Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Kohoutovický kurýr

V letech 2014 až 2018, za starosty Petra Šafaříka (ČSSD) a místostarosty Petra Hrušky (KDU-ČSL), cenzurovalo vedení radnice články opoziční zastupitelky, až soud zjednal nápravu.
Od roku 2021, kdy vedení radnice převzalo KDU-ČSL, ODS, Zelení a TOP09, se zásadně pozvedla informační úroveň kurýra, také fotodokumentace je výborná.
jana konečná (duben 2021)

Rezignace na funkci předsedy redakční rady

26.2.2020 | Michal Velička, místostarosta (ODS) | Žádný komentář

Na základě výsledku jednání redakční rady v prosinci 2019 jsem se rozhodl rezignovat na pozici předsedy redakční rady Kohoutovického kurýra. (Poznámka redakce: článek jsme převzali z únorového čísla Kohoutovického kurýra)

Palec nahoru Kohoutovickému kurýru

23.3.2019 | Jana Konečná | Žádný komentář

Mám hroznou radost, že můžu konečně napsat pozitivní článek směrem k vedení kohoutovické radnice. Vypadá to, že loňské obecní volby přinesly příznivou změnu do politické situace, která byla v Kohoutovicích zatuchlá v předchozích letech.

Potvrzeno soudem – Kohoutovický Kurýr je cenzurován v rozporu s Tiskovým zákonem

22.2.2017 | Dana Kalčíková, zastupitelka (Zelení a nezávislí) | Počet komentářů: 7

kohoutovicky_kuryrV říjnu roku 2015 se začala odvíjet na stránkách MF Dnes „kauza“ tehdejšího tajemníka kohoutovické radnice Zdenka Krutka. Šlo o to, že v minulosti již jednou tajemníkem byl a odešel poté, co se prokázalo, že zpronevěřil obecní peníze. Jako zastupitelka jsem využila svého práva psát příspěvky do Kohoutovického Kurýra a v článku jsem především žádala tajemníka a starostu, aby vysvětlili obyvatelům Kohoutovic, co se tehdy stalo a jak je možné, že se pan Krutek v roce 2013 na pozici tajemníka i přes špatnou zkušenost vrátil. Článek byl zcenzurován a dosud nevyšel. Já jsem byla nucena podat žalobu na město Brno a v ní se domáhat otištění článku. A soud mi dal za pravdu.

Soud rozhodl: Kohoutovický zpravodaj musí vydat článek opoziční zastupitelky

20.1.2017 | Ema Zezulová, Brněnský deník | Žádný komentář

kohoutovicky_kuryrHlavní novinové deníky i Česká televize informovaly jen pár hodin po vynesení důležitého soudního rozhodnutí. Opoziční zastupitelka v Kohoutovicích Dana Kalčíková měla nárok na zveřejnění článku, který ji opakovaně redakční rada místního zpravodaje odmítala vydat. Zastupitelka za zelené a nezávislé se loni v březnu s žalobou obrátila na brněnský městský soud. Ten jí v pátek vyhověl.

Návod – jak dostat pod kontrolu radniční periodikum

8.12.2016 | Dana Kalčíková, zastupitelka (Zelení a nezávislí) | Počet komentářů: 3

kohoutovicky_kuryrOpoziční zastupitelka popisuje praktiky, díky kterým je Kohoutovický kurýr ještě stále "hlásnou troubou" politiků, kteří radnici vedou. Podle tiskového zákona mají sice zastupitelé právo na uveřejnění svých článků, ale v kohoutovickém periodiku nemá opozice zaručené místo. O příspěvcích rozhoduje uskupení, ve kterém mají vždy převahu koaliční politici. Pro snadné uskutečnění vlastních záměrů dali také post šéfredaktora člověku, který je odpovědný pouze jim, protože bydlí ve vzdálené mimobrněnské obci.

Zastupitel Petr Ledvina chce lidštější sídliště

22.11.2016 | Jana Konečná | Počet komentářů: 2

Petr LedvinaZelení a nezávislí, Sdružení pro Kohoutovice, jsou druhým nejsilnějším politickým subjektem, toho času v opozici. Díky kvalitní a vytrvalé opoziční práci Zelení a nezávislí přiměli radnici například zveřejňovat videopřenosy ze zasedání zastupitelstva, materiály z jednání rady, některé kritické články, a nedávno i výzvy o některých uvolněných bytech. Petr Ledvina, jeden ze tří jejich zastupitelů, však vidí stále mnoho věcí k nápravě. Například by chtěl lepší veřejná prostranství a cesty pro pěší. Také by chtěl prostory pro firmy, které poskytnou práci lidem a peníze do rozpočtu.

Spory o zpravodaj: Koalici jsem radši opustil, sdělil zastupitel

31.10.2016 | Eva Bártová, Brněnský deník (Rovnost) | Žádný komentář

Jiří SpoustaChceme stejnou příležitost, které se domůžeme třeba i soudní cestou, řekl za bohunickou radniční opozici Miloš Vrážel. Zastupitelům vadí změna pravidel zpravodaje, která koaličním odpůrcům vyhradila pro názory jednu stranu. „Starosta a vedení zneužívají postavení a cenzurují a komentují naše články," uvedl Vrážel. V Kohoutovicích by opozice alespoň za jednu jí určenou stranu byla ráda.

Ven z cenzury Kurýra aneb návrh zastupitele Jiřího Spousty

20.6.2016 | Jana Konečná | Jeden komentář

kohoutovicky_kuryrZastupitelstvo, které se sejde ve středu 22. 6. v 17 hodin na radnici, bude jako 9. bod programu řešit situaci kolem článků od zastupitelů pro Kohoutovický kurýr. (Připomínám, že hned po zahájení zasedání mají prostor občané na své dotazy). V minulých měsících radní zadrželi několik článků od opoziční zastupitelky. Byly podané včas, podle zákona měly být uveřejněny a zastupitelka ve snaze o zveřejnění dospěla až k soudní žalobě. Na druhé straně vyšel článek zastupitele - radního, i když byl dodaný až po uzávěrce. Situace několikrát řešili zastupitelé, v dubnu třeba schválili návrh místostarosty Petra Hrušky na možnost úprav článků bez následné autorizace. Koaliční zastupitel Jiří Spousta tehdy odmítl hlasovat s koalicí a následně vypracoval návrh, který může dát situaci do shody se zákonem. Navrhl, aby příspěvky zastupitelů (maximálně 350 slov) nepodléhaly schvalování a byly bez úprav uveřejňovány. Celý návrh přetiskujeme:

Cenzura Kohoutovického kurýra – smutná realita

6.6.2016 | Dana Kalčíková, zastupitelka ze Zelení a nezávislí, sdružení Pro Kohoutovice | Jeden komentář

kohoutovicky_kuryrNásledující článek o cenzuře v Kohoutovickém kurýru napsala kohoutovická zastupitelka za Zelené a nezávislé, sdružení Pro Kohoutovice Dana Kalčíková do březnového čísla Kurýra, od té doby jeho zveřejnění blokuje redakční rada. Podle zastupitelky s velkou pravděpodobností skončí u soudu žalobou na nezákonnou cenzuru podobně jako její loňský článek o podivném výběru tehdejšího tajemníka radnice.

Žaloba na uveřejnění článku opoziční zastupitelky

13.3.2016 | Daniel Holý, spolek Oživení | Počet komentářů: 2

oziveniOpoziční zastupitelka městské části Brno – Kohoutovice se na Oživení obrátila se žádostí o zajištění bezplatného právního zastoupení při podání žaloby na uveřejnění doplňující informace dle tiskového zákona a následného zastupování při soudním sporu. Obsahem článku zastupitelky byla výzva k vysvětlení, jak je možné, že osoba tamního bývalého tajemníka radnice, která zpronevěřila peníze městské části Brno – Kohoutovice, byla starostou opětovně dosazena do stejné funkce.

Zastupitelé mají napravit Kurýra

10.6.2015 | Jana Konečná | Počet komentářů: 6

kohoutovicky_kuryrNapravena má být i nedobrá pověst Kohoutovického kurýra. Články opozičních zastupitelů nemají doposud ve zpravodaji vyhrazené místo, takže v řadě čísel zcela chybí, protože byly zcenzurovány. O návrhu změn budou zastupitelé veřejně hlasovat ve středu 10. června po páté hodině na radnici.

Porušování zákona se stalo normou

28.5.2015 | Viktor Šeďa, Dana Kalčíková a Petr Ledvina, zastupitelé za Zelení a nezávislí, Sdružení Pro Kohoutovice | Počet komentářů: 7

justiceTento článek byl zaslán ke zveřejnění redakci Kohoutovického kurýra. Přestože je v souladu se Zásadami pro vydávání, nebyl zveřejněn. Vzhledem k tomu, že je to článek zastupitelů, je tento počin redakční rady v rozporu s tiskovým zákonem a redakční rada se zachovala protizákonně.

Budeme mít lepšího Kurýra?
Ptáme se místostarosty Petra Hrušky

23.5.2015 | Helena Sedláčková | Počet komentářů: 6

Hruška_Petr_průkazkové_fotoPokračujeme v sérii rozhovorů s kohoutovickými zastupiteli. Podle volebních výsledků je nyní na řadě KDU-ČSL, která se do zastupitelstva probojovala jako pátá s téměř 11%.Střípky ze zastupitelstva
Nešlo by to jinak?

12.3.2015 | Helena Sedláčková | Jeden komentář

Zastupitelstvo březen 2015Stručný popis toho, co se na zastupitelstvu 11. března projednávalo a jaká usnesení byla přijata, to si mohou za pár dní přečíst všichni v zápise z jednání, který bude zveřejněn na webových stránkách. Dovolím si proto v následujících řádcích popsat pár situací, o kterých se v zápisech nedočteme.

Přijďte 17. 12. na radnici, zastupitelé možná odstraní cenzuru Kurýra

12.12.2014 | Jana Konečná | Počet komentářů: 18

radnice-podzim-04Pokus o zrušení cenzury Kohoutovického kurýra a větší transparentnost jednání zastupetelstva, rozpočet na příští rok, který neschválil ani finanční výbor s převahou koalice. To a mnoho dalšího bude k vidění ve středu 17. 12. 2014 od 17. hodiny na kohoutovické radnici na veřejném zasedání zastupitelstva. Tak přijďte!


Občané, nechoďte na zastupitelstvo!

6.11.2014 | Helena Sedláčková | Počet komentářů: 16

2014-nove-zastupitelstvoTento vzkaz zazněl, v přeneseném slova smyslu, z úst starosty na ustavujícím zasedání zastupitelstva městské části Brno-Kohoutovice, které se uskutečnilo 5. listopadu 2014. Motivem k tomu, aby člověk zašel na jednání místních politiků, je nějaká starost, nějaký problém, se kterým se na ně chce obrátit, aby jej řešili. Třeba privatizace bytů, nebo rozkopaný chodník…Ale nedozví se nic, protože vůbec nebude mít možnost se na nic zeptat. Pokud totiž problém, se kterým se na zastupitele chce obrátit, není zrovna v programu jednání, a to je málokdy, tak má smůlu. Zasedání je skončeno a občan zůstane sedět a zírat. Jak je to možné?

Kdo bude starostou a jaký bude Kurýr?

29.10.2014 | Zbyněk Svoboda, Helena Sedláčková | Počet komentářů: 4

cssd-safarikNa tuto otázku dá odpověď ustavující zasedání zastupitelstva městské části Kohoutovice, které se bude konat ve středu 5. 11. 2014 v 17.00 hodin v zasedací místnosti radnice.


Schválnost nebo neschopnost?

29.4.2014 | Helena Sedláčková | Počet komentářů: 3

parkingVe středu 14. května 2014 od 18 hodin se bude konat v jídelně ZŠ Chalabalova veřejné projednávání problematiky parkování. Že o tom nic nevíte? Není divu. V posledním dubnovém čísle Kohoutovického kurýra, hlavního komunikačního kanálu mezi radnicí a občany, o tom není ani řádka. Dočteme se tam sice o oslavách Dne Země, o akci Ukliďme Česko či o tom, že si máte dávat pozor, když jezdíte s dětmi na kole, ale o tak závažné věci, jako je problematika parkování v Kohoutovicích a ve městě Brně, tam není ani zmínka.

Kohoutovické kokrhání – únor 2014

31.3.2014 | Dana Kalčíková | Jeden komentář

ledovka-01V poslední březnový den si ještě přečteme, co zajímavého nám přinesl únor. Témata, jako jsou veřejné zakázky bez zveřejnění, kvalita práce šéfredaktorky Kohoutovického kurýra a kronikářky v jedné osobě, vítězství nad hernami, úpravy u horního a dolního Alberta a mnohá další jsou živá a čtivá.


Kohoutovické kokrhání – leden 2014

4.2.2014 | Dana Kalčíková | Jeden komentář

lipsko_07Vážení čtenáři, opět vám přinášíme shrnutí zaznamenání hodných událostí v naší čtvrti, o kterých se v kohoutovické kronice nejspíš nedočtete. Tentokrát za leden 2014. Ky ky ry ký!

Dozvuky zastupitelstva

3.1.2014 | Jana Konečná | Počet komentářů: 2

kameraRáda bych na úvod zmínila jednu výbornou změnu: v dobách jen nedávno minulých (třeba před dvěmi lety) totiž kohoutovičtí občané nemohli na zasedání zastupitelstva vůbec promluvit, jen sledovat. Jakoby mezi nimi a zvolenými zástupci stála nějaká neviditelná hradba. Ale když jsem tam přišla těsně před Vánoci, hradba tam nebyla. Přihlížející občané mluvili, ptali se, říkali svůj názor. A radní se pokoušeli odpovídat.

Chystané zasedání zastupitelstva 18. 12. 2013 – herny, Kurýr, rozpočet a špatný plán práce

17.12.2013 | redakce Kohoutovice.org | Žádný komentář

penizeNa veřejné zasedání kohoutovického zastupitelstva, které proběhne ve středu 18. 12 . 2013 v 17 hodin v budově radnice, by se měli zastupitelé připravit opravdu důkladně. Měli by napravit chybný návrh plánu práce a věnovat čas poněkud neprůhlednému návrhu kohoutovických radních týkajícímu se zákazu hazardních her pro celé Brno. Kromě toho mají schválit rozpočet MČ Brno-Kohoutovice na rok 2014, který jim radní připravili. Veřejné projednání návrhu rozpočtu se koná hodinu před samotným zasedáním zastupitelstva, tedy v 16 hodin.

Ze zápisu rady 20. 11. 2013 – kronika, úřední deska, Kurýr, školství a nepečovatelství v Juventusu

13.12.2013 | Jana Konečná | Počet komentářů: 2

radnice-podzim-04Po další schůzi rady jsem pokračovala v detektivní práci. Z nicneříkajících holozáznamů zápisu schůze typu "starosta podal informaci" jsem díky žádostem podle zákona o svobodném přístupu k informacím získala bližší představu, o čem radní na schůzi jednali. Tato schůze měla mnoho bodů, dnes k těm spíše "kulturním".

Kohoutovický kurýr: Pište nám co chcete, my co chceme zveřejníme

6.11.2013 | Helena Sedláčková | Počet komentářů: 12

lipskoPo delší době se vracíme k tématu cenzury v Kohoutovickém kurýru, nedobytné pevnosti propagandy místní samosprávy. Jeho bývalá redaktorka Helena Sedláčková vás seznámí s tím, jak dopadla její stížnost na porušování Zásad pro vydávání Kohoutovického kurýra.

Přeposílám tu čůzu

17.9.2013 | PhDr. Marie Sotolářová | Počet komentářů: 13

klavesnice-rukaPo přečtení Kohoutovického kurýra č. 7-8/2013 jsem napsala slušný a faktograficky reagující příspěvek na zveřejněné informace. Několik dnů před termínem uzávěrky jsem jeho znění elektronicky přeposlala do redakce časopisu i předsedovi redakční rady s žádostí o posouzení a zveřejnění v následujícím čísle.

A jak to dopadlo?

Klasický příklad (zne)užití místního periodika aneb test transparentnosti

16.9.2013 | PhDr. Marie Sotolářová | Počet komentářů: 6

radnicePřidávám se do diskuze ohledně vyváženosti informací v Kohoutovickém kurýru. S příkladem, jak netransparentně se manipuluje s pečlivě vybranými informacemi, nemusím chodit do hluboké minulosti. Tento článek byl zaslán do Kohoutovického kurýra 9/2013 s žádostí o otisknutí. Nebyl zveřejněn.

Bývalá redaktorka: v Kohoutovickém kurýru je cenzura

31.7.2013 | Deník Rovnost | Počet komentářů: 14

kohoutovicky-kuryrV Kohoutovickém kurýru je cenzura. Tvrdí to jeho bývalá redaktorka Helena Sedláčková. „Když se redakční radě obsah článku nelíbí, příspěvek hodí do koše," říká. Vydavatelem je zastupitelstvo městské části. „Redakční rada je politická, z devíti členů jich sedm zasedá i v radě Kohoutovic. Opoziční hlasy pak radní přehlasují," dodala bývalá redaktorka.

Jak tomu bylo a bude s cenzurou v Kohoutovickém kurýru

26.6.2013 | Helena Sedláčková | Počet komentářů: 3

kohoutovicky_kuryrNa posledním zasedání kohoutovického zastupitelstva v červnu 2013 jsem přednesla příspěvek týkající se porušování Zásad pro vydávání Kohoutovického kurýra. Aby čtenáři nemuseli tyto „zásady“ vyhledávat a pátrat po tom, v čem spočívalo ono porušení, shrnu to do jednoho slova - cenzura.

Na posledním zasedání kohoutovického zastupitelstva bylo pořádně horko

24.6.2013 | Lukáš Stejskal | Počet komentářů: 2

zastupitelstvo-2013-06Na posledním zasedání kohoutovického zastupitelstva bylo pořádně horko, a to v obou významech toho slova. U tří kontroverzních bodů programu se rozvinula živá debata: stížnost na Kohoutovického Kurýra, petice proti zástavbě louky na ulici Stamicova a ocenění bytů určených k privatizaci, kvůli kterému přišli občané v hojném počtu.

Na červnovém zasedání zastupitelstva se bude jednat o důležitých věcech

15.6.2013 | Jana Konečná | Počet komentářů: 2

radniceVeřejné zasedání zastupitelstva se bude konat ve středu 19.6. v 17 hodin a nemělo by uniknout pozornosti kohoutovických občanů.
Bude se jednat nejen o bytech, louce za poštou, ale také o závěrečném účtu. V neposlední řadě i o rozdělení více než 10 milionů, které městská část dostala nyní navíc.

Radnice háže dotazy do koše, místostarosta Zorník neodpovídá vůbec

16.5.2012 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Počet komentářů: 13

Taky vám vaše radnice neodpovídá na dotazy? Občanské sdružení Pro Kohoutovice srovnalo výsledky radnic v Bystrci a Kohoutovicích a zjistilo, že kohoutovická radnice háže polovinu dotazů do koše.

Schůze rady 25.1.2012 – nekvalitní práce MOPu, Zorníkova redukce okolí Inline dráhy

20.2.2012 | Jana Konečná za os Pro Kohoutovice | Žádný komentář

Rada je nespokojená s prací MOPu s pohledávkami a schvaluje firmy, které osloví kvůli zakázkám.