Kohoutovice.org
ekologicky laděný web pro Kohoutovice

Kdo na jejich místa?

volby3Již za několik dní, tedy v úterý 5. srpna 2014, končí termín, do kdy mohou podávat potenciální zájemci kandidátní listiny pro volby do Zastupitelstva městské části Brno-Kohoutovice. Volby se konají ve dnech 10. a 11. října 2014 a vše je popsáno v zákoně č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí.


Zalistovala jsem trochu v paměti a dovolím si připojit několik zajímavostí z kohoutovického politického života:

 • Jenom jednou jsme měli za starostku ženu – Pavlu Podmelovou. Bylo to hned v prvních volbách po Listopadové revoluci v roce 1990.
 • Nejvyšší počet absolutních hlasů – 1 792, získal RNDr. Miroslav Klíč ve volbách v roce 1994. Přestože získal nejvyšší počet hlasů, dobrovolně se vzdal funkce starosty s tím, že se bude raději věnovat práci s dětmi v základní škole Pavlovská.
 • Nejkratší mandát, 3 měsíce, držel Vítězslav Dohnal, a to od listopadu 1993 do ledna 1994. 
 • Nejdelší mandát, 6 let, si držel Petr Zbytek, a to od října 1994 do července 2000. Za jeho éry se začalo se zateplováním domů a sídliště Kohoutovice bylo v této souvislosti pokládáno za vzor v celé republice. Dle mého názoru, byl  tento politik nejvýraznější osobností v galerii polistopadových kohoutovických starostů. 
 • Nejmladším starostou byl Petr Bičan, v době zvolení v roce 2000 mu bylo 34 let. Nejstarším byl naopak Jindřich Misák, který ho ve funkci vystřídal a bylo mu při nástupu do funkce 70 let 
 • Jenom jeden z polistopadových  starostů měl vysokoškolské vzdělání, a to právě ing. Jindřich Misák. Do statistiky nezahrnuji ing. Karola Schneidera, který byl ve funkci pouhých 10 měsíců. 

 

Máme málo vzdělaných lidí, kteří jsou ochotni jít do politiky? To uvidíme za několik měsíců. Zjistíme také, které nové tváře se objeví a kdo se naopak bude snažit získat přízeň voličů opakovaně. Schovávám si předvolební propagační materiály a se zájmem s nimi občas listuju. Některé obličeje začínaly v politice s tmavými hustými kudrnami a dotáhly to až k prořídlým šedinám. Stárneme všichni. Mnohem podstatnější však bude  porovnávat předvolební sliby s následnou realitou.

 

dne 30.7.2014, Helena Sedláčková

Další články v rubrice Volby

 1. Martin Hodek napsal:

  ..no , rozhodně nebudu volit stávající garnituru.To je odstrašující příklad,jak nemá magistrát pracovat………..

   

 2. Marie Sotolářová napsal:

  Také ne :-)! Proč? Dechberoucí kompetentnost koaličních politiků ČSSD a ODS při manipulaci s fakty,  příkladná ochota nekomunikovat s občany. Vyřizování žádostí o poskytnutí informací podle zákona o svobodném přístupu k informacím jen za tučné poplatky pro tzv. “náročné vyhledávaní dat”.  O plnění předvolebních slibů nemluvě. 

 3. Martin Hodek napsal:

  ……..a mimochodem……….jaký pán,takový krám.MOP…..instituce,která je řízena z MČ.Je to čím dál větší hrůza,když už tam učiníte dotaz e-mailem na jednu ze dvou uváděných adres,tak počítejte s tím,že se nedočkáte jakékoliv odpovědi.

 4. lojza napsal:

  Už aby byly volby. Ta sebranka tam už nemá co dělat.

 5. Martin Hodek napsal:

  .jak bude vypadat kandidátka v Kohoutovicích,docela by mne to zajímalo………?

 6. Martin Hodek napsal:

  …..takže nic nového……..cenzor Rabušic bude kandidovat s vyhlídkou na RMB,Šafařík si nechal uveřejnit v Kohoutovické “drbně” oslavný článek  a chce znovu kandidovat a no dalších ani nemluvě.Tak to se máme na co těšit……….

 7. Martin Hodek napsal:

  Připravujeme se na komunální volby a měli bychom znát pravdivý,současný stav Kohoutovic.Je tady někdo,kdo dovede srozumitelně vysvětlit,v jakém stavu je hospodaření a ekonomika MČ? Proč,jak a u koho jsou Kohoutovice zadlužené?Jaká je možnost nápravy? Kdo toto zadlužení způsobil? Lze dotyčné pohnat k zodpovědnosti? Myslím,že odpovědi by občané alespoň v kostce měli před volbami  znát. A kvinta ” mužů na radnici” nám ty odpovědi rozhodně nedá……..

 8. Viktor Lošťák napsal:

  Pane Hodku, Kohoutovice u nikoho zadlužené být nemohou. Nejsou totiž, jako žádná městská část v Brně, právnickou osobou. Nemají právní subjektivitu, tu má pouze magistrát. Městské části mají povinnost mít vyrovnaný rozpočet, i když i tak se výjimečně může stát, že se něco pokazí. Magistrát hospodaří minulých několik let s přebytky v rozpočtu, z nichž splácí dluh. Dlouhodobě je celkový stav financí Brna vcelku uspokojivý, kritika se snáší spíše na strukturu rozpočtu než jeho celkové parametry.

  Městské části mohou vytvářet vnitřní nefinanční dluh. Třeba tím, že zanedbávají údržbu majetku. Je ale vždy dost sporné takové zanedbávání vyhodnotit. Byl jsem docela překvapený, když mi Jakub Hruška z kohoutovické KDU-ČSL vysvětloval, že v Kohoutkách se ještě ani nezačalo s regenerací bytového fondu, tedy s výměnou jader a výtahů v městských bytových domech. To by se snad dalo chápat jako vnitřní zadluženost. Detaily ale neznám, zeptejte se pana Hrušky.

 9. Martin Hodek napsal:

  ……já děkuji p.Lošťákovi za částečné vysvětlení problematiky……….

 10. Martin Hodek napsal:

  …….a k té rekonstrukci…já sám ,tak jako mnoho jiných v Kohoutovicích jsem rekonstruoval a regeneroval celé jádro a příslušenství na své náklady,čekat na příspěvek od MČ Kohoutovice tak asi bydlíme v jurtě………………….

 11. Martin Hodek napsal:

  ….volby??..velká legrace…..Šafařík,Zorník,Mikš…..kandidáti nejen v Kohoutovicích ale pro sichr i na RMB……..a kumulace funkcí jim nic neříká?????

 12. Novák A. napsal:

  V Kohoutovicích se opravují chodníky, v domech výtahy, balkony, stavějí se nová hřiště. Že by se blížili volby?

Napsat komentář