Kohoutovice.org
ekologicky laděný web pro Kohoutovice

Srovnání lokalit na nový kulturák

nad-tatranem-311-thumbPřípravy na stavbu nového kulturně společenského centra z veřejných peněz patrně nic nezastaví, zamysleme se nyní, kde by mělo stát. Tři roky stará studie ukázala jako vhodné dvě lokality, pod poštou a nad Tatranem. Lokalita pod poštou se nejvíc líbí politikům ČSSD a ODS. Objekt by vhodně oddělil rušnou silnici a stál kousek od zastávky MHD. Provoz by však mohl rušit přiléhající obytné domy a možná i ukrojit centrální louku, nehledě na nesoulad s územním plánem a nutnost vykoupit pozemek. Lokalita nad Tatranem se zamlouvá autorce článku. Objekt by provozem tolik nerušil, byl by vhodně usazen v terénu s krásným výhledem, celý pozemek je města a v souladu s územním plánem.

radnice-tatran radnice-tatran

 

lokalita nad Tatranem

u sjezdu k TJ Tatran, na začátku Voříškové

lokalita pod poštou

pod Libušinou třídou, na kraji Richterové, lokalitu prosazují ČSSD a ODS

teď je tam

2 parkoviště

Veřejná zeleň s pěší rampou

vlastník lokality Celé území je města.

Většina území města, parc. 2249/12 soukromá.

vztah lokality k veřejnému prostoru

Dle studie se dotýká centra “Voříškova”, na veřejný prostor centra nenavazuje, ale umožňuje vytvoření dostatečného nového volného předprostoru.

Dle studie lokalita dotváří centrum “Lipsko”. Ukončí jižní stranu veřejného pěšího prostoru pod objektem pošty a restaurace.
Poloha a velikost lokality

Dostatečná velikost. Poloha nad údolím, krásný výhled.

Studie udává dostatečnou velikost. Otázkou je, zda by nebylo třeba zabrat část centrální louky. Objekt by vhodně oddělil rušnou silnici.

MHD

Zastávka MHD je 190 m. (Pozn. Rubín je 200-250 m od MHD.) Zastávka MHD je 120  m.
nerušící vztah k okolí Dle studie nedochází k zavlečení nové obslužné dopravy do rezidenčního území, lokalita neni v přímém dotyku s rezidenčním územím při Voříškové, nemůže být negativně vnímána z hlediska budoucího provozu objektu.

Dle studie provoz a dopravní napojení negativně neovlivní přilehlé rezidenční území. Toto hledisko by bylo třeba znovu posoudit.

územní plán Není třeba změn ÚP. Bylo by třeba změnit ÚP.
parkování, zábor parkoviště/zeleně Objekt by zabral dvě méně využívaná parkoviště. Lokalita a terénní konfigurace umožňuje vznik parkoviště v předprostoru objektu i pod objektem. Další parkování v podzemí objektu.

Objekt by vznikl na zelené ploše, parkoviště pod objektem by bylo zachováno. Další parkování v podzemí objektu.

shrnutí – výhody

Lokalita nepřiléhá k rezidenčnímu území, pozemek je města, v souladu s územním plánem.

Lokalita je výborně přístupná od MHD.

 

shrnutí – nevýhody

Lokalita je o něco dále od MHD.

 

Lokalita přiléhá k rezidenčnímu území Richterova. Je třeba vykoupit soukromý pozemek a změnit územní plán.

Použity části studie od Ing. arch. Jiřího Fixela z Atelieru Era, doplněno poznámkami autorky článku (proloženě).

Fota lokalit viz Kde by mohl stát nový kulturák…

Dle studie jsou obě lokality pro stavbu kulturně společenského centra vhodné.

dne 18.2.2015, Jana Konečná

Další články v rubrice Nová radnice?

 1. Petr Lindner napsal:

  To už je tenhle nesmysl jménem kulturátk schváleny? Současná politická garnitura usiluje o to, aby po ní zůstal zbytečný pomník tak, jako teď máme po komouších Lipsko? Tvrdím to pořád a nikdo mě nepřesvědčí o opaku, že staronová radnice Kohoutovic je jen jedna velká stavební lobby, která má za cíl vybetonovat co nejvíc zeleně, které zde je naštěstí (nebo spíš bohužel) ještě dost… 

 2. Ája napsal:

  Taky mě překvapuje, že se třeba neuvažuje, že není žádný “kulturák” potřeba. Pokud chtějí mermocí stavět, ať se přesune radnice – za mě spíše na Voříškovu, zastavování okolí Lipska dalšími stavbami se mi nelíbí – a tam ať postaví multifunkční sál, kde může radnice pořádat i veřejná zasedání, tak aby se lidi z Kohoutovic mohli vyjádřit přímo k tomu co o jednotlivých akcích radnice myslí (pravda je, že vedení radnice se přímé konfrontace s občany bojí). Co je špatné na to podpořit třeba hotel Myslivna pronajmutím si prostor na plesy? Jaké jiné akce by měly v tom kulturáku dělat? Je potřeba sál pro 200 lidí? Podle mě ne. Na přednášky pro důchoce není takový prostor potřeba.

 3. Helena Sedláčková napsal:

  Ájo – sál pro 200 lidí máme v Legatu, viz náš článek “Máme se kde bavit?”. Tento článek jsem poslala také do Kurýra, protože web nečtou všichni. Redakční rada ho odmítla zveřejnit. Cenzura pokračuje, navzdory předvolebním slibům :-(

   

 4. Tomáš Zdražil napsal:

  Dovoluji si upozornit na postoj Svobodných ke stavbě kulturního centra:

  http://kohoutovice.svobodni.cz/clanky/postoj-svobodnych-ke-stavbe-kulturniho-centra-v-kohoutovicich

 5. Alex Kellner napsal:

  Kulturák: Jednak je zarážející, že se všude vede diskuse nad problematikou nových parkovacích míst, tedy že je jich nedostatek a tím pádem je úsměvně zvolit lokalitu zrušení parkoviště (cca 100 metrů vedle se nedávno dělalo nové)!!! Také by mě zajímalo, kdo a kolik na tuto stavbu dá peněz. Mimochodem někde se dělalo referendum nebo obecná anketa, že si ten KD přejeme => budeme jej navštěvovat? Pochybuji o myšlence stejně jako míře kultůrního nekomerčního využití.

 6. Jana Konečná napsal:

  Při stavbě kulturáku nad Tatranem by parkoviště vznikla pod nebo nad objektem. Starosta Šafařík také avizuje parkování v podzemí objektu. Navíc bude parkovací dům v OKU. Financovat chce starosta penězi brněnskými, krajskými a kohoutovickými. Anketa byla ke kulturáku bez radnice, lidé kulturák chtěli. Po anketě ale vznikl nový kulturní sál pro 200 lidí u Legata.
   

 7. Petr Lindner napsal:

  Plebiscit není vždy nejlepší nástroj pro rozhodování o důležitých věcech – viz volba prezidenta této republiky :-)

 8. Jana Konečná napsal:

  Jistě, to je pravda. Já jen chtěla seznámit občany i s druhou lokalitou (nad Tatranem), která vyšla jako vhodná pro kulturák. Zatím se totiž politici tvářili, jako kdyby existovala jako vhodná jen lokalita pod poštou.

 9. Alex Kellner napsal:

  Radnice řeší kulturák když nebyli schopni dokončit ani přestěhování radnice, které mám dobrých 5 let v povědomí díky tisku. A propo jak se daří oné dráhy na kolečkové brusle u vodojemu?

 10. Pavel napsal:

  Myslím, že rozhodně není potřeba zastavět další zelenou louku!! Kulturák jako takový opravdu potřeba není – rozhodně se dá využít ta spousta objektů, které už tu stojí. Velké “sály” jsou jak v Legátu, tak na Myslivně. Jediný názor, ketrý mi připadne objektivní, je ta sportovní hala, ale ta by opět mohla stát v prostorách již stávajících. Tatranu. A pokud radnice opravdu potřebuje větší prostor, tak se může přistavět. Místo tam je.

 11. Helena Sedláčková napsal:

  Anketní lístek ke „kulturáku“ byl vložen do Kurýra a občané jej mají vhazovat do vyhrazených nádob. Škoda, že není možné hlasovat také přes webové stránky radnice,na http://www.kohoutovice.cz není o anketě ani slovo.

 12. Roman napsal:

  Nevím jak dopadla anketa o případném umístění nového kulturního centra ale argumentace že tu máme sál o 200 místech je úsměvná.Pokud chceme dělat “místní” kulturu viz vystupování místní kapely kam příšlo cca 100 lidí tak to samozřejmě stačí.Pokud chceme nabízet něco takového jako např Rubín tak je potřeba mnohem větší sál.Chápu že pro některé místní aktivisty je vrcholem kultury vystoupení cirkusu Legrando ale doufám že tomu tak není pro zbývajících 12000 obyvatel Kohoutovic.

 13. Helena Sedláčková napsal:

  Náklady na provoz Rubínu jsou kolem 7 mil. korun (dá se dohledat na jejich webu). Když na to najdete peníze v rozpočtu, proč ne.  A k tomu připočtěte náklady na stavbu.

Napsat komentář