastupitel Jiří Spousta v rozhovoru s Janou Konečnou | Počet komentářů: 2

V druhé části rozhovoru se uznávaný zastupitel vyjadřuje k budoucnosti údolí Voříškova. Nerad by tam viděl jen organizovaný sport, chtěl by od počítačů a mobilů vytáhnout i tu větší, neorganizovanou část populace, a především mladé. Také se zamýšlí nad současným zdravotním stavem a životním stylem mladých a nad současným systémem výchovy fotbalistů.

Další fotbalové hřiště u Tatranu?

12.2.2017 | Jana Konečná | Počet komentářů: 37

hřištěV minulých dnech jsem se dozvěděla, že na Tatranu má vzniknout druhé fotbalové hřiště. Doposud veřejně přístupná plocha vedle nynějšího fotbalového hřiště má být nejprve bezplatně převedena na spolek Tatran Kohoutovice z. s., hlasovat o tom má zastupitelstvo Magistrátu Brno. Kohoutovická radnice ani město o tom s občany nemluvily, ti neměli možnost vyjádřit se, zda tam to druhé hřiště chtějí.

Kdy se bude otevírat a co tam najdeme

29.11.2016 | Helena Sedláčková | Žádný komentář

nova_prodejna_thumbŽe tam bude stát Lidl, o tom už nikdo nepochybuje. Vedly se mezi lidmi debaty o tom, zda bude v Oku právě tato prodejna a ne nějaká jiná. Teď už lidi zajímá, kdy bude otevřeno a co tam všechno bude. A na to jsem se zeptala přímo u pramene a odpověděla mně Zuzana Holá ze společnosti Lidl.

Lidé chtějí nový supermarket. Vadí zeleným

9.2.2016 | Alžběta Nečasová, Rovnost | Jeden komentář

OKO_leteckyTři větší obchody s potravinami, ve kterých může v Kohoutovicích nakupovat zdejších třináct tisíc obyvatel, doplní již příští rok další. Zatímco lidé nový nákupní dům vítají, plány vadí brněnským politikům ze Strany zelených. Podle nich současný návrh budovy nebere ohled na chodce a předem předpokládá, že do obchodu každý jezdí autem.

Budeme mít vizi Kohoutovic a dlouhodobý strategický plán?

30.11.2015 | Jana Konečná | Počet komentářů: 2

vizeVize rozvoje čtvrti, pak dlouhodobý strategický plán, a až poté jednotlivé plány a studie a dále konkrétní projekty a stavby. Tak má možná vypadat dlouhodobé dílo pravých hospodářů. Před rokem nás na to v Kohoutovickém kurýru upozornil dnes už bývalý zastupitel Jakub Kořínek, zastupitel Viktor Šeďa nám to připomněl v Kurýru posledním.

Pro koho se v Brně mění územní plán

6.6.2014 | Martin Ander, SZ | Počet komentářů: 4

upKauza potají upraveného územního plánu ve prospěch rodiny náměstka primátora otevírá mnohem zásadnější otázku – komu má prospět obří chaotická Aktualizace, ve které se leccos ztratí a unikne pozornosti veřejnosti.