Kohoutovice.org
ekologicky laděný web pro Kohoutovice

Starosta Petr Šafařík: Chtěl bych udělat park

SAFARIKČeská strana sociálně demokratická s přehledem vyhrála kohoutovické obecní volby 2014. Z celkem 21 zastupitelů jich má opět sedm, v pětičlenné radě má tři radní včetně starosty. Petr Šafařík funkci starosty obhájil a povede Kohoutovice další čtyři roky. V prvním z rozhovorů s novými zastupiteli jsme se ho zeptali, co se mu v Kohoutovicích povedlo a jak to vidí dál. Kromě jiného jsme se dozvěděli, že je na spadnutí zveřejnění koaliční dohody.

Nejdřív malé ohlédnutí:  máte za sebou čtyři roky ve funkci starosty. Co si myslíte, že se vám nepovedlo a co naopak povedlo, z čeho máte radost?

Stále není dořešena výstavba v lokalitě Oko. Po červnové aktualizaci územního plánu města Brna se již ale připravuje návrh nové smlouvy na výstavbu v této lokalitě, tak věřím v brzkou realizaci výstavby garážového domu a obchodních prostor.

“Podle předběžných informací od koaličních partnerů zveřejnění (koaliční) dohody nic bránit nebude. Po společném odsouhlasení je zveřejnění otázkou několika dnů.”

Proběhla přestavba bývalého domu mládeže Juventus na bytový dům. Postavila se tělocvična v areálu centra volného času na Stamicově a následně se kompletně zateplila původní budova a také proběhla kompletní rekonstrukce venkovních prostor včetně výměny oplocení. Na konečné trolejbusu se realizuje přestavba veřejného prostranství včetně přeorganizace zastávek MHD. Zrekonstruovalo se několik dětských hřišť.

Obecní volby jste vyhráli přesvědčivě se sedmi mandáty, ostatní strany skončily daleko za vámi (druzí mají tři mandáty). Proč si myslíte, že jste takto vyhráli volby?

Pravděpodobně je to tím, že občané vidí, že se Kohoutovice neubírají špatným směrem. Opravují se komunikace, školy, veřejná prostranství a probíhají další investiční akce ve prospěch Kohoutovic. V obecních bytech se platí jedno z nejnižších nájemných ve městě Brně. Asi i z těchto důvodů nás občané Kohoutovic podpořili i do dalšího volebního období.

V následujících čtyřech letech budete vy a vaše strana hlavním hybatelem dění v Kohoutovicích. Jaké hlavní cíle chcete dosáhnout?

Nerad bych znovu rozebíral, co jsem řekl do chystaného Kurýra, tedy výstavbu společensko-kulturního centra, další třídy v mateřských školách, rekonstrukce bytových jader a výměnu výtahů v obecních domech. Ale uvažuji i o venkovním posezení pro občany, na které jste mě kdysi navedla vy, a moc se mi líbí park “Pod plachtami” v Novém Lískovci, rád bych uskutečnil něco podobného v Kohoutovicích.

Město Brno i řada ostatních brněnských MČ již zveřejnily své koaliční smlouvy. Kdy si budou moci koaliční smlouvu přečíst kohoutovičtí občané?   

Toto je nutné řešit velice rychle. V průběhu příštího týdne se sejdeme a o zveřejnění koaliční dohody budeme jednat. Podle předběžných informací od koaličních partnerů zveřejnění dohody nic bránit nebude. Po společném odsouhlasení je zveřejnění otázkou několika dnů.

Téměř všude se nyní skloňuje “otevřenost radnice”. Máte i vy nějaké plány, jak kohoutovickou radnici více otevřít občanům?

Určitě ano. Informace na webu radnice nejsou vždy aktuální a dotazy občanů v diskuzním fóru musí být odpovězeno v řádech dnů a ne týdnů až měsíců. V nejbližší době se také připravuje pracovní skupina zastupitelstva městské části, která se bude zabývat úpravou jednacího řádu zastupitelstva, například kvůli dotazům občanů mimo program nebo jmenovitému hlasování zastupitelů.

Je něco dalšího, co byste chtěl našim čtenářům sdělit?

Ano, jsem hrozně rád, že tentokrát je v zastupitelstvu osm politických uskupení se svými programy. Vzhledem k tomu, že každé má představu o dění v Kohoutovicích trošku jinou, čeká nás sice plno názorových střetů, ale v případě, že nám všem půjde opravdu o prospěch Kohoutovic, bude takto zvolené zastupitelstvo pro Kohoutovice jen přínosem.

Děkuji za rozhovor.

dne 17.11.2014, Jana Konečná

Další články v rubrice Rozhovory

 1. Petr Lindner napsal:

  Šafařík si pravděpodobně svoje vládnutí představuje jako jednu velkou, nikdy nekončící investiční akci… Osobně nechápu k čemu park, když Kohoutovice jsou pár metrů od krásného lesa. Co mě ale zajímá, je tristní situace v MHD, kdy trolejbusy č. 37 jezdí nacpaný od rána do večera. Takže prosím pana Šafaříka, ať si jednou denně zajede trolejbusem na Mendlák a zpět a po cestě si popovídá se svými voliči. Ti mu poví, jak se jim cestování touhle doslova „sockou“ líbí. Když takhle bude jezdit jeden měsíc, určitě přijde na to, že není všechno jen stavební lobby, ze které by mohlo něco odtécti bokem… 

 2. Jana Konečná napsal:

  Tak parku se musím zastat. Myslím nejen mně chybí v Kohoutkách místo pro setkávání a k procházkám, les je bezva, ale park je potřeba také – lavičky, cestičky mezi luky, stromy tu a tamhle, vodní prvek, herní prvky pro děti i pro dospělé (lezecká stěna, lanové atrakce, posilovací prvky, atd.) atd. Ten zmiňovaný nový park v Novém Lískovci (na konečné trolejbusu, takže ho máme hned pod kopcem) je moc povedený a inspirativní a je velice oblíbený.

  (Jinak – s tím trolejbusem souhlas.)

 3. Martin Hodek napsal:

  ..s parkem plně souhlasím a jinak,doufejme,že p.Šafařík mluví opravdu za svoje přesvědčení a ne za to,co mu radí Ti,co mu radili dříve.
  ……a prosil bych p.starostu aby se více zajímal třeba o problematiku svozu odpadků…….viz Kohoutovice jak je chceme…..
  …v návaznosti……..není mě jasné,proč se radnice nezaměří na rekonstrukci bývalého lesního parku na konečné na Jírovcově,A souhlasím s p.Lindnerem……..p.Šafařík by si měl občas (asi tak 5x denně) přehrát V+W………“hej,pane králi……“………a jít mezi ten lid.

 4. Marie Sotolářová napsal:

  Také se domnívám, že pro následující volební období jsou k “řešení” i důležitější věci. Z mého pohledu jde zejména: – o extrémní rozdíly při správě a způsobu přidělování vnitřně vybydlených obecních bytů, – o mizející účelově vázané finance ze cca 70 000 000 Kč vybraného nájemného za rok, – o 7 000 000 Kč “omylem” odeslaných ad hoc zřízené promo firmě, která je neznámo jak téměř celé zprovodila ze světa ; – o “žehlení” stavitelských přehmatů kohoutovického aquaparku atd., atd. Nemluvě o tom, že je téměř nemožné dopátrat se přelévajícího toku financí z tzv. “vedlejší hospodářské činnosti” MČ Brno-Kohoutovice. Pevně věřím, že v tom všem zpětně i do budoucnosti udělá pořádek n o v é vedení Magistrátu města Brna. Jde totiž o jeho majetek.  Městská část Kohoutovice je pověřena pouze jeho správou; s osobní odpovědností členů její Rady. .

 5. Petra napsal:

  Doufám, že jakékoli větší investiční akci jako je společensko-kulturní centrum, park.. či co pro nás radnice chystá, bude předcházet v přípravné fázi projektu DISKUZE S OBČANY. Ne pouze jeho představení, až už vše bude vyprojektované a začne se stavět. Jinak samozřejmě souhlasím s výše psaným problémem trolejbusu č. 37.

 6. Michaela Nová napsal:

  Naprosto souhlasím s panem Lindnerem v otázce cestování MHD. Horší doprava snad v Brně není, myslím, že by si to měl vyzkoušet nejen pan starosta. Nesouhlasím s panem Šafaříkem, že Kohoutovice se ubírají správným směrem, vždyť kromě heren, barů a hospod tady nic není. Ne všichni totiž jezdí denně do města, žije tu s námi dost starších lidí, kteří jsou odkázáni na příšernou dopravu, nakupování pouze v Albertu (dost tristní) a jistě uznáte, že Aquapark jim asi moc nepomůže.

  Konečně aspoň v něčem mohu s panem starostou souhlasit, park s lavičkami by asi byl pro některé občany Kohoutovic dobré řešení, ne všichni mají možnost běhat po tom krásném lese..
   

 7. Jana Konečná napsal:

  Starosta Šafařík má ode mě palec nahoru: jen pár dní, co slíbil zveřejnit koaliční smlouvu, ji radnice dala na web.

 8. roman napsal:

  Park je dobrý nápad jen je potřeba ho nenechat obsadit bezdomovci či ho nechat zdevastovat.

 9. Z napsal:

  Plně souhlasím s připomínkami ke “kvalitě” MHD (nejen přeplněností, ale i chybějícímu přímému spojení do centra, přitom prodloužení – alespoň vybraných spojů – linky 37 na Komenského náměstí by znamenalo prodloužení jízdní doby pouze o 5 minut), myslím si ale, že vinu nelze klást pouze politické reprezentaci Kohoutovic. Zastupitelstvo např. vyjádřilo nesouhlas se zrušením linky 29, přesto byla zrušena, možnost ovlivnit rozhodování DPmB má městská část pouze omezenou. Dopravní podnik má “pod palcem” magistrát, kde jsou straničtí kolegové zdejší opozice, možná by se mohla pokusit prosadit změnu “po stranické linii”. Osobně bych před zlevňováním předplatních jízdenek MHD, které má brněnská koalice v koaliční smlouvě, dal přednost zvýšení kvality.

  S vybudováním parku také souhlasím, považuji to za dobrý nápad. Samozřejmě ale předpokládám, že občané budou předem seznámeni s jeho projektem a náklady na realizaci a že se k němu budou moci vyjádřit.

 10. Petra napsal:

  Cituji z časopisu Šalina, aktuální číslo 12/2014 – str. 16 – připravované změny, výluky a opatření provozu od 14.12.2014  … “K uspokojení reálné přepravní poptávky do Kohoutovic bude na lince 37 zkrácen interval mezi spoji v dopoledním přepravním sedle ze stávajících 10 na 6-7 minut.” Díky moc všem, kteří mají podíl na zkrácení intervalu trolejbusů. Tajně doufám, že přibude i počet nízkopodlažních spojů…

 11. Jana Konečná napsal:

  Skoro mám pocit, že někdo z vedení Dopravního podniku čte komentáře na Kohoutovice.org :)

Napsat komentář