Kohoutovice.org
ekologicky laděný web pro Kohoutovice

Startovací byty: zatím jen čtyři zájemci

Redakce: Rovnost komentuje nezájem mladých rodin o startovací byty v kohoutovickém "Juventusu". O 44 bytů se totiž přihlásili jen čtyři zájemci. Politici sice mluví o zvýhodněných nájemních podmínkách, výše nájmu je však stejná jako u ostatních obecních bytů v Kohoutovicích.

Rovnost: Čtyřiačtyřicet startovacích bytů v nově přestavěném domě ve Stamicově ulici v Kohoutovicích chtěl brněnský magistrát nabídnout mladým rodinám za zvýhodněných nájemních podmínek. Kvůli očekávanému velkému zájmu přistoupili úředníci i k tajnému losování, kdo nakonec možnost byt využívat získá. Zbytečně. O byty se přihlásili pouze čtyři zájemci.

Radní tak ve středu prodloužili do konce srpna lhůtu, do které se mohou zájemci o byt přihlásit. „Zájem je menší než jsme si představovali. Má to mnoho důvodů. Například klesající ceny bytů na realitním trhu. Startovací byty jsou novinka, která teprve začíná, a myslím si, že nejlepší léta má ještě před sebou,” sdělil brněnský primátor Roman Onderka.

Startovací byty mají pomoci zejména mladým manželům najít levné bydlení v Brně. Zájemci však musí splňovat řadu podmínek. Žádnému z manželů například nesmí být více než pětatřicet let a rodina nesmí vydělávat více než dvojnásobek průměrné hrubé mzdy v České republice. „Čistý měsíční příjem jednoho z manželů také musí dosáhnout minimálně 0,8 násobku průměrné hrubé mzdy,” doplnila Soňa Haluzová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

Pokud páry splní podmínky dané magistrátem, mohou získat nájemní smlouvu v malometrážních bytech na tři roky za zvýhodněné nájemné padesáti korun za metr čtvereční měsíčně.

Jan Spěšný, Rovnost

dne 2.8.2012, Deník Rovnost

Další články v rubrice Byty startovní, sociální

 1. Petra Kalábová napsal:

  Dobrý den, 1.8.2012 byla mimořádná RMČ. Na programu bylo i zvýšení nájemného od 1.12.2012. RMČ zvýšila nájem na 65Kč/m2 a v dalším bodě odsouhlasila slevu  z nájemného o 10Kč/m2 – tedy na konečných 55Kč/m2. Jedná se o ulice Libušino údolí, Borodinova, Glinkova, Richtrova, Vaňhalova, Stamicova, Voříškova, U Velké ceny, Chopinova, Bellova, Pavlovská, Axmanova, Jírovcova.

 2. Jana Konečná, PK napsal:

  Ano, už jsem si toho taky všimla, viz 

  Zvýšení nájmu z dílny Šalomouna

 3. LiVa napsal:

  Dobrý den,
  startovací byt v Juventusu. Podmínky pro přidělení jsou podlé mě nesmyslné. Proč by nemohl dostat startovací byt mít například pár, který má slušný výdělek? Pár potřebuje odstartovat společný rodinný život, přitom nemusí být málem na sociálních dávkách nebo přímo na těchto dávkách závislý. Pokud má splňovat stávající podmínky, pak dámy a páni radní používejte prosím termín “byty pro sociálně slabé” – pak ale těžko čekejte, že se na 3,4,5 let finančně takový sociálně slabý postaví na nohy. Tak fakt nevím, pro koho ty byty vlastně jsou.
  LiVa

 4. Viktor napsal:

  LiVa: Tak to ale vůbec není. Podmínky magistrátu naopak vyžadují, aby jeden z manželů měl nadprůměrný příjem: Bystrčník. Bohužel formulace podmínek, jak byla zastupitelstvem Brna odsouhlasena, je krajně matoucí.

Napsat komentář