Kohoutovice.org
ekologicky laděný web pro Kohoutovice

Postoj Svobodných ke stavbě kulturního centra v Kohoutovicích

radnice-podzim-04V Kohoutovicích je v současné době diskutovaným tématem stavba nového Kulturního centra. Tento článek představí občanům Kohoutovic postoj Svobodných k tomuto projektu.

Momentálně je situace taková, že jsou v rozpočtu vyhrazeny 2 miliony korun na analýzu realizovatelnosti projektu. Kolik bude případné kulturní centrum stát, zatím nemůžeme vědět. Na základě cen kulturních center postavených či zrekonstruovaných v poslední době v obcích a městských částech podobné velikosti jako Kohoutovice, použijeme odhad 30 milionů korun. Pro náš článek ovšem není přesná částka podstatná, následující úvahy platí i pro 10 či 50 milionů.

V Kohoutovicích žije přibližně 12.600 obyvatel. Pokud rozpočítáme náklady na kulturní centrum (32 mil.) na jednoho obyvatele, vyjde nám přibližně 2.500kč. Průměrně tedy každý občan Kohoutovic zaplatí za stavbu případného kulturního centra 2.500kč, a to včetně důchodců a dětí. Klasická čtyřčlenná rodina tedy 10.000kč.

Myslíme si, že v Kohoutovicích žije velké množství lidí, kteří by místo financování kulturního centra raději dostali své peníze zpět. Za oněch 2.500kč/os. by si třeba udělali výlet na hory, zkrášlili dovolenou, vylepšili rodinnou oslavu, svatbu, koupili kvalitnější potraviny nebo by je utratili za cokoli jiného. Každý má své vlastní preference. Když si představíme čtyřčlennou rodinu, je oněch 10.000kč srovnatelných s cenou za kočárek v dvojkombinaci, kvalitní novorozeneckou autosedačkou s isofixovou bází nebo třeba 2x prvňáčkovskou výbavou pro děti.

Úvahu, zda těžit z kulturního centra, nebo si pořídit výše zmíněné věci, ať si udělá každý sám. Svobodní odmítají použití veřejných peněz na tento projekt. Městská část by měla financovat oblasti, které prokazatelně slouží celé komunitě: například silnice, chodníky, bezpečnost, čistota, příjemné a zdravé prostředí. Kulturní centrum ale může dopadnout tak, že se v něm 10 let po jeho postavení vystřídá třeba jen 1000 různých kohoutovických občanů, kteří tím svou zábavu budou mít od zbylých 11.600 štědře dotovanou. Kulturní centrum by se také, v případě realizace, stalo konkurencí pro již existující kulturní zařízení v Brně a některým z nich by snížilo zisky a třeba i ohrozilo jejich existenci. Svobodní odmítají takovéto pokřivování trhu ze strany státu.

Pokud je projekt kulturního centra lukrativní a bude po něm silná společenská poptávka, jistě se najde soukromý investor, který takový projekt zrealizuje. Ten ale, aby se mu to v rozumném časovém horizontu vyplatilo, dvakrát obrátí každou korunu, což se od vedení naší městské části očekávat nejspíš nedá. Je možné, že nás v dalších letech čekají diskuze o tom, že určité peníze byly vynaloženy zbytečně, neúčelně, neefektivně, zda nedošlo k rozkrádání. Pokud by městská část takový projekt vůbec nerealizovala, takovýchto diskuzí bychom se ušetřili a stejně tak bychom ušetřili za úředníky, kteří budou o souvisejících věcech rozhodovat.

dne 22.2.2015, Tomáš Zdražil

Další články v rubrice Nová radnice?

 1. Helena Sedláčková napsal:

  Když je řeč o kultuře…V pátek 20. ledna se konalo v sále Legata další ze skvělých vystoupení Cirkusu Legrando. Vtipné, milé, nápadité – děkujeme a tleskáme! Hrála i živá kapela, kohoutovická Japka. Kdo chtěl, přišel, koho to nezajímá, ten byl doma. Ale za zmínku stojí, že tam bylo více než sto lidí a vešlo by se jich ještě více.

 2. I.Ves napsal:

  Konečně názor Sbobodných, který stojí za zvážení. Já stále nechápu představu o kuturním domě a centru, kde bude sál a kde se bude scházet kdo?  Nikde ani zmínka o tom, jak zadání projektu bude vypadat. Přitom se rozvíjí diskuze o místě a nikdo neví, o čem to je. Dělám celý život plno investičních staveb a především jde o investorovo zadání. Co má být účelem stavby? Sálů je tu dostatek a 2 mil. Kč na projektovou dokumentaci? Ptám se na jakou? Investiční záměr? Územní řízení? Stavební řízení? Prováděcí projrkty a další činnosti? Je dost velká částka, která je zřejmě stanovena, aby nemuselo proběhnout výběrové řízení.  Možná opět konspirační teorie, ale já již jí bohužel z minulých období věřím.  Pokud se podíváme do Honorářového řádu pro nás AI, tak je to snad za všechny činnosti od územního řízení po provedení stavby pro stavbu o rozsahu kolem 30-50mil Kč! a to samozřejmě nepředpokládám, že proběhne standadní výběrové řízení Za tu částku by se dal opravit obecní úřad, kde jsou např. jednoduchá dřevěná okna a ani se nedovírají. Pohled z venku.  Myslím si, že 90 procent občanů ani obecní úřad nikdy nenavštívili, jako já a také doufám, že tam nebudu muset nikdy vkročit. V době elektornizace styku s občany a přenosů zasedání zastupitelstev, je budování nějakých dalších úřadů a zasedacích sálů naprostý nesmysl. Sálů pro “malou kulturu a schůze” je zde dostatek. V restauracích salónky – Ki-Ki, Na trati, Yelow Fish. Myslivna, Montána…. – jak jistě všichni ví, je většinou pronájem zadarmo, tzv. za pivo. Školy mají plno účeben a sálů, knihovna…. Tyto prostory se musí udržovat, vytápět a jsou většinou prázdné od 17hodin. Jen je provozní problém, který se nechce nikomu řešit, aby třeba tělocvičny a sportovní prostory žily ve školách i o víkendech, jak je to jinde samozřejmostí.

  Co chybí je centrum pro sport a mladé lidi z Kohoutovic v zimním období. Sportovní hala a další příslušenství, kde mohou být i ty společenské akce. Halu nebo svoji sokolovnu má snad každá vesnice nad 1000 obyvatel . Tatran je využit jen 5 měsíců v roce! a to ještě asi polovina dětí musí na umělou trávu a platit nemalé nájemné MOPu. Děti v zimě dojíždí od 8 let po celém Brně, aby mohly sportovat. Jejich trenéři klečí před řediteli škol, aby je do tělocvičen pustili.

  Sportovní zázemí je jen chátrající Tatran a to jen 5 měsíců v roce na jaře a na podzim. Do Tatranu mnoho let nikdo neinvestoval ani korunu a podívejte se na jeho zázemí. To je typický příklad toho, jak se o svěřený majetek stará občanské sdružení nebo stát v čele s politikem! Přitom dostává velké dotace od nás všech na provoz a dotace na činnost. Pronajímá majetek a provozuje hospodářskou činnost. Děti přitom platíkolem 15 tisíc korun ročně za to, že mohou hrát kopanou. V tom jsou příspěvky – o to o čem se nemluví jsou – turnaje, zápasy, soustředění, vybavení hráčů…

  Vím, že opět bude následovat pár urážek od některých pánů, kteří zde v Kohoutovicích nesnesou diskuzi a jiný názor než svůj. Žijeme snad už v demokratické společnosti a škoda, že neumíme o věcech slušně a věcně diskutovat.

Napsat komentář