Kohoutovice.org
rozcestník pro Kohoutovice

Jak volily Kohoutovice v krajských volbách 2016

hlavni nadrazi Krajské volby přinesly v Jihomoravském kraji zemětřesení pro ČSSD a hejtmana Michala Haška. V pozici vítěze jej nahradilo hnutí ANO, které v minulých krajských volbách ještě neexistovalo. Hašek oslabil skoro o polovinu a spadl i pod KDU-ČSL, která oslabila jen mírně. KSČM přišla rovněž o polovinu svých příznivců a klesla na čtvrté místo. Do kraje se dále probojovala koalice TOP09 a "Žít Brno", Starostové pro jižní Moravu, Koalice SPD a SPO a Zelení a Piráti. A jak to viděly Kohoutovice?
Výsledky krajských voleb v Kohoutovicích
  zisk v Kohoutovicích  
ANO 24,82%  
ČSSD 13,91%  
KDU-ČSL 12,35%  
KSČM 8,95%  
Zelení a Piráti 8,80%  
Koalice TOP09 a “Žít Brno” 7,88%  
ODS 6,81%  
Koalice SPD a SPO 4,89%  
Starostové pro Jižní Moravu 3,52%  
Svobodní a soukromníci 2,8%  
Moravané 1,96%  

Lépe než v Brně i v celém kraji si v Kohoutovicích vedli ANO a koalice Zelení a Piráti. Hůře než jinde dopadla ODS, Starostové pro jižní Moravu, koalice SPD a SPO i KDU-ČSL.

Na celé čáře v Kohoutovicích vyhrálo ANO, které sebralo voliče sociálním demokratům, komunistům i lidovcům. Dosud nejsilnější ČSSD zůstala s velkým odstupem druhá, dostala méně než polovinu procent oproti minulým krajským volbám. O dvě a půl procenta oslabila i KDU-ČSL, zůstala ale třetí.

Mezi menší uskupení spadla v Kohoutovicích KSČM, která výrazně ztratila oproti minulým krajským volbám a odsunula se z druhého na čtvrté místo. Zelení mírně posílili a ve spojení s Piráty obhájili pátou pozici. TOP09 ve spojení s “Žít Brno” mírně posílila, narozdíl od Brna i kraje mají ale v Kohoutovicích větší podporu Zelení a Piráti. ODS opět mírně oslabila a spadla ze čtvrtého na sedmé místo oproti minulým volbám do kraje.

A kdo by se za kohoutovičáky do kraje nedostal? Ani Koalice SPD a SPO (Tomio Okamura a “Zemanovci”), ani Starostové pro jižní Moravu. Obě uskupení však podpořili jiní v kraji, takže je v zastupitelstvu uvidíme. Naopak Svobodní a soukromníci neuspěli nikde, a to ani v Kohoutovicích, odkud pochází dvojka kandidátky Radek Rabušic, dříve předseda ODS. Propadli rovněž Moravané, jejich pětiprocentní úspěch z kohoutovických obecních voleb v roce 2014 zůstává nadále anomálií v rámci všech voleb.

Autorka volila koalici Zelení a Piráti.

Zdroj: http://volby.cz/…Kohoutovice

Více viz Výsledky voleb v Kohoutovicíchhttp://www.volebniprogramy.cz/jihomoravsky-kraj/

dne 9.10.2016, Jana Konečná

Další články v rubrice Volby

Translate »