Kohoutovice.org
rozcestník pro Kohoutovice

Občané EU mohou volit v komunálních volbách, pokud tady mají přechodné nebo trvalé bydliště

Občané EU s trvalým i přechodným pobytem v ČR mohou hlasovat v podzimních komunálních volbách. Často o tom ale vůbec nevědí a státní správa je dostatečně neinformuje o podmínkách, které musí splnit.

Občané i občanky EU, kteří mají trvalý nebo přechodný pobyt v České republice, mohou volit v komunálních volbách. Kdo již zde volil v minulosti, půjde prostě k volbám a bude opět volit. Pokud ještě u nás nikdy nevolil, musí se nejprve zapsat do dodatku seznamu voličů.

Žádost o zápis

Občan EU vyplní žádost o zápis do dodatku seznamu voličů a přiloží kopii dokladu o trvalém nebo přechodném pobytu v ČR. Odnese to na obecní nebo městský úřad v místě svého bydliště (na radnici), nejpozději dva dny před volbami (lepší samozřejmě dříve). 

K volbám s dokladem o pobytu

Hlasovací lístky by měl dostat do schránky, a když ne, vyzvedne si je v den voleb přímo ve volební místnosti poblíž svého bydliště. Tam musí v každém případě přinést i občanský průkaz nebo pas a doklad o trvalém nebo přechodném pobytu.

Ve větším městě může takto volit hned dvakrát – do zastupitelstva městské části i do zastupitelstva města. V roce 2022 proběhnou obecní volby 23. a 24. září.

Zdroj: https://www.zeleni.cz/volim-v-cesku/

dne 2.9.2022, Zeleni.cz

Další články v rubrice Volby

Translate »