Kohoutovice.org
rozcestník pro Kohoutovice

Města se zbavují parkování

Nynější vedení Kohoutovic plánuje postavit v Kohoutovicích v následujících letech hned několik parkovacích domů. Když se ale porozhlédneme, zjistíme, že města jdou jiným směrem a míst pro parkování se zbavují. Možná je načase, abychom se i my zamysleli, zda je dobré vzrůstající počet aut podporovat. Veřejný prostor můžeme přece využít lépe.

Osobní automobilová doprava nese řadu problémů jako zhoršení kvality ovzduší, zvýšení hluku a prašnosti a velký nárok na veřejný prostor.  Zatímco někde se staví další parkoviště a parkovací domy, jinde se již parkovacích míst zbavují. Překvapivě to nepřináší chaos a úrazy, ale úbytek automobilismu a větší používání hromadné dopravy. Uvolněná parkoviště vrací obce lidem a dělají na nich parky, dětská hřiště a místa pro setkávání lidí.

Podle informací Ekolistu v článku Jak se města zbavují parkování například Paříž vloni oznámila, že zruší 70 tisíc parkovacích míst a dá prostor zeleni a dětským hřištím, a podobně prý postupuje třeba Toronto nebo Vídeň. Přitom způsoby, jak zmenšit prostory vymezené pro parkující auta, jsou různé:

- prvním velmi rychlým a jednoduchým krokem může být změna pozic aut tak, aby nezasahovala do chodníku, třeba zákazem parkování na chodníku (Krakov)

- každý rok lze ubírat 10 % ploch pro parkování (Kodaň)

- parkování lze ve velkém přesunout pod zem. Řidiči pak nemají tolik “chuti” jet každý den autem a vyberou si raději hromadnou dopravu (San Sebastian)

- občanům lze každý rok “zapůjčit” parkoviště a s tím i sumu peněz, ať s prostorem naloží jak chtějí. (V Torontu se během 10 let téměř všechna takto “zapůjčená” parkoviště proměnila v parky, místa pro děti a místa pro setkávání.)

Nejen Brno a další města, ale i Kohoutovice jsou přetíženy automobilovou dopravou. I v místě uprostřed lesů nám množství aut přináší zhoršení ovzduší, hluk, prašnost a velký nárok na veřejný prostor. Obecní prostor, který ještě máme, se dá využít lépe než na parkovací místa nebo parkovací domy. Je prostě načase začít myslet a plánovat jinak. 

Více viz https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jak-se-mesta-zbavuji-parkovani

https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/novy-parkovaci-dum-sportoviste-a-park-vznikne-v-kohoutovicich

dne 15.5.2022, Jana Konečná s využitím Ekolistu

Další články v rubrice Parkování, garáže, parkovací domy

Translate »