Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Kam zmizela voda?

Helena Sedláčková je bývalou redaktorkou Kohoutovického kurýra. Napsala nám, že "v těchto dnech byla další tráva, další kousek zelené plochy zalit betonem, resp. betonovou dlažbou coby parkoviště (ulice Stamicova)". Požádala nás o zveřejnění své úvahy o vzniku parkovišť v Kohoutovicích - současná redakční rada kurýra zveřejnění odmítla.

Byla jsem před pár dny na vycházce ve Ždánickém lese. Není to nijak vyhlášená turistická lokalita a troufám si tvrdit, že řada lidí ani přesně neví, kde leží. A možná také díky tomu je tam tak krásně. Nádherný listnatý les, líbezná krajina, jdete tři hodiny a nepotkáte člověka, prostě ráj! A proč o tom píšu? Tak nějak vypadal podle mých představ kohoutovický les zhruba před 50 lety.

Jak by dopadlo dnešní srovnání? Zatímco ve Ždánickém lese pramení studánky, teče tady průzračná pramenitá voda, vhodná k pití (garantováno hydrometeorologickým ústavem), mechy, tráva a stromy drží vláhu, tak v kohoutovickém lese se práší suchem. V místech, kde dříve pramenily studánky, trčí suché zrezivělé trubky.Tam, kde se zrcadlily hladiny jezírek, na nás hledí prázdné jámy a z potoků zbyla vyschlá koryta.

Vzpomínám si na jeden z článků pana Jaroslava Plška, člověka, kterého si hluboce vážím. Psal o tom, že při žních, to znamená v dobách velikého horka, se chodívali koně napít do potoka v místech, kde jsou dnes tenisové kurty. Čím by se napojili dnes? Leda tak pivem z blízké hospody. Nad ulicí Borodinova se nacházela tzv. mokřadla, kohoutovický potok vesele bublal a při větších bouřkách se vyléval na pisáreckou křižovatku. Kam zmizela voda? Voli ji vypili, říká se v jedné dětské říkance.

Tam, kde dříve rostly stromy, stojí dnes paneláky. To je skutečnost. Tam kde se zelenaly mechy, nechal člověk zalít trávu betonem. A příroda bije na poplach. Ten, kdo chodí denně jako já na vycházku do kohoutovického lesa, vám to potvrdí. A proto už žádný další beton, žádné další parkoviště a garáže a já nevím co! Pokud chceme, aby Kohoutovice zůstaly pěkné alespoň jako teď, když už jim nemůžeme vrátit krásu, kterou vytvářeli po staletí naši předkové, nemůžeme jít nadále cestou betonu a dlažby. Ti, kteří zde chtějí bydlet a užívat si jejich dosavadního prostředí, musejí počítat s tím, že to nebude zadarmo. Například auta nebudeme moci nadále skládat vedle sebe a zabírat další a další místo, ale nad sebe v patrových stáních.

Takže debata o rozvoji by se neměla odvíjet v duchu kolik dalších garáží a parkovišť na stávajících zelených plochách, ale kde budou ta patrová stání či garážové domy stát. Nejlépe na místech, která už dávno zelená nejsou. Stejně tak je nutno brát v úvahu, že ten, kdo vlastní auto, někdy i dvě i tři na jednu domácnost, nemůže počítat s tím, že jej postaví zdarma u domu, kde bydlí.

Nezastírám, že k výše uvedené úvaze mne přivedlo i veřejné zasedání ve věci „garáže Chopinova“.  Já jako občan si přeju, aby se problém parkování řešil systémově, s výhledem do budoucna, ne metr po metru. A jako milovník přírody se modlím za to, abychom měli ve vedení naší městské části tak osvícené hlavy, které budou konat tak, že z našich krásných Kohoutovic, kterými se tak často ohánějí, nezůstane za pár desítek let betonový vrch s paneláky.

Napsala Helena Sedláčková

dne 23.7.2012, Helena Sedláčková

Další články v rubrice Parkování, garáže

 1. nestačímsedivit napsal:

  Hm, to je zase počteníčko. Na Stamicové bydlím a nevšiml jsem si, že by se zde v poslední době pokryla nějaká zeleň dlažbou pro parkování. Také si nedokáži představil, kde na místě současných tenisových kurtů probíhaly žně které tak vyšťavnili chudáky koně. A to že nenaprší, není vina chybějícího mokřadu nad Borodinovou, to je jiný problém. Zaplavená silnice v Pisárkách vodou z Kohoutovického potoka asi také nikomu nechybí. Jediná zajímavá myšlenka je to, že by se mohlo, hlavně mělo jít do “pater” u parkovacích ploch. Asi by se nějaké řešení toho typu našlo.
  Mimochodem, nezobrazují se diskuzní příspěvky (komentáře) u článků, tedy aspoň mně! TKNR
   

 2. Jana Konečná, PK napsal:

  Za chybné zobrazení se omlouvám. Přes víkend jsme na tom zapracovali, už by to mělo být v pořádku.

 3. Helena Sedláčková napsal:

  RE: Nestačím se divit – škoda, že se tento bystrý komentátor stydí za své jméno. Ti, kteří si za svým názorem stojí, se nebojí mluvit sami za sebe. Nabízím tomuto anonymovi, že ho vezmu za ruku a společně budeme kráčet po Stamicově ulici až k novému parkovišti. Jeho ostatní myšlenky nestojí za komentář.

 4. VV napsal:

  Nebo za to můžou ty hnusný paneláky, že?

 5. roman napsal:

  Opravdu krásný článek.Na jedné straně už nechcete ani kousek betonu,na druhé chcete parkovací domy.Tak kde byste  ty parkovací domy chtěla postavit?Aniž bych váš článek četl dříve tak jsem před pár dny napsal že někteří by se ctěl vrátit o 50 let zpět.A ted se mi to potvrdilo.Ano,važme si zeleně ale ne že se z toho stane modla a nesmíme se dotknout ani stébla.Neberu paní Sedláčkové její názor ale jsou zde  obyvatelé kteří mají naprosto odlišný názor.A to vžádném případě nejasem milovníkem osob v našem zastupitelstvu které bych schutí vymetl aposlal dělat něco užitečného.Kohoutovice mají to štěstí a i smůlu že jsou obklopeny lesy a tak každý rozvoj znamená bud zásah do lesa či zástavbu louky.Fanatické bránění každého metru ničemu neprospívá.Někumu se líbí plavecký bazén,někomu garáž,někomu hospoda,někomu dětský koutek či hřiště.Jak byste třeba řešila parkování v lokalitě Ulička?Já bych to třeba řešil parkovištěm místo louky pod stávající radnicí.A co mi poradíte vy?

 6. Lojza napsal:

  Garáže nejsou potřeba.

  1. Téměř polovina stání v garáž. domě na Pavlovské se pronajímá nebo se už dávno prodala i zájemcům bydlícím mimo Kohout.

  2. Část garáží na ul. Jírovcova a Axmanova se nepoužívá nebo jsou určena jako skladiště různým obchodním aktivitám

 7. roman napsal:

  Reakce na Lojzu- Garážový dům Pavlovská – je jasné že když postavite gar. dům na  Pavlovské tak to nevyřeší parkováni např. na Voříškové.

 8. M napsal:

  Nevím, jestli si radnice kdy udělala nějaký podrobný průzkum zájmu o placená garážová stání, tedy kolik je v které oblasti zájemců a hlavně jakou částku jsou ochotni platit. Předpokládám, že kdyby takový přesný průzkum udělala, tak by ho zveřejnila třeba na podporu toho architektonického šílenství, které chtěla prosadit za poštou. Na veřejném projednání toho záměru padla na potřebnost garáží v této oblasti odpověď, že se určitě nějací zájemci najdou. Žádné odborné odhady, žádná čísla, jen věštění z koule.
  V kurýru zas vycházely jen povzdechy radnice nad snahou vyřešit nedostatečné parkování na ulici Voříškova s tím, že lidi nechtějí za stání platit. Nedostatek stání na Voříškově by teď mohl vyřešit garážový dům v oblasti Oko.
  Myslím, že pro oblast Uličky by mohlo být řešením postavit garážový dům v místě jednoho či obou stávajících parkovišť ve svahu pod Výletní (třeba spodní zanořené placené patro, plus možnost volného parkování na střeše. Pro oblast u pošty by mohl stát garážový dům na místě parkoviště vedle ulice Richtrova. Bez studie, která by zjistila kolik je kde zájemců a zda jsou ochotni za stání platit, však nemá debata o tom, kde všude by mohly stát garážové domy, valný smysl.

 9. K průzkumu o placená stání napsal:

  Naprosto souhlasím s komentářem “M” – radnice nemá žádnou studii na téma, zda a kolik jsou lidé ochotni za parkování platit. Radnice totiž nemá k žádnému problému studii. Když se mluvilo o záměru stavět na Jurance, tak se někdo zeptal na veřejném zasedání, z čeho vychází jejich tvrzení, že “občané mají o výstavbu velký zájem”. Odpovědí bylo velké mlžení. Ptal se předem někdo občanů, zda chtějí postavit na louce pod Juventusem obludný barák? Neptal. Ptal se předem někdo lidí, co si myslí o stavbě garáží v lokalitě Chopinova? Neptal. Nebýt toho, že si toho někteří lidé všimli a vyburcovali veřejné zasedání, tak už se betonovalo. A to pod pláštíkem toho, že “občané měli o výstavbu velký zájem”.

   

   

 10. roman napsal:

  K M.Naprosto souhlasím.Jen by při průzkumu mělo jasně zaznít že policie přestane tolerovat špatné parkování.A pak teprve by měla zaznít otázka -kolik jste ochotni zaplatit za stání/garaž v lokalitě xyz?Já osobně mslím že parkovací dům v OKU pomůže situaci na Voříškové ale zcela jistě ji nevyřeší úplně.

Napsat komentář