Kohoutovice.org
ekologicky laděný web pro Kohoutovice

Privatizace nebo sociální ghetto?

Demografický vývoj počtu obyvatel v naší městské části bohužel nevěstí nic pozitivního. Jestliže v roce 2001 byl počet obyvatel Kohoutovic 13,5 tisíc a v roce 2010 bylo 13 tisíc, tak do roku 2014 klesl o dalších 500 na současných 12,5 tisíc. S tímto trendem bychom místo dnešního problému s nedostatkem míst v MŠ řešili v budoucnu již jen nedostatek kapacity domů péče o seniory.

Jsem přesvědčen o tom, že rychlý úbytek obyvatelstva souvisí hlavně s abnormálně vysokým počtem obecních bytů. Praha má v současnosti přibližně 11 tisíc obecních bytů. Brno jich má více než 25 tisíc, z toho jen Kohoutovice téměř 1 800. Kohoutovice jsou sídlištěm s největším relativním počtem nezprivatizovaných bytů v ČR. Nejenom, že jich máme na 1 000 obyvatel 2,5krát více než má celé Brno, ale dokonce 15krát (!) více než Praha. Přitom např. padesátitisícové Teplice svůj bytový fond odprodaly nájemcům a zůstalo jim v majetku jen dvě stě bytů, převážně v domech pro seniory. Město není vůbec zadluženo a jeho vedení není spojováno s žádnou korupční kauzou.

Pro srovnání, s dálnicí sousedící Bohunice prodaly městské byty již téměř všechny. Nemělo by to tak být i v Kohoutovicích? Bohužel, dnešní realita je zcela odlišná. Bez další privatizace a s pokračujícím přidělováním uvolněných obecních bytů sociálně potřebným hrozí Kohoutovicím pozvolná, ale jistá proměna v sociální ghetto!

dne 19.8.2014, Dalimil Ospalý, TOP 09

Další články v rubrice Byty privatizace

 1. roman napsal:

  Naprosto souhlasím.Příliv sociálně slabších občanů je již znát na ulicích Kohoutovic.

 2. šakal napsal:

  Velice tendenční až úlisný názor, který nese rukopis TOP09. To, že je tady méně obyvatel, souvisí především s tím, že hodně lidí bydlelo s rodiči a jak odrůstají tak se i stěhují pryč. Za poslední roky se tady postavilo hodně nástaveb, které si určitě nepořídili sociálně slabší spoluobčané. O žádném ghettu nemůže byt řeč, jsem rodilý Kohoutovičan a takovou blbost slyším poprvé a nic takového nepozoruji. Spíš naopak. A myslím, že lidé kteří dostanou obecní byt tak většinou musí mít velké štěstí a pokud neplatí nájemné, tak je relativně snadné v dnešní době tyto lidi vystěhovat. Je vidět, že se blíží volby do komunálních zastupitelstev. PS: Kdo nemá peníze, měl by asi podle pisatele článku být vyvezen někam za město, mám pocit.

 3. Dalimil Ospalý napsal:

  Poprvé čtu o tom, že nám po Kohoutovicích vyjí šakalové…………:)

  Ale teď vážně, pane anonyme. Píšu o pozvolné změně, která bude trvat 20-30 let, pokud se zásadně nezmění přístup odpovědných zastupitelů k žádostem nájemníků o privatizaci bytů. Můžete mi vysvětlit, čím specifickým se Kohoutovice vyznačují, že musejí zrovna ony být na pomyslném vrcholu a mít 15x více obecních bytů na 10 tisíc obyvatel než Praha ? A k vašemu PS: To jste napsal vy, úlisná šelmo.

 4. mumie napsal:

  Byť nevolím TOP09 s názorem pana Ospalého ohledně přidělování bytů sociálně slabším zcela souhlasím. Celý život žiji v Kohoutovicích a chci tu žít i se svými dětmi. Nevím o jediném důvodu, proč by zde mělo být tolik obecních bytů. Mimochodem vzhledem k zájmu koupit si zde byt se mi, bohužel, podařilo nahlédnout i do toho, jak funguje “přidělování” obecních bytů. Ale o tom se smí jen šuškat! Myslím, že by se dalo předejít spoustě spekulacím privatizací bytů starousedlíkům (tím míním i mladé lidi), kteří tuto MČ dokázali do teď udržet tak krásnou.

 5. Marie Sotolářová napsal:

  Dobrý den,

  vrátila jsem se z letního putování a přidávám se do diskuze k tomuto článku, protože se bytové problematice z celostátního hlediska dlohodobě věnuji. Souhlasím s panem D. Ospalým. Své stanovisko pronesl již na posledním zasedání zastupitelstva MČ Kohoutovice. Ale koaliční zastupitelé mu dali jasně najevo, že se nemíní nějakou koncepcí bydlení zabývat a zdržovat. Proč? No přece každoročně vybrané nájemné (letos přes 70 milionů) od nejméně majetných obyvatel Kohoutovic je dobré sousto. Sousto, jak tyto penízky přerozdělovat a tzv. úspěšně (např. s minimální ztrátou necelých 6 milionů)  “investovat” do bank!  A když nájemníci nebudou na nájemné mít (např. ti nejchudší)? Naopak – n e v a d í!  Přece stát je z vašich daní zasponzoruje v tzv. příspěvcích na bydlení. Čím více chudých v Kohoutovicích, tím lépe. A  zase budou mít kam penízky přitékat. Ovšem do oprav bytového fondu minimálně – o jejich kvalitě ani nemluvě! Rozumím také jejich báječné “nesnesiltené lehkosti bytí” při přidělování peněz do předem vybraných a pro mnohé velmi, velmi lukrativních aktivit. A což teprve ten krásný pocit při  vyřizování tzv. nezbytných  f o r m a l i t  při schvalování přidělení či výměny obecních bytů? 

  A tak na závěr doporučuji zdejším čtenářům. Nedejte na volební sliby, kterými budou dosavadní radniční strany  zaplevelovat vaše schránky. Jako každý předvolební čas. Přijďte se podívat na jejich chování a skutečné zájmy na zářijové zasedání. Tam – budete-li chtít vznést jakýkoliv dotaz – uvidíte pravou tvář zastupitelstva při činu – kamenou, trochu polekanou či hrubou, ale zejména neochotnou. Dokonale zbavenou onoho sladkobolného křídového nánosu z Kohoutovického Kurýra.

 6. Jája napsal:

  Dobrý den,

  v Kohoutovicích bydlím asi 6 let, byt jsem vyměnila z jiné části – ano, bylo to celkem náročné, ale povedlo se. Od doby, co jsem se přestěhovala, tak se řeší otázka privatizace bytu. Většina obyvatel ji chce hlavně z důvodu rekonstrukce a nějaké jistoty do budoucna. Podepisovali jsme již několik petic, ale vše bylo zatím marné. Nejvíce mi ale na celé této situaci vadí to, že není od vedení Kohoutovic jasná odpověď ANO – NE, z toho a toho důvodu. Na webových stránkách Kohoutovic tyto dotazy již nezvěřejňují, o Kurýru se nebavím vůbec. Myslím, že většinu obyvatel, kteří mají o privazitaci zájem, je důležité jasné stanovisko radnice a ne neurčité a alibistické odpovědi. Věřím, že volební sliby tak nezůstanou jen u slibů, ale konečně se začnou hledat způsoby, jak danou věc dotáhnout do zdárného konce. Děkuji, alespoň za informace na těchto stránkách. 

 7. Viktor Lošťák napsal:

  Jája: Postoj stran k privatizaci, tedy zda jsou proti nebo pro, je jen jedna věc. U těch, které deklarují, že jsou pro, se ale vždy také zeptejte, za jakou cenu chtějí byty privatizovat. Aby to třeba nechtěly prodat i s vámi nejvyšší nabídce.

 8. Marie Sotolářová napsal:

  Moje řeč Viktore,

  proto radní nechtěli privatizovat obecní byty v Kohoutovicích podle stávajících pravidel, které vámi popisovanou variantu nedovolují. Chtějí snad být mezi prvními, kteří odkoupí domy s obecními byty i s jejich obyvateli, jakmile to nová pravidla dovolí? Mají přátelé v bankách, na magistrátě a dobré oko u developerů, kterým by se dřívějším prodejem obecních bytů krátil zisk z již tak neprodejných bytů.

  Ale možná se tohoto záměru vzdají. Přichází totiž soumrak pro “mafiány vlastnící domy a ubytovny” a na obzoru je rovněž regulace tzv. “dotací státu na bydlení”. O přebytku bytů na trhu a jejich klesajících cenách nemluvě. A tak zřejmě přece jen zatnou zuby a nechají opět zvolit sebe nebo své děti. Zůstanou u správy oněch bytů a domů obecních, která také nese zlatá vejce. A budou nadále strašit, že privatizace je pro obyvatele obecních bytů  největším ohrožením a současný způsob správy obecních bytů je jen a jen pro dobro všech:-o)!

  Každý šmejd přece ví, že “rejžovat na nejchudších” je nejvýhodnější.

 9. Jája napsal:

  Pane Lošťáku, to máte určitě pravdu, proto jsem psala o té jasné odpovědi, která mi od vedení radnice vždy chybí. Vím, že s privatizací jsou samozřejmě spojené problémy (shoda nájemníků, legislativa, administrativa atd.), ale i tak nadále zůstávám optimistou – snad se někdy dočkáme …. jak správně upozorňujete – privatizace za rozumných podmínkek. Děkuji.

 10. Martin Hodek napsal:

  ……ze strany RMČ Kohoutovice neočekávám dobré podmínky,protože vím co tam sedí za exoty a škodiče….

 11. Pavel Reich napsal:

  Viktore, striktně vzato by mělo být povinností těch, kteří chtějí prodat obecní majetek, aby se snažili za něj získat pro obec nejvyšší cenu. Samozřejmě, když budou prodávat jeden dům, bude ta cena velmi vysoká, pokud budou prodávat všechny, bude výrazně nižší. Dosavadní tzv. privatizace byla nekoncepčním rozprodejem pod cenou, která zvýhodnila jen určitou část lidí na úkor ostatních. Lidé, kteří desítky let byli zvýhodněni proti těm, kteří obecní byt nedostali tím, že platili nájem pod reálnou cenou, by nyní chtěli být zvýhodněni opět. Ale to, že si byt za zlodějskou cenu (vůči obci) koupil Laďa Macek nemůže být argumentem pro to, aby se obec takto pod cenou zbavila všeho nemovitého majetku.

 12. Viktor Lošťák napsal:

  Takže jestli tě správně chápu, Pavle, Žít Brno, za které kandiduješ, chce prodat městské byty nejvyšší nabídce. To byste měli voličům říct, aby se podle toho zařídili.

 13. Pavel Reich napsal:

  Co chce Žít Brno, Viktore, snadno zjistíš na chcu.zitbrno.cz v programu. A opravdu jsem jej nepsal já jako dvanáctý na kandidátce. Takže to chápeš vskutku špatně, jestli už za vším vidíš politické programy. Psal jsem zde svůj názor k diskusi. Za jakou jinou cenu bys chtěl prodávat městský majetek, než za maximální možnou? Handlů pod cenou už bylo v Brně dost, zanedbaná prázdná pasáž Jalta smutně žaluje… Stropem je tržní cena, ta je dnes známá. Pokud by se prodávalo hodně bytů zaráz, byly by ceny výrazně nepochybně pod ní. O kolik, to si netroufám odhadovat. Ale měl by to určit zájem kupujících, ne úředník od stolu.

 14. Viktor Lošťák napsal:

  V tomhle se neshodneme. Nejvyšší prodejní cena jako jediné měřítko při rozhodování o privatizaci veřejného majetku, s tím nesouhlasím ani v nejmenším. To bychom pak ani nepotřebovali politiky, stačila by dražba.

  Nechci diskuzi roztahovat moc do šířky, takže se přidržím obecních bytů. Tam bych byl naprosto proti tomu, aby se ty byty vydražily bez ohledu na cokoli ostatního, zejména bez ohledu na jejich nájemníky. Chápu, že lidem, kteří v obecních bytech nebydlí, se to může jevit jako dobré řešení. Diskutoval jsem ale s mnoha lidmi v městských domech, a to včetně lidí z Kohoutovic, a ono to není vůbec tak jednoduché. Někteří z nich dostali třeba kdysi dávno za socialismu městský byt jako náhradu za vyvlastněný domek. Teď by měli za tu náhradu znovu zaplatit její tržní cenu? Osobně se přikláním k tomu, že současná cena, jakou město při privatizaci požaduje, je plus mínus přijatelný kompromis, který se dlouho tvořil a do kterého bych se nechtěl nabourávat, pokud bych k tomu neměl opravdu dobrý důvod.

  Podívej, já ti rozumím a tvůj pohled vidím jako legitimní. Je legitimní chtít ty byty prodat tomu, kdo dá nejvíc. Rozumím, jen s tím nesouhlasím. Když oba řekneme voličům předem, jak s těmi byty chceme naložit, pak si prostě vyberou sami, co se má stát.

 15. Viktor Lošťák napsal:

  A mimochodem, ve vašem programu na chcu.zitbrno.cz jsem nenašel nic o ceně, za jakou chcete byty privatizovat. Možná jsem jen nebyl dost pozorný.

 16. Pavel Reich napsal:

  V tomhle jsi pozorný byl. Cenu lze určovat až když nastane prodej. Bylo by neseriozní psát ji tam nyní rok či více před tím. A nejvyšší cena nutně neznamená, že se byt prodá jako v dražbě. Město není v pozici, kdy by se muselo zbavit bytů za každou cenu. Což neznamená, že je musí prodat spekulantům co nejdráže. Jinými slovy, když nebudou nájemníci ochotni zaplatit reálnou cenu, není důvod byty prodávat vůbec. Zůstanou dál nájemní a město jako jejich vlastník bude povinno postupovat s péčí dobrého hospodáře a z vybraného nájemného je udržovat a zvelebovat. Pokud jsi program četl pečlivě, jistě sis všimnul, že privatizace bytů je jen jednou z jeho součástí, nikoli hlavním bodem v oblasti bydlení. Hlavním bodem je hospodárnost, tedy aby nebyly stovky prázdných městských bytů jako na Brně-střed a aby i péče o městské byty byla ekonomická (už žádné kauzy Bytasen jako na Brně-sever). A zajímavá myšlenka je nábytková banka, protože často vyhazujeme do kontejneru (jehož odvoz město platí) něco, co ještě může jinému posloužit. Ale dost agitace, (já sem volební programy tahat nechtěl), jen jsem upozorňoval, že město musí při nakládání s majetkem hájit zájmy celku, nejen těch, kteří chtějí levně nakoupit, byť mají pocit, že na to mají z historických důvodů právo.

 17. Z napsal:

  Jestli chápu článek pana Ospalého dobře, měla by privatizace představovat jakési “síto” jímž sociálně slabší neprojdou a budou se nuceni z Kohoutovic odstěhovat (jinou souvislost mezi privatizací a sociální skladbou obyvatel, o niž v článku jde, nevidím), z čehož vyplývá, že nízká cena by byla kontraproduktivní.

 18. Viktor Lošťák napsal:

  Pavel Reich: Bydlet já v městském domě, tak mne tohle lavírování neuspokojí. Chtěl bych vědět, co mám od které strany očekávat co se týče privatizace právě mého bytu, ne že si to strana po volbách promyslí a uvidí se. Ale koneckonců, to už je váš boj.

 19. Martin Hodek napsal:

  …a nakonec z toho bude zase nějaká skrčka na nájemníky obecních bytů………….

 20. Pavel Reich napsal:

  Zjevně jsou strany, které se cíleně zaměřují na uspokojení určité zájmové skupiny a jiné, které se snaží, aby město fungovalo jako celek pro všechny obyvatele. Pan Hodek má obavu ze skček, ale ty se u vás děly roky ne tím, že vám byty nechtělo město prodat, ale tím, že do nich z vybraného nájemného řádně neinvestovalo. Já jsem rozhodně nehodlal dělat nějakou předvolební agitaci, s tím začal Viktor, ale když už sem dal odkaz na program, tak si jej přečtěte, minimálně kapitolu o bydlení. Je tam mimo jiné jasně uvedeno, že městské části budou muset byty spravovat bez využívání jiných firem, aby nedocházelo k rozkrádání (byť z hlediska zákona legálnímu) peněz vybraných na nájemném, ale aby byly investovány do bytů. Jestli považuje někdo za “skrčku” řádné hospodaření a opravený nájemní byt, to už je jeho věc. Potom může volit populisty, kteří už v zastupitelstvu byli, za čtyři roky tam nic dobrého neudělali a teď cíleně slibují. Někteří šalinkartu za pakatel, jiní popelnice zdarma a další výhodný rozprodej městských bytů. Lidé na kandidátce Žít Brno už něco dokázali, byť v zastupitelstvu ještě nikdy nebyli a populistické podbízení nemají ve zvyku.

 21. Viktor Lošťák napsal:

  Tak jednoduchá otázka a tolik zbytečných řečí kolem. Nájemník v městském bytě chce vědět jestli mu politik privatizaci umožní a pokud ano, kolik za byt zaplatí a pak také, jak se bude hýbat nájmem. 

  Ano, umožníme. Co se ceny týče, nechceme měnit stávající pravidla, takže to vyjde na velmi přibližně 30 % tržní ceny bytu. Nájem podržíme ve stávající výši, tak, aby pokryl náklady.

  S tím, že mluvím o Bystrčácích a Bystrci. Ano, v Bystrci je specifická situace, tlak na privatizaci tam není tak velký jako v Kohoutovicích, navíc proběhla a probíhá regenerace, zateplení, to všechno má vliv. Chci hlavně ukázat, že se na ty otázky dá odpovědět i rovně, přímo, bez balastu a vytáček. Přestože tuším, že voliči, kteří v městských bytech nebydlí, mi nejspíš za prodej za nižší než tržní cenu nezatleskají. Ale volič by měl dostávat přímé odpovědi.

   

 22. Pavel Reich napsal:

  Přímé odpovědi nebo populistické odpovědi?

 23. Martin Hodek napsal:

  ….pan Reich v rámci předvolební agitace slibuje obvyklým způsobem něco,co již před ním slibují a slibovali všechny strany a všichni kandidáti.A já prostě na tyto sliby nevěřím.Totéž minule slibovali Šafařík,Rabušic,Zorník a další a v jakém stavu to je si nebudeme vykládat………prostě v děsném stavu.A protože nevěřím na základě těchto skutečností tak se i podle toho řídím………….a konec konců i na základě toho jsem si revitalizaci obecního bytu udělal na vlastní náklady a jenom jsem zvědav,jak s podobnými skutečnostmi bude vyrovnávat MČ při prodeji.To bude zase veselo v Kohoutovicích……..

 24. Pavel Reich napsal:

  Já rozhodně nevedu předvolební agitaci, s tou tady začal Viktor, ten sem tahal za koho kandiduji (na místě, které znamená podporu dané kandidátce, ale nepatřím k jejím lídrům). Psal jsem jen svůj názor a na tom trvám. Prodávat majetek města za 30% hodnoty je obyčejný tunel. Byty jsou majetkem města a to bude rozhodovat o jejich prodeji, takže nereálné jsou spíše sliby lokálních uskupení jako Bystrčáci, protože ti o tom rozhodovat nebudou ani kdyby jejich kandidáti v Bystrci uspěli úplně všichni.

 25. Marie Sotolářová napsal:

  Dva kohouti na jednom smětišti?

  Pánové, když si zde brousíte ostruhy do předvolebního boje, vezměte prosím v úvahu následující fakta:

  1. Privatizace obecních bytů ve městě Brně probíhá legálně, podle zvolených pravidel. Nejde (až na jednotlivé výjimky) o rozkrádání  a podvod. U správy bytového fondu tomu je mnohdy právě jinak!

  2. Podvodem je však neplnění předvolebních slibů, na zákládě kterých byli politici zvoleni a dostali se do vedení Rady a Zastupitelstva Kohoutovic a nyní své sliby záměrně a vědomě neplní. A dokonce si stejné sliby  o p ě t  dávají do předvolebních hesel. Dokladám článkem: Obecní dům a privatizace bytů na http://www.kohoutovice.cz/kk-12-10.

  3. Mnozí nájemníci na základě slíbované privatizace zrekonstruovali obecní byt s mnohatisícovými náklady. Na privatizaci sice právo nemají, ale mají právo volby slušných lidí, co drží slovo. A zejména umí s občany férově komunikovat před volbami i po volbách. Mají právo porovnávat volební programy a volit ty, kteří nebudou zužovat problematiku kohoutovických neprivatizovaných bytů (nejvíce v ČR) na tzv. “rozprodej”. Máme právo volit ty, kteří budou umět nejen zpracovat, ale i bezezbytku plnit tzv.  “bytovou politiku ku prospěchu všech”. Kteří minimalizací přerozdělování vybraného nájemného zabrání netransparentnímu zadávání veřejných zakázek se snahou co nejvíce vydělat za co nejméně kvalitně odvedenou práci.

  P.S. Pro zájemnce mohu poslední větu dokladovat početnou fotodokumentací tzv. oprav, investic a dokumentů s nimi souvisejících.

 26. Martin Hodek napsal:

  …..hezké……..:D…dva kohouti v městě.Jen na okraj,již jsem jeden “prodej” zažil.Náplavka 2 -6 na Starém Brně.Znalecký posudek na dům z roklu 1940 zněl v roce 2004 na 4,1 mil.Prodejní cena ze Sstrany Brna -Střed zněla na 12 miliónů.Takže to je praktická ukázka šmeliny ze strany města……….a žádné tržní hospodářství,prachsprostá šmelina.Odpověď města zněla……..vždyť jste si ty byty zrevitalizovali a hodnota tím pádem stoupla.A totéž se dá čekat od radních v Kohoutovicích…….bohužel.

 27. Viktor Lošťák napsal:

  Ano, paní Sotolářová, dva kohouti :-)

  Pavel zřejmě neví, že v co se týče obecních bytů, chtějí Bystrčáci pouze udržet stávající stav, alespoň takový, jaký je v Bystrci. Nejdeo prosazení ničeho nového. O výši nájemného rozhoduje městská část, je to v její kompetenci. Nejde o sliby, jde o vyjádření, jak chceme či nechceme, aby se nájemné hýbalo. My se po dlouhé úvaze kloníme k tomu, že rozumná výše nájemného přinese obci větší zisk než maximalizace výběru. Samozřejmě nasloucháme i argumentům, které se staví za zvýšení nájmu, řada z nich svou logiku má, ale pro nás nejsou dostatečně silné, to je vše.

  Bystrčáky jsem jmenoval proto, aby byla situace jasná, ale o ty přece také nejde. Jsme na kohoutovickém webu a tady asi žádné hlasy nezískáme, že :-) Záleží mi na tom, aby si občané vynucovali přímé odpovědi bez mlžení, to je celé.

  “Ať je tedy vaše slovo ‘Ano’ ano a ‘Ne’ ne. Co je nad to, je od zlého.”

 28. Marie Sotolářová napsal:

  Dobrý večer Viktore,

  gratuluji k vašemu rozhodnutí kandidovat. Kandidaturu si svou angažovaností a mládím plně zasloužíte.  Doufám, že dostanete dostatečný počet hlasů, hlavně od čtenářů Bystrčníku.  Ale přece jen mi “bzum, bzum” nejdou na rozum ony tzv.  l o g i c k é  důvody zvyšování nájemného, kterými vaši kolegové argumentovali. Mohl byste nám je zde (v době krize stavebnictví, stagnace prodeje nových bytů a snižování tržního nájemného…) ve zkratce uvést? Fakt se ráda poučím.

 29. Pavel Reich napsal:

  Ale Viktore, netvrď, že Ti tu šlo o propagaci Bystrčáků. Šlo Ti o propagaci Tvé osoby, která kandiduje do městského zastupitelstva. U mého soukromého názoru jsi uvedl, na jaké kandidátce jsem do města, nikoli u nás na jihu a opakovaně jsi do diskuse o soukromých názorech tahal program Žít Brno. Ale jeden užitek z této diskuse je, rozhodl jsem se, že až bude chvilka, zašlu na Magistrát dotaz, kolik již činila tzv. Veřejná podpora, jinými slovy o kolik  už město rozprodalo byty pod cenou. Sám jsem zvědav, o jakou sumu v dosavadním celkovém součtu půjde.

 30. Viktor Lošťák napsal:

  Je mi 45, Marie :-) 

  Co mi přijde logické? Ti, co chtějí výrazněji zvyšovat nájem, argumentují přirozeností a výtěžkem pro obec. Přijde jim přirozené, že jako správní hospodáři se snaží z majetku získat maximální výnos, protože vidí analogii se soukromým sektorem. Stejně jako má vedení firmy pracovat tak, aby zisk byl maximální, má podle nich i obec pracovat tak, aby v obecní kase bylo co nejvíc peněz. Pak se za ně nakoupí statky, které budou sloužit veřejnosti. Logiku takových argumentů uznávám.

  Podle mne je to však uvažování příliš zjednodušené. Především bych zpochybnil nevyslovený předpoklad, že lidem bude nejlépe, když se vybere co nejvíc peněz pro veřejný sektor. S tím nesouhlasím, jako občan chci naopak abych mi co nejvíc peněz zůstalo, ne abych co nejvíc peněz odevzdal státu. I když se pak nemohou nakoupit všechny ty vysněné kašny a bazény.

  Ještě vážnější protiargument vyplývá z úvahy, co se stane, když se nájem výrazně zvedne. Nemluvíme tu přece o pár jednotlivcích nebo desítkách lidí. Mluvíme – a v Kohoutovicích zejména – o výrazném procentu populace. Co se stane, když polovině lidí zvednete výrazně nájem? Abych se nechlubil cizím peřím, tyhle protiargumenty shrnul už před delší dobou bystrcký místostarosta Jiří Altman z ČSSD, najdete je na http://www.bystrcnik.cz/?p=25434. Musím říct, že s nimi souhlasím nebo jim alespoň dávám velkou váhu. Obávám se sociálních dopadů takové změny, i když jsem ochoten vyslechnout každého, kdo přijde s dobrým zdůvodněním, proč jsou mé obavy zbytečné.

  Mohl bych o tématu psát asi ještě dlouho, ale to už bych byl asi úplně otravný. Takže už jen krátce – to, že je něco logické, vůbec neznamená, že je to také správné.

 31. Viktor Lošťák napsal:

  Pavle, vedu diskuzi jednak proto, že mne ta témata zajímají, jednak proto, že si myslím, že jako kandidát na cokoli to dělat musím. Jestli je to propagace nebo jestli tím ze sebe udělám pitomce, to přece nevím. Ale lidi by měli vědět, koho volí a co bude ten člověk prosazovat. To platí o tobě i o mně. Já se jen snažím dělat ty věci tak, jak si myslím, že je správné. Stejně jako ty.

 32. Pavel Reich napsal:

  Pokud považuješ za správné prodávat veřejný majetek za 30% hodnoty, ok, já ne. Při tak špatné ceně je lepší neprodávat. Pokud jde o výši nájmů, ke kterým jsi od prodejů zamířil, tak ať budou vyšší či nižší, pořád v Brně platí, že 90 procent zisku bytového hospodářství se musí investovat zpět. Jde tedy o to, aby tento zisk nebyl snižován špatným hospodařením. A v tom naprosto souhlasím se záměrem, aby byty musely mč spravovat svojí právnickou osobou, bez realitek a různých “spřátelených” firem. Domnívám se, že mč by měla mít právo výši nájmu navrhnout, ale město jako vlastník bytů by ji schvalovalo. Zmenšilo by se tak současné riziko (někde jistota), že vedení mč si bude chtít zajistit voliče příliš nízkým nájmem a bude docházet k zanedbávání údržby bytů nebo naopak bude chtít z bytů vyždímat co se dá, bez ohledu na sociální aspekt.

 33. Martin Hodek napsal:

  ……dobře,zeptám se jinak………..co je podle Vás,pane Reich,cena za odprodej bytu 3+1,v domě 40 let starém,s provedenou vlastní 70% revitalizací před třemi lety,okna a ostění balkonů šlo přes UMČ,revitalizace na vlastní náklady něco přes 400 000 á blok………?

 34. Jája napsal:

  Dobrý den, já tedy souhlasím s p. Lošťákem, že jako obyčejný (nekandidující do žádné strany) volič, chci jasné odpovědi na otázky. Tedy né jen odpověď – ano, jsme pro privzatizaci, ale i odpověď za jakých podmínek. Přijde mi zvláštní, že aktuálně při probíhající privatizaci bytů na Šumavské ul. nájemníci tyto byty (4+1) získají asi za 860 tis. Kč a my v Kohoutovicích po volbách bychom měli menší byty kupovat za 2 M Kč …. proč? Proč by se měla tato pravidla takto výrazně změnit …. zvlášť když někteří do bytů investovali do rekonstrukcí značné peníze (právě s odkazem na slibovanou privatizaci). Chápu, že by cena neměla být neúměrně nízká, ale nechápu, proč by se pravidla pro odkup měla takto výrazně změnit jen proto, že banda “blbců” v Kohoutovicích jen o privatizaci několik let mluví a slibuje ji. 

 35. Pavel Reich napsal:

  Cenu bytu, který jsem neviděl, vám opravdu nenapíši. Řeči o tom, že chcete jasné odpovědi jsou sice pěkné, ale nejjasnější odpovědi vám dají populisté, kteří si je už týden po volbách nebudou pamatovat. Cenu bytu by měly určit dva nezávislé posudky (odhadců, kteří byty opravdu uvidí), pokud by se lišily o více než 20%, tak ještě třetí a průměr z nich by byla tržní cena. Z té sleva maximálně 20%, ne 70%, jak tomu bylo dosud. Posudek by samozřejmě z ceny musel odečítat opravy provedené vlastním nákladem.

  To, že někteří nakoupili levně, spíše dostali byty zadarmo, je samozřejmě nespravedlnost. Ale nelze ji řešit tak, že se rozdá pod cenou i zbytek nemovitého majetku města. Když nájemníci bytů mluví o spravedlnosti, nějak zapomínají na to, že jsou desetiletí zvýhodněni regulovanými nájmy. Po spravedlnosti pro ty, kteří obecní byty nedostali a museli si bydlení obstarat za své se nikdo z nich neptá.

  Tento můj názor nebudu určitě měnit kvůli volbám a hlasům voličů. Od toho jsou tu jiní, kteří se před volbami chtějí zavděčit. A upřímně řečeno, o hlasy chamtivců, kteří se třesou na to, aby jim někdo daroval milion či ještě více, z městského majetku, nestojím. Nájemníky nikdo nevyhání, jejich touha po koupi není motivována snahou o lepší bydlení, ale jen vidinou bezpracného majetkového prospěchu. Získat 70% zdarma by chtěl každý.

  Myslím, že jsem svůj názor napsal srozumitelně. Aby jej zase někdo nepřekrucoval, upozorňuji, že jde čistě o můj osobní názor, který není oficiálním názorem žádného spolku, v nichž jsem nějakým způsobem angažován. To je z mé strany k problematice rozprodeje (tzv. privatizace) městských bytů vše.

 36. Martin Hodek napsal:

  …takže ,pokud nám tady jako bernou minci předkládáte svůj názor a nejste schopen dát ani rámcovou objektivní odpověď,tak nechápu,že tento váš názor (či pojetí problému),vystavujete jako jediný správný…………….

   

 37. Radka Kazdová napsal:

  Pavel Reich: Pane Reichu, jak je to se zbytkem, tedy s 10 procenty, která zbydou? Ta stejně nezůstávají v MČ, ale jsou přerozdělována, pokud se nepletu? Pokud tomu tak je, tak MČ na obecních bytech asi nijak nebohatne, jak už párkrát zaznělo.

  Jinak musím bohužel souhlasit s panem Reichem, existuje právní formulace “s péčí řádného hospodáře” a pokud by město prodalo byty za 30 procent tržní ceny, bude někým okamžitě podáno několik stížností na špatné hospodaření a podobně.

  A následující sedí přesně.

  Když nájemníci bytů mluví o spravedlnosti, nějak zapomínají na to, že jsou desetiletí zvýhodněni regulovanými nájmy. Po spravedlnosti pro ty, kteří obecní byty nedostali a museli si bydlení obstarat za své se nikdo z nich neptá.

  Tento můj názor nebudu určitě měnit kvůli volbám a hlasům voličů. Od toho jsou tu jiní, kteří se před volbami chtějí zavděčit. A upřímně řečeno, o hlasy chamtivců, kteří se třesou na to, aby jim někdo daroval milion či ještě více, z městského majetku, nestojím. Nájemníky nikdo nevyhání, jejich touha po koupi není motivována snahou o lepší bydlení, ale jen vidinou bezpracného majetkového prospěchu. Získat 70% zdarma by chtěl každý.

 38. Dalimil Ospalý napsal:

  Zastupitelé městské části neurčují cenové podmínky prodeje obecních bytů. To je plně v kompetenci těch městských zastupitelů, protože obecní byty patří statutárnímu městu Brno. Město je městským částem pouze svěřilo do správy, která spočívá v údržbě těchto bytů, zajišťování služeb a dodávky médií, výběru nájemného a jeho 90% “reinvestování” do oprav a modernizace těchto bytů. Donedávna mohli zastupitelé v Kohoutovicích dokonce i stanovovat navýšení nájemného v obecních bytech. 

  V současnosti jsou v platnosti cenové podmínky prodeje obecních bytů, které jsou více než 10 let staré (tuším, že byly odsouhlaseny ZMB v r.2001, když tak mě opravte). Změnit je může už nové zastupitelstvo města Brna po podzimních volbách.

  Kohoutovické zastupitelstvo může městskému zastupitelstvu pouze doporučit přežazení obecních domovních celků či jednotlivých obecních bytů do seznamu domů/bytů určených k privatizaci. Městské zastupitelstvo pak dalším hlasováním toto přeřazení schválí či neschválí. 

  Je proto důležité sledovat program nejenom místních kandidátů, ale i jejich kolegů, kteří kandidují do městského zastupitelstva. K poslednímu hlasování o žádostech kohoutovických nájemců o přeřazení jejich domů/bytů do seznamu domů/bytů určených k prodeji došlo v roce 2011 a všichni žadatelé si jistě vzpomenou, jak neslavně to pro mnohé z nich dopadlo. A ti co byli v menšině, kterým bylo vyhověno, nyní potvrdí, jak  dlouho celý proces trvá. Hlasování v Kohoutovicích v r.2011 o doporučení městu přeřadit…, hlasování v zastupitelstvu Brna o rok později o tom, zda prodat….., celý další rok se pak soutěží firma, která nacení tyto byty cenou v místě a čase obvyklou. To máte 3 roky, ……..no dali by se o tom popsat další a další stránky

  :)  nebo spíše :(

 39. MK napsal:

  Radka Kazdová: Brzy se dočkáme právního precedensu, který by měl být aplikovatelný i na privatizaci bytů. http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/statni-zalobce-zada-podminene-tresty-pro-11-zastupitelu-jaromere-za-nevyhodny-prodej–1396619

 40. Jiří Bednář napsal:

  Myslím, že privatizace obecnách bytů resp. domů by měla být dokončena za stejných podmínek pro všechny. Tedy pokud se “nevýhodně” privatizovalo již několik let, měla by se “nevýhodně” privatizace i dokončit.

  A nebo pokud je to tak nevýhodné, měli by dotčení (myšleno funkcionáři politických stran, kteří stanovili “podmínky prodeje”) nést odpovědnost za to, že umožnili určité skupině obyvatel (a v neposlední řadě sobě) “parazitovat” na obecním majetku. Ale odpovědnost nikoliv politickou.

  Oni ti nájemníci léta platí nájemné, takže by si vlastně koupili “byt již zaplacený”. Mohlo by se ale třeba při stanovení slev z ceny přihlížet k délce užívání BJ nájemcem, aby se zabránilo spekulativním výměnám bytů “za byt jdoucí do privatizace”.

  Nicméně i já jsem toho názoru, že by si město mělo ponechat pouze pár set či tisíc bytů pro sociální potřebu. 

   

 41. Marie Sotolářová napsal:

  Vážený/á MK,

  pro obec nevýhodný prodej výdělečného restauračního zařízení (ale výhodný pro mne či mé kamárády) nelze spojovat s procesem realizace schválených pravidel privatizace obecních bytů. Natož na něj aplikovat daný judikát. Pokud jste právník tak to víte a zbytečně zde kalíte vodu. Pokud ne, pak je věc jasná.

   

 42. MK napsal:

  Marie Stolařová: 

  Je třeba si uvědomit, o jakých částkách se tu bavíme. Pokud by se privatizovalo všech 1800 bytů v Kohoutovicích se slevou 1mil. Kč na byt (vůči tržní ceně), tak tu máme škodu 1,8 mld. Kč. Tohle by už u soudu neprošlo asi jen s podmínkou. Schválíme si tedy pro město nevýhodnou vyhlášku a pak už je vše v pořádku?

  Prodej výdělečných bytů (do rozpočtu Kohoutovic přinesou ~7mil. Kč ročně) výrazně pod cenou potom není nevýhodný prodej?

  Úvahy typu “Oni ti nájemníci léta platí nájemné, takže by si vlastně koupili „byt již zaplacený“.”  jsou spíš pro zasmání, zkuste s tímto argumentem nastoupit na nějakého soukromého vlastníka bytového domu, který ho třeba dostal zpět v restitučním řízení.

   

 43. martin hodek napsal:

  ….plně souhlasím s panem Bednářem.Není to naše vina,že došlo k průtahům ať již ze strany města nebo ÚMČ.Je zajímavé,že velý ÚMČ bydli v již privatizovaných bytech(nesvědčí to o něčem??).Bylo by opravdu jen správné aby se doprodej bytů uskutečnil za podmínek,za jakých byl zahájen.

 44. martin hodek napsal:

  ….jsem jenom zvědavý,jak dlouho si ještě budeme brát servítky při komunikaci s anonymy a lidmi,kteří podvádějí…….

 45. Radka Kazdová napsal:

  MK: Díky za odkaz, ano, tak jsem to myslela. Pokud město nabídne byty za 30 procent tržní ceny, přihlásí se zájemci, kteří nabídnou 75 procent. Tržní cena bytu 3+1 se v Kohoutovicích pohybuje od 2,5 do 2,7 (nemluvím o inzerci, ale o skutečných realizacích z posledních tří měsíců). Pak by bylo jen otázkou času, kdy by nastala podobná situace jako v Jaroměři.

 46. Marie Sotolářová napsal:

  Vážený/á MK,

  diskuze na netu je dobrá, ale bere hodně mého pracovního času. Pokud chcete vyjít z anonymity, můžeme se setkat po zítřejším zasedání zastupitelstva v Kouhoutovicích. U dobré kávy či čaje pak hlouběji diskutovat problém ne/privatizace obecních bytů v Kohoutovicích, protože vše souvisí se vším:

  – NIKDO zde nehovořil o privatizaci všech obecních bytů, ale o koncepci bydlení v MČ Kohoutovice a městě Brně,

  – jsou nájemnící, kteří zájem nemají či si byt koupit nemohou (potřeba sociálního bydlení)

  – eliminace přerozdělování vybraného nájemného (letos 75 milionů) od těch nejméně majetných obyvatel Kohoutovic by vedla k eliminaci velkorysého rozhazování; klasickou ukázku najdete v přílohách programu zítřejšího zasedání zastupitelstva, viz zejména příloha 4 a 5  Z 187 na http://www.kohoutovice.cz/samosprava/pozvanka-na-xix-zasedani-zmc-dne-17-09-2014;

  – čím více bytů ve správě, tím více možností si bokem přivydělat při jejich přidělování, výměně, opravách;  v této souvislosti si dovoluji odkázat třeba na transparentnost města Hodonína v oblasti smluv http://www.hodonin.eu/zverejnene-smlouvy/ds-48778/p1=49773

  – atd, atd.

  Chce to prostě nastudovat vše, co souvisí s rozpočtem jako celkem a co souvisí s tzv. “vedlejší hospodářskou činností”, dále nastudovat splátky tzv. “výhodných” úvěrů u finančních domů a vše podělit roky správy obecních bytů. Okořeníte-li to i necelými 6 zašantročenými miliony, které bylo nutno odepsat jako ztráta, následně propojíte a nebudete vytrhávat jen jeden jediný problém  – pak se vám nad TOUTO sumou protočí panenky.

  A to nemluvím o tom, jak dobře by se o domy starali jejich praví majitelé a ne tzv. volení správci.

   

 47. Marie Sotolářová napsal:

  Ještě jedna novinka:

  Přidávám link na článek o tom, jak chtějí Lidovci řešit nájemné v obecních bytech v Brně. Řešení vskutku lidové a prorodinné a dobře zapadá do zdejší diskuze: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/lidovci-planuji-zrusit-v-brne-poradniky-na-byty-lide-si-je-vyberou-na-internetu.html

  Zvedneme nájemné – a když na to nebudeš mít, stát ti přispěje. My si i ten  příspěvek od státu vybereme a už se neptejte, co s tím uděláme:-).

  Máme dost kohoutovických zájemců z řad našich podnikajících straníků a ti nejlépe vědí jak obecní byty a domy tzv. “vylepšovat”. Viz. kandidát č. 2 za KDÚ ČSL.

  P.S. Doporučuji pod článkem přečíst i diskuzi. Pak si zítra od 14-té hodiny zajít na náměstí před horním Albertem na lidovecký předvolební “Den dětí” a nechat si pomalovat obličej :-)!

 48. martin hodek napsal:

  Paní Sotolářová,upřímně děkuji za odkazy a vysvětlení pozadí privatizací,jejichž varianta by mohla nastat v Kohoutovicích.Doufám,že se tak nestane a děkuji,že se za nás angažujete………Martin Hodek

Napsat komentář